reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Naczelnik przejdzie kwalifikacje

Naczelnik przejdzie kwalifikacje

Dyrektorzy i naczelnicy organów skarbowych będą członkami skarbowego zasobu kadrowego, jeżeli pozytywnie ukończą postępowanie kwalifikacyjne.


Rządowa nowelizacja ustawy o urzędach i izbach skarbowych zakłada wprowadzenie nowej instytucji - skarbowego zasobu kadrowego (SZK), z którego minister finansów będzie powoływał dyrektorów izb skarbowych i naczelników urzędów skarbowych. Jednym z wymogów pozwalających na przystąpienie do SZK będzie ukończenie z wynikiem pozytywnym postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzonego przez komisję powołaną przez ministra finansów. Dotyczy to także osób niebędących urzędnikami służby cywilnej, które w dniu wejścia w życie ustawy będą zajmowały stanowiska dyrektora, wicedyrektora izby skarbowej lub naczelnika urzędu skarbowego.Zgodnie z nowelizacją staną się oni członkami SZK. Będą mieli na to dwa lata od dnia przeprowadzenia pierwszego naboru. Dyrektorzy, wicedyrektorzy oraz naczelnicy, którzy nie spełnią tego warunku, zostaną odwołani. Pierwsze postępowanie kwalifikacyjne ma zostać przeprowadzone nie później niż przed upływem sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.Nowelizacja przewiduje, że do SZK wejdą pracownicy Ministerstwa Finansów oraz podległych mu jednostek organizacyjnych, a także osoby tworzące Państwowy Zasób Kadrowy. Obecnie obowiązujące przepisy przewidują, że wybór wysokich rangą urzędników administracji podatkowej dokonywany jest w drodze konkursów. Opozycja wniosła o odrzucenie nowelizacji w pierwszym czytaniu. Wniosek przepadł w głosowaniu jedynie sześcioma głosami, zatem prace nad ustawą będą kontynuowane. Nowelizacja została skierowana do Komisji Finansów Publicznych.Magdalena Majkowskareklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Siarkiewicz

Menadżer z kilkunastoletnim doświadczeniem w rozwijaniu sprzedaży i inicjowaniu nowych kierunków rozwoju oraz transformacji biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama