| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Spółki nie będą musiały zamykać ksiąg

Spółki nie będą musiały zamykać ksiąg

Spółka, która zostanie postawiona w stan upadłości, nie będzie musiała zamykać ksiąg rachunkowych - zakłada projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości.

Resort finansów w przedstawionym projekcie nowelizacji ustawy o rachunkowości zaproponował zmianę obowiązków spółek postawionych w stan upadłości. Spółki te, jeśli tylko mają możliwość zawarcia układu, nie będą musiały zamykać, a potem na nowo otwierać ksiąg rachunkowych.


Teraz niezależnie od tego, czy sąd ogłasza upadłość z możliwością zawarcia układu czy upadłość likwidacyjną, konieczne jest zamknięcie ksiąg rachunkowych. Wynika to bezpośrednio z art. 12 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Przepis zobowiązuje spółki do przeprowadzenia tej czynności na dzień poprzedzający postawienie jednostki w stan upadłości. Termin dotrzymany zostaje, jeśli czynność nastąpi w ciągu trzech miesięcy od tego momentu. Ponownie księgi należy otworzyć w ciągu 15 dni od wszczęcia postępowania upadłościowego.


Zdaniem resortu finansów wprowadzenie nowego rozwiązania jest niezbędne. Wszczęcie postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu nie stanowi bowiem przeszkody do uznania, że działalność spółki będzie kontynuowana.


Do ustawy o rachunkowości zostanie wprowadzony również nowy przepis, który przewiduje odstąpienie od obowiązku zamykania ksiąg rachunkowych w spółce dzielonej. Stanie się tak, jeśli podział nastąpi poprzez wydzielenie.


- Rozwiązanie to będzie podobne do stosowanego w przypadku wniesienia przez firmę wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części jednostki, jeśli nie powoduje obowiązku zamykania ksiąg rachunkowych w jednostce wnoszącej - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.


Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2008 r.


Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK