REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot do rozliczenia w kraju

Bożena Nowicka
Bożena Nowicka

REKLAMA

Otrzymany za granicą zwrot podatku dochodowego może mieć wpływ na rozliczenia w Polsce.


Zdarza się, że polscy pracownicy uzyskują zwroty podatku dochodowego w wyniku dokonania rocznego rozliczenia w innym kraju. Zwroty podatku (nadpłaty) ustalane są w oparciu o wewnętrzne przepisy prawa podatkowego obowiązujące w danym kraju. Wynikają najczęściej z zastosowania kwot wolnych od podatku czy też spełnienia warunków do skorzystania z różnych ulg. W przypadku osób, które podlegają w Polsce nieogarniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tj. osób, które są zobowiązane w naszym kraju rozliczać się ze wszystkich dochodów bez względu na miejsce położenia źródła przychodów, zarówno kwota zapłaconego za granicą podatku, jak i otrzymanego zwrotu ma istotne znaczenie dla ustalenia wysokości podatku należnego w Polsce.


Nowe regulacje PIT


Warto przypomnieć obowiązujące od 1 stycznia 2007 r. przepisy art. 45 ust. 3a pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Według tych regulacji w przypadku otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconego za granicą i odliczonego podatku - w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, podatnik jest obowiązany doliczyć odpowiednio do dochodu lub podatku, obliczonego zgodnie z art. 27 albo art. 30c, kwoty uprzednio odliczone.

W oparciu o ten przepis odzyskany zwrot podatku poza granicami kraju, który był uprzednio odliczony od podatku należnego w Polsce, musi zostać wykazany w zeznaniu podatkowym składanym w Polsce. W praktyce kwoty otrzymanych zwrotów powinny być wykazywane w zeznaniu podatkowym poprzez zwiększenie kwoty podatku należnego do zapłaty. Doliczenia należy dokonać w zeznaniu podatkowym sporządzanym za rok podatkowy, w którym otrzymano nadpłatę podatku z innego kraju.

Upraszczając, można zatem stwierdzić, że podatnik, który odzyskał zwrot podatku z innego kraju, musi ten zwrot oddać polskiemu fiskusowi, o ile oczywiście wcześniej pomniejszał kwotę należnego podatku w Polce o kwotę podatku zapłaconego poza granicami kraju.


Decydują umowy


Problematyka ta zasadniczo dotyczyć będzie pracy świadczonej tylko w tych krajach, w których umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dla ustalenia podatku należnego w Polsce przewidują tzw. metodę odliczenia podatkowego. Dla przykładu, metoda taka przewidziana jest w umowie z Belgią, Szwecją, Danią, Finlandią, Holandią, Stanami Zjednoczonymi, a także do końca 2006 roku w umowie z Wielką Brytanią.

Jeżeli zwrot podatku zostanie otrzymany z kraju, w stosunku do którego w umowie międzynarodowej podwójnego opodatkowania unika się z zastosowaniem tzw. metody stopy procentowej, wówczas kwota otrzymanego zwrotu nie będzie miała wpływu na wysokość podatku należnego w Polsce. Dla przykładu, zwrot podatku dochodowego otrzymany przez Polaków od niemieckich organów podatkowych nie będzie musiał być wykazywany w zeznaniu składanym w Polsce.


PRZYKŁAD: PRACA W WIELKIEJ BRYTANII

Podatnik podlegający w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, pracował w 2006 roku w Wielkiej Brytanii. Osiągnął dochód 15 tys. funtów i zapłacił 1,8 tys. funtów podatku. Przy sporządzaniu w Polsce zeznania rocznego za 2006 rok kwota podatku zapłacona w Wielkiej Brytanii została w całości odliczona od podatku w Polsce. Po dokonaniu rocznego rozliczenia w Wielkiej Brytanii podatnik uzyska w lipcu 2007 r. zwrot podatku za 2006 rok w kwocie 200 funtów. Będzie zobowiązany doliczyć do podatku zwrot 200 funtów w zeznaniu w Polsce za 2007 rok, co spowoduje zwiększenie podatku do zapłaty o kwotę odzyskanego zwrotu.


Bożena Nowicka
doradca podatkowy w Doradca Zespół Doradców Finansowo-Księgowych Grupa Finans-Servis w Lublinie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA