KPP: podarujmy 2 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego
REKLAMA
"W pełni popieramy działalność organizacji i stowarzyszeń pożytku publicznego. Są one nie tylko zrębem Społeczeństwa Obywatelskiego, ale także, nierzadko realizują swe zadania szybciej i sprawniej niż administracja państwowa" - czytamy w informacji KPP, przesłanej PAP w poniedziałek.
"Pełne wykorzystanie możliwości Trzeciego Sektora w Polsce wymaga stworzenia bardziej korzystnych warunków jego rozwoju, w tym mechanizmów lepszego finansowania zadań publicznych realizowanych przez organizacje pożytku publicznego" - tak prezydent KPP Andrzej Malinowski uzasadnił apel KPP w liście do parlamentarzystów.
Według KPP, dobrowolne przekazywanie 1 proc. podatku dochodowego przez obywateli stało się ważną pozycją w budżetach organizacji pożytku publicznego. Jednocześnie pracodawcy podkreślili, że obecnie "działają dość skomplikowane procedury przekazywania części podatku dochodowego, a w polskim społeczeństwie wciąż niewielka jest wiedza o istnieniu takiej możliwości, co sprawia, że pieniądze przekazywane przez obywateli, były mniejsze niż zakładano".
W przekonaniu KPP, umożliwienie podatnikom przekazywania 2 proc. podatku III sektorowi będzie kolejnym krokiem do zbudowania w naszym kraju społeczeństwa obywatelskiego.
Z danych KPP wynika, że podczas rozliczania za 2003 r. z takiej możliwości skorzystało zaledwie 80 tys. podatników; za 2004 rok - 677 tys., a za 2005 rok - 1 mln 148 tys. obywateli, którzy w tych latach przekazali odpowiednio 10, 41 oraz 61 mln. zł.
KPP szacuje, że gdyby z możliwości przekazania 1 proc. podatku skorzystali wszyscy do tego uprawnieni, łączna kwota funduszy przekazanych na rzecz organizacji pożytku publicznego wyniosłaby ok. 350 - 400 mln. zł.
Odliczenie 1 proc. podatku od osób fizycznych na rzecz wybranych organizacji pożytku publicznego umożliwia każdemu podatnikowi obowiązująca od 1 stycznia 2004 roku ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
Organizacja pożytku publicznego musi spełnić wiele warunków, aby uzyskać taki status, m.in. prowadzić działalność na rzecz społeczności, posiadać statutowy organ kontroli lub nadzoru, sporządzać i ogłaszać roczne sprawozdania finansowe oraz nie może prowadzić działalności gospodarczej.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat