Zaliczki na dywidendę będą księgowane
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
Zaliczki wypłacone akcjonariuszom na poczet dywidendy spółki będą wykazywać w księgach i bilansie jako odpis z zysku w ciągu roku obrotowego - wynika z założeń zmian w ustawie o rachunkowości, nad którymi pracuje Ministerstwo Finansów.
Nowy przepis dotyczy postanowień kodeksu spółek handlowych, który uprawnia zarząd do wypłaty wspólnikom (akcjonariuszom) zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy. Do tej pory kwestia ta nie była uregulowana w prawie bilansowym.
Zdaniem Krzysztofa Horodko, biegłego rewidenta partnera TPA Horwath Horodko Audit, ujmowanie zaliczek na dywidendę w ten sposób spowoduje, że prezentacja kapitałów będzie bardziej ostrożna. Może też spowodować, że w sprawozdaniu finansowym sporządzonym na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych będzie zaprezentowana gorsza sytuacja finansowa spółki niż to jest rzeczywiście.
- Z jednej strony istnieją argumenty za tym rozwiązaniem - twierdzi rozmówca.
Jego zdaniem będzie tak zwłaszcza wtedy, gdy rok obrotowy zamyka się zyskiem pozwalającym na wypłatę dywidendy w kwocie przynajmniej równej wartości wypłaconych zaliczek. Proponowane przez resort rozwiązanie może jednak powodować pewne problemy.
- Stanie się tak, gdy w momencie sporządzania sprawozdania finansowego wiadome jest, że dywidenda nie będzie mogła być ustalona w kwocie wypłaconych zaliczek, a jednocześnie nie ma podstaw sądzić, że zwrot zaliczek jest w jakimkolwiek stopniu zagrożony - podkreśla nasz rozmówca.
Dodaje, że w takim przypadku konieczne byłoby umożliwienie skorygowania na dzień bilansowy pozycji odpisów z zysku w ciągu roku obrotowego w korespondencji z należnościami od udziałowców. Podstawą prawną korekty powinna być uchwała zarządu wzywająca udziałowców do zwrotu nienależnie pobranych zaliczek, która będzie mogła być powzięta dopiero po ustaleniu wyniku danego roku, czyli po zakończeniu roku obrotowego.
Przygotowując zmiany do ustawy o rachunkowości, należałoby zatem rozważyć możliwe scenariusze i tak dostosować przepisy, aby przy sporządzaniu sprawozdań finansowych spółki mogły uniknąć niejasności.
Agnieszka Pokojska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA