REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższe wymagania i szerszy dostęp do zawodu

REKLAMA

Ministerstwo Finansów chce skrócenia kadencji komisji egzaminacyjnej i rozszerzenia zakresu pytań dla kandydatów na doradców podatkowych.


ZMIANA PRAWA

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić daleko idące zmiany w ustawie o doradztwie podatkowym - wynika z nieoficjalnych informacji, do których dotarła Gazeta Prawna. Dla kandydatów na doradców zostaną znacznie zaostrzone wymagania egzaminacyjne. Przede wszystkim będzie rozszerzony zakres tematyczny o pytania: z kodeksu postępowania administracyjnego, z postępowania przed sądami administracyjnymi oraz z finansów publicznych. Kadencja obecnej komisji ma zostać skrócona i ma być powołana nowa komisja, funkcjonująca na innych zasadach. Zwiększą się również kompetencje ministra finansów. Będzie on mógł odwoływać członków w trakcie kadencji.

Autopromocja


Ministerstwo planuje również wprowadzić trzystopniowe licencje podatkowe, które mogłyby otrzymać osoby z wyższym magisterskim wykształceniem prawniczym, ekonomicznym, rachunkowym lub finansowym. Dodatkowo musieliby posiadać trzyletnie doświadczenie, np. w firmie doradztwa podatkowego. Na tej podstawie składaliby wniosek do ministra finansów, a ten wpisywałby ich na listę osób z licencją.


Ich uprawnienia mają być jednak nieco mniejsze niż doradców podatkowych. Osoby z licencją nie będą mogły występować przed sądami administracyjnymi, a także nie będą posiadały uprawnień do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jednak prawnicy, na mocy projektowanej ustawy o licencjach prawniczych, mają mieć możliwość uzyskania również licencji prawniczej, która będzie ich uprawniała do reprezentowania klientów przed wszystkimi sądami, w tym przed sądami administracyjnymi. Zatem osoby z podwójną licencją: podatkową i prawną będą mogły wykonywać wszystkie czynności, jak doradcy podatkowi - poza prowadzeniem ksiąg rachunkowych.


Poproszony przez Gazetę Prawną o ocenę propozycji zmian w ustawie Sławomir Zieleń, doradca podatkowy, przyznał, że przewidywany zakres czynności, które będą mogli wykonywać licencjaci, może budzić obawy doradców podatkowych.


- Spośród przedstawionych propozycji największe wątpliwości budzą propozycje wprowadzenia kolejnej grupy osób uprawnionych do wykonywania tych samych czynności co doradcy podatkowi, z wyjątkiem prowadzenia ksiąg rachunkowych i występowania przed sądami, która nie będzie miała jednak takich obowiązków, jak doradcy - powiedział nam Sławomir Zieleń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zmiany w ustawie, według założeń resortu, miałyby zostać uchwalone przez Sejm najpóźniej w październiku.


ŁUKASZ ZALEWSKI, AGNIESZKA POKOJSKA

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  REKLAMA