Zwrot kosztów musi wynikać z ustawy
REKLAMA
Podatkowi dochodowemu od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PIT oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatków.
Otrzymywane przez pracownika kwoty z tytułu używania pojazdu samochodowego dla potrzeb pracodawcy będące przychodem pracownika ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, od którego płatnik obowiązany jest pobrać zaliczkę. Resort finansów w odpowiedzi na interpelację poselską podkreślił jednocześnie, że funkcjonujący w przepisach ustawy o PIT katalog zwolnień przedmiotowych stanowi odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, na co zresztą wielokrotnie zwracał również uwagę Trybunał Konstytucyjny (pismo nr MJ-023-6399(2)07).
Obowiązujące zwolnienie obejmuje zwrot kosztów poniesionych przez pracownika dla potrzeb pracodawcy w jazdach lokalnych, o ile obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw. Regulacja ta ogranicza krąg podatników mogących skorzystać z tego zwolnienia do tych, którym przepisy odrębnych ustaw gwarantują możliwość przyznania prawa do zwrotu poniesionych kosztów, albo nakładają na pracodawcę obowiązek ich zwrotu. Takim zwolnieniem objęty jest np. zwrot kosztów z tytułu używania własnego samochodu dla celów pracodawcy w przypadku listonoszy.
Rozszerzająca interpretacja tego zwolnienia, polegająca na objęciu zwolnieniem od podatku otrzymanego przez pracownika zwrotu kosztów niewynikającego z przepisów innych ustaw - w ocenie urzędników Ministerstwa Finansów - nie jest możliwa. Oznaczałoby to bowiem podmiotowe rozszerzenie zakresu art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o PIT. A to byłoby sprzeczne zarówno z wolą ustawodawcy, jak i opinią Trybunału Konstytucyjnego, który w orzeczeniu z 29 maja 1996 r. uznał wszelkie ulgi i zwolnienia przedmiotowe za odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania (sygn. akt K. 22/95).
Jednocześnie Ministerstwo Finansów przypomniało, że na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika.
Funkcjonujący w przepisach ustawy o PIT katalog zwolnień przedmiotowych stanowi odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, na co wielokrotnie zwracał uwagę Trybunał Konstytucyjny
Edyta Wereszczyńska
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA