REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie mniej czasu na sporządzenie raportów

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska

REKLAMA

Skrócenie terminu sporządzenia sprawozdania utrudni przygotowywanie pełnej informacji dla inwestorów. Ministerstwo Finansów powinno rozważyć możliwość zniesienia części wymogów sprawozdawczych. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zniesienie obowiązku sporządzania kwartalnych raportów jednostkowych.


Raportowanie okresowe zgodnie z obecnie obowiązującymi wymogami jest dużym obciążeniem dla spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Muszą one sporządzać cztery raporty kwartalne, a także raport półroczny i roczny. Wszystkie w wersji skonsolidowanej i jednostkowej. Te obowiązki staną się jeszcze bardziej uciążliwe, po implementacji do polskiego prawa Dyrektywy o przejrzystości, która zakłada skrócenie terminów składania raportów.


Mogą unikać obowiązków


Tomasz Konieczny, biegły rewident z PricewaterhouseCoopers, podkreśla, że nadmierne obowiązki nie będą sprzyjać prawidłowemu rozwojowi rynku kapitałowego. Niewykluczone, że część spółek będzie dążyć do obejścia nowych wymogów. Sposobem na to może być tworzenie spółek holdingowych w innym kraju. Przykładem może być ukraińska spółka Astarta notowana na warszawskiej giełdzie, która założyła spółkę holdingową w Holandii.


Takie rozwiązanie nie jest korzystne dla inwestorów, ponieważ łatwiej im dochodzić swoich praw, jeżeli spółka holdingowa jest tworzona w Polsce.


Według niego należy się zastanowić, czy istnieje potrzeba tworzenia sprawozdań kwartalnych skonsolidowanych i jednostkowych.


- Jeżeli emitent musi zamieścić w swoim raporcie kwartalnym lub półrocznym dane zarówno jednostkowe, jak i skonsolidowane, to przestaje się koncentrować na tym, co jest ważniejsze - wyjaśnia Tomasz Konieczny.


Beata Stelmach, prezes zarządu Stowarzyszenia Emitetnów Giełdowych, zwraca uwagę, że dyrektywa przewiduje znaczne skrócenie terminów przygotowywania raportów okresowych. Jej zdaniem, będzie to dużym wyzwaniem dla emitentów, zwłaszcza tworzących grupy kapitałowe. W takich przypadkach konieczność zebrania informacji od wszystkich podmiotów w grupie wpływa na wydłużenie terminu przygotowania finalnego raportu.


- Jeśli udałoby się ograniczyć sprawozdawczość do czterech raportów: za I kwartał, za I półrocze, za III kwartał i za rok, to wówczas udałoby się osiągnąć poziom dla rynku optymalny - twierdzi nasza rozmówczyni.

Wyjaśnia, że inwestorzy otrzymywaliby informacje ze spółek znacznie wcześniej niż obecnie, a emitenci nie byliby zobowiązani do wielokrotnego raportowania podobnych informacji. Informacje za II kwartał są przecież zawarte w raporcie za I półrocze, a informacje za II półrocze i za IV kwartał - w raporcie rocznym. Lepiej zatem skoncentrować wysiłki spółek na jak najszybszym przygotowaniu informacji niż na powielaniu tych samych danych.


Krótszy czas


Z kolei Anna Kocoń z działu audytu firmy Ernst & Young podkreśla, że raportowanie okresowe służy zapewnieniu bezpieczeństwa obrotu giełdowego. Zapowiadane skrócenie terminów przekazywania półrocznych i rocznych raportów okresowych, związane z wdrażaniem postanowień dyrektywy o przejrzystości, do odpowiednio dwóch i czterech miesięcy od dnia bilansowego z pewnością pozytywnie wpłynie na przydatność informacji finansowej.


- Obecne terminy powodują, że informacja ma ograniczoną przydatność, a czasami ukazując się wiele miesięcy po dniu bilansowym, po prostu jest bezużyteczna - wyjaśnia ekspert.


Dodaje jednak, że z drugiej strony, obowiązki związane z raportowanie są dużym obciążeniem dla spółek, szczególnie zaś dla jednostek dominujących grup kapitałowych o złożonej strukturze. Zapewnienie dotrzymywania terminów i wywiązywania się z obowiązków informacyjnych, jeszcze na długo przed wejściem na giełdę, wymaga często od nich znacznego nakładu pracy związanego z wdrażaniem wewnętrznych procedur przekazywania i kompilacji informacji finansowej.


- Uproszczenie raportowania śródrocznego przez dopuszczenie przygotowywania skróconych sprawozdań finansowych pozwala mieć nadzieję, że informacja będzie nie tylko szybciej dostępna, ale również będzie ona odpowiedniej jakości, czyli rzetelna, wiarygodna i przydatna - dodaje Anna Kocoń.


Informacje dla inwestora


Łukasz Dajnowicz z Komisji Nadzoru Finansowego twierdzi, że na rynku kapitałowym najważniejsi są inwestorzy. Celem obowiązków informacyjnych jest zapewnienie wszystkim uczestnikom rynku równego dostępu do informacji mających znaczenie dla wyceny akcji. Od początku istnienia rynku kapitałowego obowiązywały w Polsce najwyższe światowe standardy, które przyczyniły się do dynamicznego rozwoju rynku.


- Unijna dyrektywa o przejrzystości określa jedynie minimalne wymogi wspólne dla wszystkich krajów UE i pozostawia krajowemu ustawodawcy sporo swobody - twierdzi nasz rozmówca.


Dodaje również, że Komisja Nadzoru Finansowego jest otwarta na dyskusję o ewentualnym złagodzeniu obowiązków, ale zmiany nie powinny pogarszać pozycji inwestorów i wprowadzać nierównego traktowania emitentów.


Wstępny projekt rozporządzenia w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych przekazany wraz z projektem zmian ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu 10 kwietnia trafił do Sejmu. W projekcie tym znalazły się przepisy m.in. dostosowujące terminy sporządzania sprawozdań przez emitentów papierów wartościowych.


Ministerstwo Finansów twierdzi, że obecnie analizowana jest możliwość wprowadzenia innych zmian w rozporządzeniu, w tym takich, które miałyby na celu złagodzenie obowiązków sprawozdawczych. Resort zapewnia również, że przed wypracowaniem zmian, rozporządzenie zostanie poddane szerokim konsultacjom ze środowiskiem rynku finansowego.


SZERSZA PERSPEKTYWA


UNIA


Nie we wszystkich krajach obowiązki sprawozdawcze są tak rozbudowane. Wielka Brytania wywalczyła zniesienie obowiązku tworzenia sprawozdań kwartalnych. Raportowanie kwartalne jest pozostawione do wyboru emitentom. Mniej restrykcyjne wymogi niż w Polsce są również w Luksemburgu i Dublinie, a nawet w USA, gdzie co prawda istnieje obowiązek raportowania kwartalnego, ale nie wymaga się odrębnych raportów półrocznych bądź też zamieszczania pełnej wersji sprawozdania finansowego za półrocze.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Zyta Gilowska, Minister Finansów


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Obowiązki sprawozdawcze spółek giełdowych


Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA