reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zaliczki na PIT - część przedsiębiorców zapłaci później. Kiedy?

Zaliczki na PIT - część przedsiębiorców zapłaci później. Kiedy?

Zaliczki na podatek PIT i podatek zryczałtowany pobrane przez płatników w październiku 2020 r. część przedsiębiorców będzie mogła zapłacić do 20 maja 2021 r.; natomiast za listopad - do 20 czerwca 2021 r., a zaliczki na PIT za grudzień - do 20 lipca 2021 r. Zmiany dotyczą m.in. branży gastronomicznej, branży spotkań, fitness, czy sprzedających na targowiskach.

Zaliczki na podatek PIT i podatek zryczałtowany - zmiany dla wybranych branż

W związku z koronawirusem część przedsiębiorców, będącymi płatnikami PIT, później wpłaci zaliczki na podatek i podatek zryczałtowany - wynika z opublikowanego w piątek projektu rozporządzenia resortu finansów. Dotyczy to m.in. branży gastronomicznej, branży spotkań, fitness, czy sprzedających na targowiskach.

"W związku z trwającym stanem epidemii COVID-19 oraz wprowadzonymi ograniczeniami dla niektórych rodzajów działalności gospodarczej powodującymi negatywne konsekwencje ekonomiczne dla przedsiębiorców będących płatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych, zasadne jest wprowadzenie kolejnych rozwiązań ułatwiających wywiązywanie się przez płatników z ustawowego obowiązku wpłaty zaliczek na podatek oraz zryczałtowanego podatku dochodowego pobranych od podatników" - czytamy w OSR projektu rozporządzenia.

Zgodnie z projektem dotyczyć to będzie zaliczek na podatek i podatku zryczałtowanego określonych w art. 38 ust. 1 ustawy PIT (w zakresie zaliczek na podatek dochodowy, o których mowa w art. 31 ustawy PIT, ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych oraz od zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy); zaliczek określonych w art. 42 ust. 1 ustawy PIT (w zakresie zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowanego podatku dochodowego, o których mowa odpowiednio w art. 41 ust. 1 i 4 ustawy PIT, od dokonanych świadczeń z tytułu działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 8 ustawy PIT, oraz z tytułu praw autorskich i praw pokrewnych).

Przedłużone terminy zapłaty zaliczek

W rozporządzeniu czytamy, że przedłużone terminy upływać będą: 20 maja 2021 r. – zaliczki na podatek i podatek zryczałtowany pobrane przez płatników w październiku 2020 r.; 20 czerwca 2021 r. – za listopad br.; 20 lipca 2021 r. – zaliczki za grudzień br.

Projekt wskazuje ponadto jakie branże będą objęte nowymi przepisami zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD). Będą to m.in. przedsiębiorcy sprzedający odzież w wyspecjalizowanych sklepach; żywność, napoje i wyroby tytoniowe na straganach i targowiskach. Rozporządzenie obejmuje też: restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne, działalność związaną z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych; działalność związaną z organizacją targów, wystaw i kongresów; działalność fizjoterapeutyczną; działalność związaną z wystawianiem przedstawień artystycznych.

Zaliczki będą później płacili też przedsiębiorcy prowadzący obiekty służące poprawie kondycji fizycznej, czy rozrywce.

Według resortu finansów, nowe regulacje obejmą ok. 70 tys. podmiotów.

autor: Michał Boroń
mick/ skr/

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama