Zmiany w akcyzie od 1 maja 2021 r.
REKLAMA
REKLAMA
Za przyjęciem nowelizacji z poprawkami głosowało 238 posłów, przeciw było 209, a 5 wstrzymało się od głosu.
REKLAMA
Zmiana terminu wejścia w życie
Przyjęte poprawki zgłoszone przez PiS dotyczą m.in. przesunięcia terminu wejścia w życie noweli z 1 kwietnia na 1 maja tego roku, przedłużenia terminu na złożenie informacji o cenach transferowych i wprowadzenia zmiany w ustawie o rezerwach strategicznych, która miałaby zapewnić finansowanie rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
Odrzucono poprawki KO i Lewicy dotyczące m.in. wiążącej informacji akcyzowej, opóźnienia terminu wejścia w życie ustawy do lipca tego roku, a także wykreślenia zapisu podnoszącego wysokość górnej granicy kary grzywny orzekanej w postępowaniu mandatowym.
Uszczelnienie akcyzy
Według Ministerstwa Finansów przepisy poprawią warunki działania uczciwym przedsiębiorcom i znacznie utrudnią działalność firmom naruszającym prawo. Ich pośrednim skutkiem będzie zwiększenie wpływów podatkowych o ponad 200 mln zł rocznie.
Deklaracje elektroniczne w zakresie akcyzy od 2022 r.
Dzięki regulacjom od przyszłego roku przedsiębiorcy mają składać deklaracje elektroniczne w zakresie akcyzy, co umożliwi automatyczną weryfikację i szybsze wykrycie firm dokonujących nadużyć, a w przypadku uczciwych przedsiębiorców - szybsze wydawanie decyzji.
Zmiany mają pozwolić też na efektywniejsze zwalczanie używania niżej opodatkowanego oleju opałowego do celów napędowych. Mają też utrudnić uzyskiwanie zezwoleń na obrót towarami akcyzowymi przez tzw. słupy, a także proceder odzyskiwania alkoholu etylowego z produktów zawierających w swym składzie alkohol częściowo skażony.
Ponadto nowela przewiduje uszczelnienie systemu uzyskiwania i cofania zezwoleń akcyzowych. Umożliwia też prowadzenie działalności na podstawie posiadanych zezwoleń pomimo powstania zaległości w podatkach, pod warunkiem złożenia odpowiedniego zabezpieczenia.(PAP)
Autor: Karolina Mózgowiec
kmz/ mmu/ je/
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw - przebieg procesu legislacyjnego w Sejmie
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat