| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Gminy muszą zmienić uchwały niezgodne z prawem

Gminy muszą zmienić uchwały niezgodne z prawem

Gminy, które uzależniają zwolnienia podatkowe dla przedsiębiorców od zatrudnienia osób zameldowanych na ich terenie, powinny zmienić swoje uchwały.

 


Komisja Europejska zwróciła uwagę na niezgodność z prawem unijnym niektórych uchwał rad gmin będących podstawą udzielenia pomocy w formie zwolnienia z podatku od nieruchomości. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (pismo nr PL-0602/8/AP /MB7-2444/2007) tłumaczy jednak, że podniesiony przez Komisję problem nie jest związany z prawem podatkowym ani z zasadami udzielania pomocy publicznej, lecz dotyczy naruszania zasady swobodnego przepływu pracowników na terenie Unii.


Uchwały zawierające przepisy niezgodne z tą zasadą powinny zostać zmienione. Minister finansów wyjaśnił, że zmian w tym wypadku wymagają jedynie przepisy uchwał gminnych, w których występuje niezgodność z prawem unijnym. Zwrócił przy tym uwagę, że zmiany nie dotyczą kompetencji ministra finansów, ponieważ unijne przepisy traktatowe są bezpośrednio stosowane w państwach członkowskich, które zobowiązują się do ich przestrzegania. Same rady gmin powinny zaś w taki sposób opracowywać programy pomocowe, by unikać wprowadzania zwolnień podatkowych, których stosowanie zależy od zatrudniania osób zameldowanych w danej gminie.


Obowiązywanie niezgodnych z prawem unijnym uchwał może rodzić poważne konsekwencje. W razie wszczęcia postępowania przez Komisję przedsiębiorcy mogą być zmuszeni do zwrotu pomocy wraz z odsetkami. Wówczas mieliby roszczenie cywilnoprawne w stosunku do gmin zgodnie z ogólną zasadą odpowiedzialności odszkodowawczej wobec podatników, którzy utracili dochody w wyniku błędnych przepisów.


Edyta Wereszczyńska

edyta.wereszczynska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »