Gminy muszą zmienić uchwały niezgodne z prawem
REKLAMA
Komisja Europejska zwróciła uwagę na niezgodność z prawem unijnym niektórych uchwał rad gmin będących podstawą udzielenia pomocy w formie zwolnienia z podatku od nieruchomości. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (pismo nr PL-0602/8/AP /MB7-2444/2007) tłumaczy jednak, że podniesiony przez Komisję problem nie jest związany z prawem podatkowym ani z zasadami udzielania pomocy publicznej, lecz dotyczy naruszania zasady swobodnego przepływu pracowników na terenie Unii.
Uchwały zawierające przepisy niezgodne z tą zasadą powinny zostać zmienione. Minister finansów wyjaśnił, że zmian w tym wypadku wymagają jedynie przepisy uchwał gminnych, w których występuje niezgodność z prawem unijnym. Zwrócił przy tym uwagę, że zmiany nie dotyczą kompetencji ministra finansów, ponieważ unijne przepisy traktatowe są bezpośrednio stosowane w państwach członkowskich, które zobowiązują się do ich przestrzegania. Same rady gmin powinny zaś w taki sposób opracowywać programy pomocowe, by unikać wprowadzania zwolnień podatkowych, których stosowanie zależy od zatrudniania osób zameldowanych w danej gminie.
Obowiązywanie niezgodnych z prawem unijnym uchwał może rodzić poważne konsekwencje. W razie wszczęcia postępowania przez Komisję przedsiębiorcy mogą być zmuszeni do zwrotu pomocy wraz z odsetkami. Wówczas mieliby roszczenie cywilnoprawne w stosunku do gmin zgodnie z ogólną zasadą odpowiedzialności odszkodowawczej wobec podatników, którzy utracili dochody w wyniku błędnych przepisów.
Edyta Wereszczyńska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA