Składka stanowi koszt podatkowy
REKLAMA
Sprawa dotyczyła udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Zarząd spółki i przedstawiciele załogi podpisali umowę w przedmiocie prowadzenia pracowniczego programu emerytalnego w formie grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Spółka zadała pytanie, czy wydatki ponoszone z tytułu opłacania składki podstawowej stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.). W jej ocenie wskazuje na to brzmienie art. 15 ust. 1d ustawy, w którym za koszty podatkowe uznaje się wydatki poniesione przez pracodawcę na zapewnienie prawidłowej realizacji pracowniczego programu emerytalnego w rozumieniu przepisów o pracowniczych programach emerytalnych.
Zdaniem organu I instancji stanowisko spółki było nieprawidłowe. Jak podkreślono, w sprawie miał zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o CIT, który stanowi, że nie są kosztem składki opłacone przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących grup ryzyka wymienionych w załączniku do ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Z taką interpretacją zgodził się organ II instancji.
Spółka wniosła skargę do WSA. Sąd zgodził się z podatnikiem. Wyjaśnił, że do art. 15 ust. 1d ustawy o CIT nie można zastosować jedynie wykładni językowej, bo ona prowadzi do błędnych wniosków. Art. 15 ust. 1d nie uzależnia bowiem wprost od osiągnięcia przychodu zaliczenia wydatku do kosztów ich uzyskania. W ocenie sądu stanowi on samodzielną podstawę do takiego zaliczenia, chociażby ze względu na cele regulacji zawartej w ustawie o pracowniczych programach emerytalnych, do których ten przepis odsyła. Artykuł 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o CIT nie znajduje w tej sprawie zastosowania, ponieważ odnosi się tylko do ubezpieczeń na życie i do regulacji zawartej w ustawie o działalności ubezpieczeniowej. Natomiast cel regulacji zawartej w ustawie o pracowniczych programach emerytalnych jest inny.
REGULACJE USTAWY O CIT
Organy podatkowe i podatnik inaczej interpretowały m.in. regulacje art. 15 ust. 1d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Zgodnie z tymi przepisami, kosztami uzyskania przychodów są również wydatki poniesione przez pracodawcę na zapewnienie prawidłowej realizacji pracowniczego programu emerytalnego w rozumieniu przepisów o pracowniczych programach emerytalnych.
MIROSŁAW KAŹMIERSKI
Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat