reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Stawka zależy od masy zespołu pojazdów

Stawka zależy od masy zespołu pojazdów

Wysokość podatku od środków transportowych dla przyczep, naczep czy ciągników zależy od dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów, który mogą tworzyć.


Kwestię opodatkowania środków transportowych reguluje ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. Podatek ten stanowi dochód gmin. Artykuł 8 ustawy zawiera katalog pojazdów podlegających opodatkowaniu. Znajduje się w nim kilka kategorii. Od nich zależą stawki opodatkowania, a ich maksymalna wartość określona w ustawie zależy od dopuszczalnej masy całkowitej (dmc). Opodatkowaniu podlegają więc samochody ciężarowe: o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony i poniżej 12 ton oraz samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton.


Ponadto przedmiotem opodatkowania są ciągniki siodłowe i balastowe, przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą. Problemy może rodzić opodatkowanie przyczep i naczep czy ciągników siodłowych i balastowych. Pojazdy te podlegają opodatkowaniu osobno, bez względu na to, czy używane są w zespole czy nie. Natomiast stawka podatku zależy od dmc zespołu pojazdów (przyczepy lub naczepy z pojazdem silnikowym), który może zostać utworzony przez każdy tych pojazdów.


Zespół pojazdów nie jest więc przedmiotem opodatkowania, ale służy do wyliczenia wysokości podatku od środków transportowych. Podatnik, który jest właścicielem np. przyczepy i samochodu ciężarowego, powinien wyliczyć i zapłacić podatek oddzielnie dla każdego z tych pojazdów. Zakładając, że przyczepa ma dmc 22 tony, a najmniejsza ciężarówka przystosowana do ciągnięcia takiej przyczepy - 15,7 tony, to podatek od przyczepy należy wyliczyć dla zespołu, którego dmc jest równa 37,7 tony.


Marcin MusiaŁ

marcin.musial@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama