Rozliczenie transakcji nie ma wpływu na VAT
REKLAMA
WSA rozstrzygnął wątpliwości związane z obowiązkiem zapłaty VAT od transakcji. Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie interpretacji. Starosta, jako organ uprawniony do gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa, przeprowadzał przetargi, których celem była sprzedaż nieruchomości przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe. W przetargach tych brali również udział Zabużanie. W przypadku nabycia nieruchomości przez te osoby, zapłata następowała poprzez zaliczenie na poczet wylicytowanej ceny wartości ich mienia nieruchomego pozostawionego poza terytorium kraju na mocy tzw. umów republikańskich. W konsekwencji nie dochodziło do zapłaty w formie pieniężnej.
REKLAMA
Zdaniem starosty, w takiej sytuacji nie był on zobowiązany do odprowadzenia kwoty podatku stanowiącego 22 proc. wylicytowanej ceny, ponieważ nie wystąpił obrót, stanowiący podstawę opodatkowania w rozumieniu art. 19 ust. 1 ustawy o VAT.
Organy podatkowe nie podzieliły stanowiska podatnika. Ich zdaniem forma zapłaty za dostawę towaru nie jest elementem decydującym o istnieniu i wielkości obrotu. Jego wysokość, w przypadku dostawy nieruchomości, zostaje określona w akcie notarialnym, na podstawie którego następuje zbycie. Podatnik powinien więc odprowadzić VAT od całej dokonanej transakcji. Starosta odwołał się do sądu.
WSA w Krakowie oddalił skargę. Wskazał, że w sprawie niewątpliwie występuje dostawa towarów, co potwierdza umowa sprzedaży zawarta między stronami. Zdaniem sądu, dostawa ta stanowi obrót podlegający opodatkowaniu, ponieważ występuje konkretna należność, którą jest cena za nieruchomość nabywaną przez osobę uprawnioną. Natomiast forma zapłaty ceny nie ma w ocenie sądu znaczenia z punktu widzenia podatku od towarów i usług.
Sygn. akt I SA/Kr 285/06
Marcin Opoka
Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat