Wykonanie programu podlega VAT
REKLAMA
Sprawa dotyczyła stanu prawnego sprzed 16 marca 2002 r., zgodnie z którym udzielenie licencji niewyłącznej nie stanowiło usługi w rozumieniu ustawy o VAT. Skarżący zajmował się tworzeniem oprogramowania komputerowego na podstawie norm branżowych dostarczanych przez niemieckiego kontrahenta. Napisane oprogramowanie podatnik przesyłał do Niemiec w postaci kodów źródłowych. Następnie zadaniem kontrahenta było dostosowanie programu, znalezienie potencjalnych odbiorców oraz dystrybucja. Skarżący zobowiązany był natomiast do dokonywania poprawek oraz korygowania błędów w działaniu programu. Zdaniem podatnika, udostępnianie wykonanego programu związane było z korzystaniem przez odbiorcę z praw autorskich przysługujących skarżącemu jako twórcy. Dlatego też co do zasady nie wykonywał on usług, a jedynie udzielał na stworzone programy licencji.
W ocenie organów podatkowych skarżący tworzył to oprogramowanie na zlecenie. Jego działalność miała więc charakter świadczenia usług i jako taka podlegała VAT.
Sprawa trafiła do WSA. Skarżący argumentował, że faktycznie tworzył przedmiotowe oprogramowanie na tzw. skład, gdyż to jego zadaniem było wyszukiwanie obszarów wymagających informatyzacji, natomiast kontrahent dostarczał wyłącznie normy branżowe i następnie wykorzystywał niektóre z napisanych przez podatnika programów.
WSA w Krakowie oddalił skargę. W uzasadnieniu wyroku sąd wskazał, że wykonywanie oprogramowania komputerowego zawsze będzie związane z rozporządzeniem prawami autorskimi. Zdaniem sądu, nie determinuje to jednak charakteru prowadzonej przez twórcę oprogramowania działalności. W ocenie sądu, w tej sprawie kluczowe okazało się wykazanie przez organy podatkowe, że skarżący tworzył to oprogramowanie na zamówienie klienta zagranicznego i dla jego potrzeb. W związku z tym podatnik świadczył usługi, które podlegały opodatkowaniu VAT.
MARCIN OPOKA
Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat