REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulgi podatkowe są niepotrzebne

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Czy system podatkowy poprzez np. ulgi i zwolnienia powinien również realizować określone cele społeczne lub gospodarcze?
- System podatkowy powinien realizować jeden cel społeczno-gospodarczo, jakim jest efektywny pobór danin publicznych. Przypisywanie systemowi podatkowemu innych celów czyni go skomplikowanym i nieefektywnym. Dlatego od kilku lat na świecie odchodzi się od systemu ulg podatkowych w celu uproszczenia systemu. Zamiast ulg proponuje się prostsze i niższe podatki. W Polsce także potrzebna jest większa determinacja, przede wszystkim w upraszczaniu systemu.


Czy zatem ulgi podatkowe są nieefektywne?

REKLAMA

Autopromocja

- Tak, są nieefektywne i to w podwójnym sensie. Po pierwsze, nadmiernie komplikują system podatkowy, co utrudnia efektywny pobór podatków. Po drugie, ulgi często okazują się źle adresowane. Ludzie obarczeni są odpowiedzialnością za przestrzeganie prawa, którego nie rozumieją. Ulg nie stosują ci, którym one przysługują, ale ci, którzy je rozumieją, często na granicy prawa. W tym sensie skomplikowany system podatkowy jest nie tylko nieefektywny, ale również niesprawiedliwy.


Czy zwolnienia typowo społeczne, np. kwoty wolne na dzieci, też są złe?

- Kwoty wolne nie pełnią roli określonej polityki społecznej lub gospodarczej, ale są narzędziem tworzenia progresji podatkowej. Występują również w systemie podatku liniowego. Idea ich wprowadzenia bierze się stąd, że ludzie najbiedniejsi nie są w stanie płacić podatków, bo zagraża to ich egzystencji biologicznej. Dlatego lepiej nie pobierać podatków do pewnej wysokości dochodów, właśnie do wysokości kwoty wolnej, niż najpierw pobierać podatki, a następnie zwracać te pieniądze w postaci świadczeń społecznych adresowanych do najuboższych.

Inną sprawą jest dyskusja o kwocie wolnej dla dzieci. Pytanie - czy kwota wolna powinna przysługiwać również dzieciom, w sytuacji gdy polityka podatkowa w Polsce nadal jest najbardziej antyrodzinna w Europie - jest dla mnie pytaniem retorycznym. Odpowiedź jest oczywista - skoro kwota wolna bazuje na koncepcji pewnego minimum egzystencji (lub socjalnym), to jeśli w ogóle ma istnieć w systemie podatkowym, trudno byłoby zrozumieć, dlaczego nie przyznawać jej akurat dzieciom. Jednak zwiększanie kwoty wolnej i dawanie jej dzieciom jest niezwykle kosztowne dla budżetu. Dlatego takie rozwiązanie ma większy sens wtedy, gdy powiąże się je z jednoczesną modyfikacją systemu świadczeń społecznych, tak aby nie duplikować korzyści dla podatników wynikających zarówno z przysługujących świadczeń, jak i z obniżenia podatków poprzez powiększenie kwoty wolnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Notowała EWA MATYSZEWSKA

 
 
Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

REKLAMA

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

REKLAMA

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

Obligacje skarbowe - luty 2025 r. Oprocentowanie do 6,80% w skali roku. Oferta obligacji nowych emisji

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 27 stycznia 2025 r. przekazało informacje o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w lutym 20245 r. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmienią się w porównaniu do oferowanych w styczniu br. Od 28 stycznia br. można nabywać nowe (lutowe) emisje obligacji skarbowych w drodze zamiany z niewielkim dyskontem. 

REKLAMA