| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Celnicy obawiają się zmian i lawinowo odchodzą

Celnicy obawiają się zmian i lawinowo odchodzą

Celnicy masowo odchodzą ze służby. Brakuje osób do pracy. To wynik braku stabilizacji oraz planowanej reformy, dzięki której od 2008 roku ma powstać Krajowa Administracja Skarbowa.


Pięć związków zawodowych działających w służbie celnej spotkało się, aby omówić strategię działania w związku z planami Ministerstwa Finansów utworzenia od przyszłego roku Krajowej Administracji Skarbowej. W skład nowej administracji mieliby wejść dzisiejsi urzędnicy skarbowi oraz funkcjonariusze celni.


Przyczyną spotkania celników było m.in. lawinowe odchodzenie funkcjonariuszy ze służby.


- MF łamie prawo nie realizując bieżących spraw służby celnej oraz jej funkcjonariuszy i pracowników. W sytuacji, gdy ludzie lawinowo odchodzą ze służby, minister Banaś zajmuje się nie wiadomo czym. Teraz wymówką na każdą okazję dla resortu stały się prace nad reformą. W każdej izbie i urzędzie celnym brakuje funkcjonariuszy do pracy. Raport zespołu do spraw analizy obciążenia pracą w służbie wykazał jednoznacznie, że żadnych nadwyżek kadrowych nie ma, a wręcz przeciwnie - są poważne braki, które codziennie się pogłębiają, gdyż z uwagi na brak stabilizacji i ciągłe polityczne zmiany ludzie odchodzą - wskazywali celnicy w rozmowie z nami.


W trakcie spotkania związkowców wyrażono sprzeciw wobec ignorowania przez MF pracowników i funkcjonariuszy celnych, przejawiającego się brakiem konstruktywnego dialogu społecznego oraz zatajaniem informacji dotyczących bieżącego i przyszłego funkcjonowania służby celnej.


Celnicy wystosowali pismo do minister finansów Zyty Gilowskiej, prosząc w nim o realizację postulatów: podwyżki uposażeń i wynagrodzeń (obiecywanych od lat), zmiany ustawy o służbie celnej, rozwiązania problemów z alokacją kadr, zrealizowania zobowiązań dotyczących objęcia funkcjonariuszy celnych mundurowych systemem emerytalnym. Celnicy zapowiedzieli jednocześnie podejmowanie działań zmierzających do realizacji wymienionych celów.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »