REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Są małe szanse na szybką reformę skarbówki

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Krajowa Administracja Skarbowa nie zostanie utworzona 1 stycznia 2008 r. Ministerstwo Finansów nie ma pomysłu na jej zorganizowanie. Przeszkodą dla utworzenia jednej administracji jest też długa legislacja.


Ostateczny projekt reformy administracji skarbowej i celnej zostanie przedstawiony za dwa tygodnie - zapowiadał na łamach GP 22 marca wiceminister finansów Marian Banaś.

Od tego czasu minął już prawie miesiąc, a gotowego projektu nie ma. Przynajmniej nikt poza resortem finansów jeszcze go nie otrzymał.

Z informacji pracowników skarbowych i celnych wynika, że ministerstwo bada na razie nastroje wśród urzędników. Te jednak nie są najlepsze. Minister Banaś informuje jedynie, że niebawem projekt o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) trafi do uzgodnień resortowych. Również niezależni eksperci są zaskoczeni, że MF ukrywa reformę przed najbardziej zainteresowanymi - urzędnikami. Ich zdaniem takie tworzenie prawa jest niespotykane na skalę światową, nie mówiąc o standardach unijnych.

Z nieoficjalnych informacji, do jakich dotarła GP, wynika, że na stworzenie jednej administracji skarbowej od początku przyszłego roku nie ma co liczyć. Ministerstwo Finansów szuka zaś wygodnego pretekstu, by z tego pomysłu się wycofać. Za takim scenariuszem przemawia co najmniej kilka faktów.


MF tworzy dwa zespoły


Z naszych informacji wynika, że w resorcie finansów powołano kolejne dwa zespoły robocze. Są to zespoły eksperckie do spraw projektów ustawy o KAS (celny i skarbowy). Pracują one nad planowaną reformą, ale każdy osobno. W ramach obu zespołów opracowywane są także akty wykonawcze do ustawy o KAS. Taka współpraca może dziwić, skoro ma powstać jedna administracja z połączenia celników i pracowników skarbówki.

Ponadto w maju miała zakończyć się konsolidacja w ramach planowanej reformy na szczeblu MF. Owa konsolidacja jeszcze się nie rozpoczęła, więc trudno oczekiwać, że z końcem maja się zakończy.


Unia musi wiedzieć


Stworzenie Krajowej Administracji Skarbowej nie jest tylko i wyłącznie decyzją rządu polskiego. O zmianach, zwłaszcza w zakresie służby celnej, musi zostać powiadomiona Unia Europejska. Jeśli do czerwca 2007 r. Unia nie zostanie zawiadomiona o zmianie organu i struktury w cle, to nawet uchwalona nowa ustawa o KAS nie będzie mogła wejść w życie od 1 stycznia 2008 r. Wszystko dlatego, że UE musi mięć sześć miesięcy na dostosowanie się do takich zmian.

- W administracji skarbowej mówi się, że podjęto decyzję o wycofaniu się z reformy skarbówki i celników, tylko teraz szuka się wygodnego pretekstu - wskazał nasz rozmówca, który prosił o zachowanie anonimowości.

Jednocześnie dodał, że oceniając realnie całą planowaną reformę trudno będzie w tym roku zrealizować takie zamierzenia, patrząc na to, co się dzieje w polityce i w Sejmie.


Resort potrzebuje czasu


Przedstawione fakty nie przemawiają za tym, aby KAS powstała od początku przyszłego roku. Poza tym, planując reformę, trzeba także wziąć pod uwagę długi proces legislacyjny w Polsce. Nie ma jeszcze gotowego projektu, a przejście przez wszystkie szczeble akceptacji potrwa. Nawet jeśli - jak zapowiadał minister Marian Banaś - ścieżka legislacyjna w tym zakresie zostałaby przyspieszona.

Zgodnie z obowiązującą w Polsce procedurą po zaakceptowaniu projektów ustawy przez rząd trafi ona pod obrady Sejmu. Ten podda ją trzem czytaniom. Przy czym po pierwszym czytaniu ustawa zazwyczaj kierowana jest do komisji sejmowych. Stamtąd może trafić jeszcze do prac w podkomisjach. Każda poprawka zgłaszana w toku prac legislacyjnych musi być rozpatrzona przez Sejm. W następnej kolejności, gdy ustawa zostaje uchwalona po trzecim czytaniu, projekty trafiają do Senatu. Jeśli Senat wnosi poprawki (ma na to 30 dni), projekty znów wracają do Sejmu. Dopiero tak poprawiona ustawa trafia do prezydenta, który na jej podpisanie ma 21 dni. Potem pozostanie publikacja w Dzienniku Ustaw.

Zatem stworzenie nowej administracji nie jest ani proste, ani szybkie. Jednak jeśli ministerstwo jest zdecydowane, aby od 2008 roku powołać KAS, powinno już teraz rozpocząć oficjalne prace nad nową ustawą, aby potem nowe przepisy nie powstawały na kolanie i w pośpiechu.


JAK POWINNY WYGLĄDAĆ PRACE NAD PROJEKTEM

Podjęcie decyzji o przygotowaniu projektu ustawy poprzedza się:

- wyznaczeniem i opisaniem stanu stosunków społecznych w dziedzinie wymagającej interwencji organów władzy publicznej oraz wskazaniem pożądanych kierunków ich zmiany;

- ustaleniem potencjalnych, prawnych i innych niż prawne, środków oddziaływania umożliwiających osiągnięcie zamierzonych celów;

- określeniem przewidywanych skutków społecznych, gospodarczych, organizacyjnych, prawnych i finansowych każdego z rozważanych rozwiązań;

- zasięgnięciem opinii podmiotów zainteresowanych rozstrzygnięciem sprawy;

- dokonaniem wyboru sposobu interwencji organów władzy publicznej.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie wszystkim podatnikom VAT obowiązkowego KSeF i faktur ustrukturyzowanych to nie jest deregulacja gospodarki

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

REKLAMA

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA