Po wniesieniu aportu trzeba skorygować VAT
REKLAMA
Organy podatkowe różnie interpretowały przepisy o dokonywaniu korekt odliczonego podatku naliczonego przy wniesieniu aportem towarów handlowych i środków trwałych do spółki prawa handlowego lub cywilnego. Przepisy te zawarte są w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT). W związku z tym minister finansów wydał interpretację skierowaną do dyrektorów izb skarbowych i urzędów kontroli skarbowej. Wynika z niej, że zakupione z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży opodatkowanej towary handlowe, wnoszone następnie aportem do spółki, w żadnym momencie działalności nie posłużyły wykonywaniu działalności opodatkowanej, a jedynie stały się przedmiotem czynności zwolnionej.
Zatem warunek konieczny do uzyskania prawa do odliczenia, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, nie zostaje w takim przypadku zrealizowany. Zgodnie z tym przepisem, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony, jedynie w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. To oznacza - zdaniem MF - że w takim przypadku występuje obowiązek skorygowania wcześniej odliczonego podatku.
W odniesieniu do innych towarów (w tym środków trwałych) wykorzystywanych przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych, a następnie przekazanych w ramach dostawy zwolnionej od podatku (aport rzeczowy), obowiązek skorygowania odliczonego podatku nałożony jest przez art. 91 ust. 7 ustawy o VAT. Minister podkreślił, że podatnikowi wykorzystującemu środki trwałe wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości. Jednak zmiana przeznaczenia tych środków polegająca na wykorzystaniu ich do wykonania czynności zwolnionej, jaką jest wniesienie aportem tych towarów do spółki, powoduje zmianę prawa do odliczeń. To zaś zobowiązuje podatnika do dokonania korekty odliczonego podatku.
Interpretacja ministra finansów z dnia 27 marca 2007 r. (nr PT5-033-13/EK/2006/AP-7828/7789).
Ewa Matyszewska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA