Zwrot do rozliczenia w kraju
REKLAMA
Zdarza się, że polscy pracownicy uzyskują zwroty podatku dochodowego w wyniku dokonania rocznego rozliczenia w innym kraju. Zwroty podatku (nadpłaty) ustalane są w oparciu o wewnętrzne przepisy prawa podatkowego obowiązujące w danym kraju. Wynikają najczęściej z zastosowania kwot wolnych od podatku czy też spełnienia warunków do skorzystania z różnych ulg. W przypadku osób, które podlegają w Polsce nieogarniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tj. osób, które są zobowiązane w naszym kraju rozliczać się ze wszystkich dochodów bez względu na miejsce położenia źródła przychodów, zarówno kwota zapłaconego za granicą podatku, jak i otrzymanego zwrotu ma istotne znaczenie dla ustalenia wysokości podatku należnego w Polsce.
Nowe regulacje PIT
Warto przypomnieć obowiązujące od 1 stycznia 2007 r. przepisy art. 45 ust. 3a pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Według tych regulacji w przypadku otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconego za granicą i odliczonego podatku - w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, podatnik jest obowiązany doliczyć odpowiednio do dochodu lub podatku, obliczonego zgodnie z art. 27 albo art. 30c, kwoty uprzednio odliczone.
W oparciu o ten przepis odzyskany zwrot podatku poza granicami kraju, który był uprzednio odliczony od podatku należnego w Polsce, musi zostać wykazany w zeznaniu podatkowym składanym w Polsce. W praktyce kwoty otrzymanych zwrotów powinny być wykazywane w zeznaniu podatkowym poprzez zwiększenie kwoty podatku należnego do zapłaty. Doliczenia należy dokonać w zeznaniu podatkowym sporządzanym za rok podatkowy, w którym otrzymano nadpłatę podatku z innego kraju.
Upraszczając, można zatem stwierdzić, że podatnik, który odzyskał zwrot podatku z innego kraju, musi ten zwrot oddać polskiemu fiskusowi, o ile oczywiście wcześniej pomniejszał kwotę należnego podatku w Polce o kwotę podatku zapłaconego poza granicami kraju.
Decydują umowy
Problematyka ta zasadniczo dotyczyć będzie pracy świadczonej tylko w tych krajach, w których umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dla ustalenia podatku należnego w Polsce przewidują tzw. metodę odliczenia podatkowego. Dla przykładu, metoda taka przewidziana jest w umowie z Belgią, Szwecją, Danią, Finlandią, Holandią, Stanami Zjednoczonymi, a także do końca 2006 roku w umowie z Wielką Brytanią.
Jeżeli zwrot podatku zostanie otrzymany z kraju, w stosunku do którego w umowie międzynarodowej podwójnego opodatkowania unika się z zastosowaniem tzw. metody stopy procentowej, wówczas kwota otrzymanego zwrotu nie będzie miała wpływu na wysokość podatku należnego w Polsce. Dla przykładu, zwrot podatku dochodowego otrzymany przez Polaków od niemieckich organów podatkowych nie będzie musiał być wykazywany w zeznaniu składanym w Polsce.
PRZYKŁAD: PRACA W WIELKIEJ BRYTANII
Podatnik podlegający w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, pracował w 2006 roku w Wielkiej Brytanii. Osiągnął dochód 15 tys. funtów i zapłacił 1,8 tys. funtów podatku. Przy sporządzaniu w Polsce zeznania rocznego za 2006 rok kwota podatku zapłacona w Wielkiej Brytanii została w całości odliczona od podatku w Polsce. Po dokonaniu rocznego rozliczenia w Wielkiej Brytanii podatnik uzyska w lipcu 2007 r. zwrot podatku za 2006 rok w kwocie 200 funtów. Będzie zobowiązany doliczyć do podatku zwrot 200 funtów w zeznaniu w Polsce za 2007 rok, co spowoduje zwiększenie podatku do zapłaty o kwotę odzyskanego zwrotu.
Bożena Nowicka
doradca podatkowy w Doradca Zespół Doradców Finansowo-Księgowych Grupa Finans-Servis w Lublinie
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat