reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie zwrotów za remont

Opodatkowanie zwrotów za remont

Zwrot ze spółdzielni wydatków poniesionych na remont i modernizację mieszkania podlega opodatkowaniu niezależnie od tego, czy przeprowadzając remont i modernizację dana osoba skorzystała z ulgi remontowej czy też nie.


Od pewnego czasu ukazują się w prasie sprzeczne artykuły na temat opodatkowania zwrotu ze spółdzielni wydatków poniesionych przez członka spółdzielni na remont i modernizację mieszkania (np. na wymianę okien). W jednych wskazuje się, że zwrot jest przychodem z innych źródeł, inne natomiast przekonują, że, świadczenie to nie jest opodatkowane. Rozbieżności te mają swoje źródło w interpretacjach izb skarbowych, których stanowisko w tej kwestii jest niejednolite (np. decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 5 stycznia 2007 r.; nr IPB2/4117-0064/06/3 oraz interpretacja naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik z 9 czerwca 2006 r.; PB2-415/66/06/MT).


Odpowiedź na pytanie, jak prawidłowo rozliczyć zwrot wydatków otrzymany ze spółdzielni, można znaleźć w piśmie Ministerstwa Finansów - departamentu podatków dochodowych z 14 lutego 2007 r. (nr DD3-066-207/KD/06/1062). Pismo to zostało sporządzone na wniosek Krajowej Informacji Podatkowej, w związku z wątpliwościami zgłaszanymi jej przez dyrektorów izb skarbowych i niejednolitymi interpretacjami urzędów skarbowych. Zgodnie ze stanowiskiem przedstawionym przez Ministerstwo Finansów, kwoty refundacji wypłacane przez spółdzielnie mieszkaniowe swoim członkom z tytułu poniesionych przez nich uprzednio wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego stanowią przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kwotę tę należy więc wykazać w zeznaniu podatkowym za rok, w którym powstał przychód. Spółdzielnia zobowiązana jest natomiast do przekazania podatnikowi oraz właściwemu urzędowi skarbowemu informacji PIT-8C dotyczącej przekazanego na rzecz członka spółdzielni zwrotu. Jako uzasadnienie dla uznania refundacji ze spółdzielni za opodatkowany przychód przemawia zdaniem resoru fakt, że kwoty otrzymane ze spółdzielni tytułem zwrotu wydatków poniesionych na remont i modernizację nie są wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych określonym w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W powołanym piśmie ministerialnym z 14 lutego 2007 r. resort odniósł się również do sytuacji, w której zwrot ze spółdzielni dotyczy remontu lub modernizacji, w związku z którymi podatnik uprzednio skorzystał z ulgi remontowej i dokonał odliczenia od podatku. W ocenie ministerstwa zwrot ze spółdzielni podlega opodatkowaniu niezależnie od tego, czy przeprowadzając remont i modernizację dana osoba skorzystała z ulgi remontowej czy też nie. Jednak podatnik, który uprzednio korzystał z ulgi remontowej, będzie miał możliwość wyboru sposobu rozliczenia tego przychodu - będzie mógł wykazać zwrot w zeznaniu podatkowym jako inny przychód bądź też doliczyć do podatku 19 proc. wartości otrzymanego zwrotu. Jeżeli więc podatnik otrzymał w 2006 roku ze spółdzielni zwrot wydatków poniesionych na remont i modernizację, a nie uwzględnił ich w rocznym zeznaniu podatkowym, to powinien złożyć korektę zeznania, w której uwzględni kwotę zwrotu zgodnie z opisanymi zasadami (jako przychód z innych źródeł lub doliczenie do podatku, jeżeli korzystał uprzednio z ulgi remontowej). Trzeba przy tym zaznaczyć, że podatnik zobowiązany jest do wykazania kwoty zwrotu w zeznaniu rocznym niezależnie od tego, czy spółdzielnia dopełniła swoich obowiązków i przekazała na rzecz podatnika PIT-8C we właściwym terminie.


Jakub Grzegorzek

aplikant radcowski, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy, oddział Wrocław

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama