Wyższe wymagania i szerszy dostęp do zawodu
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić daleko idące zmiany w ustawie o doradztwie podatkowym - wynika z nieoficjalnych informacji, do których dotarła Gazeta Prawna. Dla kandydatów na doradców zostaną znacznie zaostrzone wymagania egzaminacyjne. Przede wszystkim będzie rozszerzony zakres tematyczny o pytania: z kodeksu postępowania administracyjnego, z postępowania przed sądami administracyjnymi oraz z finansów publicznych. Kadencja obecnej komisji ma zostać skrócona i ma być powołana nowa komisja, funkcjonująca na innych zasadach. Zwiększą się również kompetencje ministra finansów. Będzie on mógł odwoływać członków w trakcie kadencji.
REKLAMA
Ministerstwo planuje również wprowadzić trzystopniowe licencje podatkowe, które mogłyby otrzymać osoby z wyższym magisterskim wykształceniem prawniczym, ekonomicznym, rachunkowym lub finansowym. Dodatkowo musieliby posiadać trzyletnie doświadczenie, np. w firmie doradztwa podatkowego. Na tej podstawie składaliby wniosek do ministra finansów, a ten wpisywałby ich na listę osób z licencją.
Ich uprawnienia mają być jednak nieco mniejsze niż doradców podatkowych. Osoby z licencją nie będą mogły występować przed sądami administracyjnymi, a także nie będą posiadały uprawnień do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jednak prawnicy, na mocy projektowanej ustawy o licencjach prawniczych, mają mieć możliwość uzyskania również licencji prawniczej, która będzie ich uprawniała do reprezentowania klientów przed wszystkimi sądami, w tym przed sądami administracyjnymi. Zatem osoby z podwójną licencją: podatkową i prawną będą mogły wykonywać wszystkie czynności, jak doradcy podatkowi - poza prowadzeniem ksiąg rachunkowych.
Poproszony przez Gazetę Prawną o ocenę propozycji zmian w ustawie Sławomir Zieleń, doradca podatkowy, przyznał, że przewidywany zakres czynności, które będą mogli wykonywać licencjaci, może budzić obawy doradców podatkowych.
- Spośród przedstawionych propozycji największe wątpliwości budzą propozycje wprowadzenia kolejnej grupy osób uprawnionych do wykonywania tych samych czynności co doradcy podatkowi, z wyjątkiem prowadzenia ksiąg rachunkowych i występowania przed sądami, która nie będzie miała jednak takich obowiązków, jak doradcy - powiedział nam Sławomir Zieleń.
Zmiany w ustawie, według założeń resortu, miałyby zostać uchwalone przez Sejm najpóźniej w październiku.
ŁUKASZ ZALEWSKI, AGNIESZKA POKOJSKA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA