reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Uszczelnienie VAT a wpływy z innych podatków

Uszczelnienie VAT a wpływy z innych podatków

Uszczelnienie VAT zwiększa też wpływy z innych podatków: CIT i PIT - powiedział szef resortu finansów Tadeusz Kościński, zwracając uwagę, że rolą resortu finansów w uszczelnianiu systemu podatkowego jest także dbanie o uczciwą konkurencję.

Uszczelnienie VAT zwiększa też wpływy z innych podatków

"Gdy VAT jest uszczelniony, to więcej pieniędzy jest rejestrowane jako przychód przedsiębiorstwa, więc płaci ono też większy CIT. A jak jest większy CIT, to też przeważnie przestaje się bawić i zatrudnia już prawidłowo swoich pracowników na pełen etat na normalnych warunkach, a nie wciąż pod stołem, więc PIT też jest większy. Konsekwencją tego wszystkiego, że uszczelniliśmy VAT, jest to, że CIT i PIT też rosną" - powiedział minister finansów, funduszy i polityki regionalnej na antenie wpolsce.pl.

Według Kościńskiego w uszczelnianiu systemu podatkowego chodzi także o uczciwą konkurencję, by firmy, które nie płacą podatku, nie zyskiwały przewagi konkurencyjnej nad rzetelnymi płatnikami.

"Naszą rolą jest to, żeby uszczelnić (system podatkowy), bo nie ma nic gorszego dla przedsiębiorcy, który jest uczciwy, płaci wszystkie podatki, a jego konkurent unika płacenia niż niesprawiedliwa konkurencja. I właśnie niestety ten niesprawiedliwy wygrywa" - podkreślił szef MF. Wskazał, że resort cały czas dyskutuje z rynkiem, jak najlepiej uszczelnić system pod tym kontem.

Wyłudzenia VAT

Jak wyjaśnił, chodzi o to, że mamy do czynienia z różnymi rodzajami oszustw vatowskich, poczynając od sprzedaży detalicznej bez paragonu, do skomplikowanych karuzel na skalę międzynarodową, w których udział biorą setki firm.

Między innymi z tego względu - opisywał - trudno też oszacować dokładnie skalę wyłudzeń VAT, a różne podmioty stosują różne metody wyliczeń. Najważniejsze są więc nie same bezwzględne liczby, ale trendy w ramach jednej metody szacowania.

Ocenił, że bez względu na sposób wyliczenia widać, iż działania rządu w zakresie uszczelniania systemu przynoszą efekty.

"Nie przywiązywałbym wagi do samej kwoty; ważne jest popatrzeć, jak czasowo się zmienia i również, co inne kraje w Europie robią. Jak patrzymy pięć lat temu, to zarówno nasze szacunki, jak UE, były, że luka VAT w Polsce to ok. 22-24 proc. i byliśmy na szarym końcu w Europie z prawie największą luką. A teraz w ostatnie kilka lat i my, i KE szacujemy, że jest to ok. 12 proc., więc spadło o połowę i jesteśmy w górnej piątce czy siódemce w Europie z najniższą luką. To są najważniejsze wskaźniki" - podkreślił.

Wpływy z VAT

Zauważył, że w zeszłym roku, pomimo pandemii i skurczenia się gospodarki, wpływy z VAT wzrosły, więc "argument, że to jest połączone tylko i wyłącznie z dobrą koniunkturą, upada".

Mówił, że wpływy z VAT zwiększyły się o ok. 20 mld zł rocznie, a finanse publiczne są stabilne.

Wskazał, że ograniczeniu luki VAT służył cały pakiet rozwiązań, jak pakiet paliwowy, system STIR, Jednolity Plik Kontrolny, system podzielonej płatności czy kasy fiskalne online.

E-faktury

"Jeszcze w tym roku, do końca roku mam nadzieję, że wdrożymy tzw. e-faktury, które będą zarejestrowane w systemie centralnym, więc będziemy mieli pełną kontrolę" - dodał.

autor: Małgorzata Werner-Woś, Karolina Mózgowiec
mww/ kmz/ pad/

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Uszczelnienie VAT a wpływy z innych podatków
Uszczelnienie VAT a wpływy z innych podatków

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Stawicka

Specjalista w obsłudze księgowej i kadrowo-płacowej firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama