REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulgi podatkowe są niepotrzebne

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Czy system podatkowy poprzez np. ulgi i zwolnienia powinien również realizować określone cele społeczne lub gospodarcze?
- System podatkowy powinien realizować jeden cel społeczno-gospodarczo, jakim jest efektywny pobór danin publicznych. Przypisywanie systemowi podatkowemu innych celów czyni go skomplikowanym i nieefektywnym. Dlatego od kilku lat na świecie odchodzi się od systemu ulg podatkowych w celu uproszczenia systemu. Zamiast ulg proponuje się prostsze i niższe podatki. W Polsce także potrzebna jest większa determinacja, przede wszystkim w upraszczaniu systemu.


Czy zatem ulgi podatkowe są nieefektywne?

Autopromocja

- Tak, są nieefektywne i to w podwójnym sensie. Po pierwsze, nadmiernie komplikują system podatkowy, co utrudnia efektywny pobór podatków. Po drugie, ulgi często okazują się źle adresowane. Ludzie obarczeni są odpowiedzialnością za przestrzeganie prawa, którego nie rozumieją. Ulg nie stosują ci, którym one przysługują, ale ci, którzy je rozumieją, często na granicy prawa. W tym sensie skomplikowany system podatkowy jest nie tylko nieefektywny, ale również niesprawiedliwy.


Czy zwolnienia typowo społeczne, np. kwoty wolne na dzieci, też są złe?

- Kwoty wolne nie pełnią roli określonej polityki społecznej lub gospodarczej, ale są narzędziem tworzenia progresji podatkowej. Występują również w systemie podatku liniowego. Idea ich wprowadzenia bierze się stąd, że ludzie najbiedniejsi nie są w stanie płacić podatków, bo zagraża to ich egzystencji biologicznej. Dlatego lepiej nie pobierać podatków do pewnej wysokości dochodów, właśnie do wysokości kwoty wolnej, niż najpierw pobierać podatki, a następnie zwracać te pieniądze w postaci świadczeń społecznych adresowanych do najuboższych.

Inną sprawą jest dyskusja o kwocie wolnej dla dzieci. Pytanie - czy kwota wolna powinna przysługiwać również dzieciom, w sytuacji gdy polityka podatkowa w Polsce nadal jest najbardziej antyrodzinna w Europie - jest dla mnie pytaniem retorycznym. Odpowiedź jest oczywista - skoro kwota wolna bazuje na koncepcji pewnego minimum egzystencji (lub socjalnym), to jeśli w ogóle ma istnieć w systemie podatkowym, trudno byłoby zrozumieć, dlaczego nie przyznawać jej akurat dzieciom. Jednak zwiększanie kwoty wolnej i dawanie jej dzieciom jest niezwykle kosztowne dla budżetu. Dlatego takie rozwiązanie ma większy sens wtedy, gdy powiąże się je z jednoczesną modyfikacją systemu świadczeń społecznych, tak aby nie duplikować korzyści dla podatników wynikających zarówno z przysługujących świadczeń, jak i z obniżenia podatków poprzez powiększenie kwoty wolnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Notowała EWA MATYSZEWSKA

 
 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

REKLAMA