| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Szkolenia nie są przychodem

Szkolenia nie są przychodem

Dla pracowników nie są przychodem opłacone przez pracodawcę np. egzaminy na kursach pozwalających zdobyć kwalifikacje związane z wykonywaną pracą.


Ustawodawca zwolnił z opodatkowania podatkiem dochodowym wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych (art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Jak wyjaśnił Gazecie Prawnej Krzysztof Słapczyński, prawnik z kancelarii BSO Prawo & Podatki Bramorski Szermach Okorowska we Wrocławiu, odrębnymi przepisami określającymi zakres świadczeń przysługujących pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe są przepisy rozporządzenia ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 12 października 1993 r., zgodnie z którymi zakład pracy może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje w formie szkolnej na podstawie skierowania lub bez skierowania dodatkowe świadczenia, a w szczególności:

- zwrócić koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju, o ile nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy pracownika,

- pokryć koszty podręczników i innych materiałów szkoleniowych,

- pokryć opłaty za naukę, pobierane przez szkołę,

- udzielić dodatkowego urlopu szkoleniowego.


Pracodawca powinien zawrzeć z pracownikiem umowę, w której strony mogą swobodnie ustalić zakres świadczeń wymienionych powyżej. Rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracownika lub przerwanie nauki może spowodować roszczenie pracodawcy o zwrot poniesionych kosztów. Koszty ponoszone przez pracodawcę na szkolenie pracowników w formach szkolnych jak i pozaszkolnych stanowią koszty uzyskania przychodu, ponieważ są poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.


KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK