Spółki nie będą musiały zamykać ksiąg
REKLAMA
Resort finansów w przedstawionym projekcie nowelizacji ustawy o rachunkowości zaproponował zmianę obowiązków spółek postawionych w stan upadłości. Spółki te, jeśli tylko mają możliwość zawarcia układu, nie będą musiały zamykać, a potem na nowo otwierać ksiąg rachunkowych.
Teraz niezależnie od tego, czy sąd ogłasza upadłość z możliwością zawarcia układu czy upadłość likwidacyjną, konieczne jest zamknięcie ksiąg rachunkowych. Wynika to bezpośrednio z art. 12 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).
Przepis zobowiązuje spółki do przeprowadzenia tej czynności na dzień poprzedzający postawienie jednostki w stan upadłości. Termin dotrzymany zostaje, jeśli czynność nastąpi w ciągu trzech miesięcy od tego momentu. Ponownie księgi należy otworzyć w ciągu 15 dni od wszczęcia postępowania upadłościowego.
Zdaniem resortu finansów wprowadzenie nowego rozwiązania jest niezbędne. Wszczęcie postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu nie stanowi bowiem przeszkody do uznania, że działalność spółki będzie kontynuowana.
Do ustawy o rachunkowości zostanie wprowadzony również nowy przepis, który przewiduje odstąpienie od obowiązku zamykania ksiąg rachunkowych w spółce dzielonej. Stanie się tak, jeśli podział nastąpi poprzez wydzielenie.
- Rozwiązanie to będzie podobne do stosowanego w przypadku wniesienia przez firmę wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części jednostki, jeśli nie powoduje obowiązku zamykania ksiąg rachunkowych w jednostce wnoszącej - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.
Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2008 r.
Agnieszka Pokojska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat