Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek przychodowy lepszy od dochodowego

Podatek przychodowy lepszy od dochodowego
Podatek przychodowy lepszy od dochodowego
Podatku przychodowego nie można by uniknąć, płaciliby go wszyscy - mówił podczas dyskusji na temat wprowadzenia takiego podatku Rzecznik MŚP Adam Abramowicz. Jego zdaniem potrzebna jest debata na ten temat, bowiem podatek dochodowy jest niesprawiedliwy i działa szkodliwie na gospodarkę.

Podatek przychodowy zamiast CIT i podatków sektorowych

Jak zauważył Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz podczas konferencji online pt. "Propozycja wprowadzenia podatku przychodowego dla spółek kapitałowych wraz z likwidacją podatków sektorowych", o takim podatku dyskutuje się od dawna.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych się sprawdza

Abramowicz zwrócił uwagę, że podobne rozwiązanie działa w PIT jako zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych. Wskazał na plusy tego rozwiązania, takie jak prostota systemu czy możliwość określenia wpływów podatkowych dla państwa. "Występowaliśmy do rządu, aby ten podatek mógł być bardziej powszechny. Rząd odpowiedział na te postulaty i podniósł kwotę, która uprawnia do skorzystania z tego podatku z 250 tys. euro do 2 mln euro" - powiedział Rzecznik MŚP.

Abramowicz dodał, że Rzecznik MŚP od dawna postuluje, aby nie było żadnych ograniczeń przychodowych dla ryczałtu, aby mógł go płacić każdy, kto chciałby. Dodał, że potrzebna jest zmiana stawek tego podatku, bowiem nie są one przystosowane do dzisiejszych marż.

Podatki dochodowe wywołują liczne spory z fiskusem

Odnosząc się do podatków dochodowych, wskazał na spory między urzędami skarbowymi i przedsiębiorcami - m.in. o to, co jest kosztem uzyskania przychodów, a co nim nie jest. Według Rzecznika MŚP prowadzi to do tego, że firmy uciekają się do optymalizacji podatkowych. W odpowiedzi rząd nakłada na przedsiębiorstwa nowe obowiązki, tłumacząc, że musi uszczelniać system, bowiem największe spółki nie płacą podatków. Abramowicz podał przy tym przykłady nowych podatków sektorowych - od handlu oraz zapowiadanego podatku od reklam.

Podatku przychodowego nie da się uniknąć

Zdaniem Abramowicza wprowadzenie podatku przychodowego spowodowałoby, że płacony on byłby przez wszystkich - nie można by go uniknąć. "Te argumenty o niepłaceniu podatku (...), gdybyśmy wprowadzili tę ideę w życie, upadłyby" - powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt podatku przychodowego

Projekt podatku przychodowego zaprezentowali przedstawiciele Centrum im. Adama Smitha. "Uważamy, że podatek przychodowy powinien zastąpić CIT, a nie być wprowadzany równolegle jako podatek sektorowy dla tych branż, z którymi nie potrafimy sobie poradzić lub których nie lubimy. Ma być to rozwiązanie systemowe (...)" - podkreślił Ireneusz Jabłoński.

Przedstawiona przez niego propozycja zakłada zmianę podstawy opodatkowania z dochodu na przychód, z równoczesnym obniżeniem stawki opodatkowania do 1,49 proc. Podatek nie dotyczyłby instytucji finansowych, a dla mniejszych firm byłby dobrowolny. Według danych przekazanych przez Jabłońskiego, dzięki zmianie znacznie wzrosłyby dochody podatkowe sektora finansów publicznych. Obliczono, że np. w 2018 r. zamiast 45,3 mld zł do budżetu i samorządów wpłynęłoby 86,6 mld zł, czyli o 91 proc. więcej.

Jednocześnie miałoby nastąpić m.in. zwiększenie konkurencyjności gospodarki, wyrównanie szans podmiotów krajowych w konkurencji z firmami międzynarodowymi, zwiększenie bezpieczeństwa obrotu efektywności firm i "pozytywny efekt propagandowy na arenie międzynarodowej".

Podatki sektorowe w Polsce

O podatkach sektorowych mówił we wtorek prof. Grzegorz Krzos z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Zaliczył do nich: podatek bankowy, opłatę mocową, opłatę cukrową, opłatę od paliw, opłatę od torebek foliowych, podatek handlowy, daninę solidarnościową, podatek Belki, podatek od kopalin, podatek okrętowy oraz planowane: cyfrowy i od reklam.

Zgodnie z przedstawioną prezentacją do zalet podatków sektorowych zaliczył: szybkość wprowadzenia, szybki "zastrzyk" do budżetu, potencjalną szybką redystrybucję. Natomiast wady to: rosnąca złożoność systemu podatkowego, wzrost obciążeń wybranych sektorów, asymetryczność rozwoju sektorów, nieprzewidywalność (nie wiadomo, który sektor będzie następny), ograniczanie inwestycji i konsumpcji oraz wybiórczość i interwencyjność.

Podatek dochodowy - wady

W ocenie prof. Adama Mariańskiego z Uniwersytetu Łódzkiego, przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych, podatek dochodowy jest najbardziej polityczny ze wszystkich wprowadzanych w większości krajów. Jego zdaniem politycy często odwołują się do sprawiedliwości, choć ich decyzje są arbitralne.

"Często te decyzje są uwarunkowane kwestiami fiskalnymi (...) albo opodatkowania tych, których się nie lubi, o których uważa się, że nie płacą podatków w należytej wysokości albo które to podmioty są dobrym źródłem zwiększenia dochodów podatkowych" - powiedział Mariański.

Profesor wskazał też na widoczną od lat tendencję do ograniczania kosztów uzyskania przychodów, która miała uszczelnić system, ale spowodowała wzrost dochodów budżetu.

Mariański poinformował jednocześnie, że dyrektywy unijne nie wykluczają wprowadzenia podatku przychodowego w miejsce podatku dochodowego, nie mógłby on jednak mieć cech podatku obrotowego. Profesor dodał, że konstruując podatek przychodowy, trzeba patrzeć na orzecznictwo TSUE.

Ministerstwo Finansów: konieczna reforma podatków dochodowych; CIT raczej powinien zostać

Jakub Jankowski z Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów mówił, że na poziomie międzynarodowym w pewnym stopniu dostrzegana jest konieczność reformy systemu opodatkowania firm podatkiem dochodowym. Raczej przeważa jednak trend, aby podatek dochodowy, przynajmniej na poziomie największych przedsiębiorstw, był zachowany.

"Polski ustawodawca dąży do tego, aby to opodatkowanie było maksymalnie uproszczone dla jak najszerszego grona podatników. Pierwszym przykładem może być poszerzenie formuły ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a drugim oparcie podatku dochodowego nie na kryterium nadwyżki przychodów nad kosztami, a na kryterium wydatkowania na cele konsumpcyjne (...) w formule tzw. estońskiego CIT-u" - powiedział przedstawiciel MF. Nie widać, aby w poszczególnych państwach na masową skalę wprowadzano podatki przychodowe - dodał.

Podsumowując debatę Abramowicz podkreślił, że potrzebna jest ogólnonarodowa dyskusja na ten temat, bowiem - jak ocenił - podatek dochodowy jest niesprawiedliwy i działa szkodliwie na gospodarkę. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ mk/

 • Link do zapisu wideo konferencji na facebooku TUTAJ
 • Link do zapisu wideo konferencji na youtube TUTAJ
 • Oficjalna strona konferencji TUTAJ

Głównym problemem podatków dochodowych jest … ich istnienie

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Grzegorz
  2021-09-03 07:30:48
  W wielu branżach pracuje się na marżach 2-3 procent. I nic z Tekieli biznesu nie zostanie - przestanie się opłacać
  0
 • Anonim
  2021-08-26 16:04:45
  Idiotyzm
  0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwrot niemieckiego podatku jest niższy niż spodziewany. Co można zrobić?

Składając roczne rozliczenie podatku dochodowego, podatnicy mają nadzieję na otrzymanie jak najwyższego zwrotu podatku. Zdarza się, że decyzja wydana przez niemiecki urząd skarbowy (Finanzamt) przynosi rozczarowanie, gdy wysokość zwrotu w danym roku jest niższa niż spodziewana lub gdy odbiega od kwot uzyskiwanych w latach poprzednich. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?

Zapłata podatku kartą płatniczą w każdym urzędzie skarbowym

Ministerstwo Finansów poinformowało 31 marca 2023 r., że można już płacić podatki w urzędzie skarbowym za pośrednictwem terminala płatniczego. Płatności kartą przyjmują też organy egzekucyjne – w urzędzie i w miejscu zamieszkania zobowiązanego.

KSeF obowiązkowy od 1 lipca 2024 r. Kary od 2025 r. Jak uniknąć błędów?

Od 1 lipca 2024 r. polscy podatnicy będą zobowiązani do wystawiania faktur przy użyciu Krajowego Systemu eFaktur (KSeF). Dla wielu firm wiązać się to będzie z poważnymi zmianami w procesie płatności, a niedopełnienie obowiązków może wiązać się z otrzymaniem kary finansowej. Przesyłanie dokumentów w formie cyfrowej co prawda zmniejsza ryzyko popełnienia błędu w fakturowaniu, jednak całkowicie go nie wyklucza. Na co zwracać uwagę, żeby spełnić wymogi KSeF i uniknąć niespodziewanych sankcji?

Niedziela 2 kwietnia 2023 r. Czy sklepy będą otwarte?

W niedzielę, 2 kwietnia sklepy będą otwarte. Jest to niedziela handlowa przed Wielkanocą. Następna niedziela handlowa przypada 30 kwietnia 2023 r.

Likwidacja podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym

Rząd zamierza zlikwidować podatek od czynności cywilno-prawnych przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym - poinformował 31 marca 2023 r. minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Przy hurtowych zakupach mieszkań PCC wyniesie 6% od od szóstego i kolejnych mieszkań kupowanych w danej inwestycji (budynku).

Oszczędzanie w walutach zyskuje na popularności

Rosnąca inflacja, sytuacja gospodarcza na świecie oraz kolejne doniesienia ekonomiczne ze świata sprawiają, że coraz więcej osób zaczyna się interesować oszczędzaniem i inwestycjami w waluty obce. Optymizmem nie napawa też pozycja polskiej złotówki, która w ostatnim czasie nie ma zbyt wielu impulsów do umocnienia. Czy inwestycja w waluty obce się opłaca? Z jakim ryzykiem musimy się liczyć oraz czym kierować się podczas wyboru odpowiedniej waluty? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tekście, jednak nie jest on zachętą do inwestowania, tylko pakietem informacji o zakupie waluty obcej. 

Jak można (było) zostać milionerem w 2023 roku? Wystarczyło 2-3 tys. zł inwestować miesięcznie przez 15 lat

Aby w 2023 roku stać się milionerem wystarczyło przez ostatnich 15 lat inwestować trochę ponad 2-3 tys. zł miesięcznie – sugerują szacunki HRE Investment Trust. I wcale nie trzeba było w tym czasie kupować bitcoinów. Wystarczyły nieruchomości, złoto, obligacje lub szkockie trunki. Najtrudniej w ostatnich latach było budować majątek z pomocą lokat i akcji największych giełdowych spółek. 

Odwrotne obciążenie VAT - zmiany od 1 kwietnia 2023 r.

Ministerstwo Finansów informuje, że odwrotne obciążenie VAT będzie stosowane do giełdowych transakcji dotyczących gazu, energii i uprawnień do emisji CO2. Nowe przepisy w tym zakresie mają charakter przepisów epizodycznych i będą obowiązywać od 1 kwietnia 2023 r. do 28 lutego 2025 r.

Ukraińcy z numerem PESEL ze statusem UKR mogą ubiegać się o zezwolenia na pobyt czasowy

Od 31 marca 2023 r. obywatele Ukrainy, którzy posiadają numer PESEL ze statusem UKR, mogą ubiegać się o udzielenie zezwoleń na pobyt czasowy w celu podejmowania pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej - poinformował rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak.

Uchwała NSA - zawieszenie terminów w administracji w trakcie pandemii

27 marca Naczelny Sąd Administracyjny zajął się bardzo istotną sprawą, która dotyczyła regulacji zagadnienia zawieszenia terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych na gruncie tzw. ustawy covidowej. Należy wskazać, iż powyższy temat pozostawał obiektem sporu między podatnikami a fiskusem i znaczna część spraw z tym związana oczekuje nadal na rozstrzygnięcie przez sądy administracyjne.

Podwyżka wynagrodzeń pracowników Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wstecznie od 1 stycznia 2023 r. Ile zarabia się w KPRM?

Wstecznie – od 1 stycznia 2023 r. - wzrosły „widełki” (czyli minimalne i maksymalne stawki) wynagrodzeń zasadniczych pracowników Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na poszczególnych stanowiskach. Tak wynika z opublikowanego 30 marca 2023 r. rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (Dz. U. 2023, poz. 609). Rozporządzenie to zostało podpisane przez premiera Morawieckiego i opublikowane w Dzienniku Ustaw tego samego dnia, w którym projekt tego rozporządzenia został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Kredyt z WIBOR-em. Czy można go podważyć, tak jak kredyt frankowy? KNF: zarzuty wobec WIBOR są instrumentalne

"Przy kredytach opartych o wskaźnik WIBOR wszyscy powinniśmy wyciągnąć wnioski ze sprawy frankowej, że jeśli nie będzie odpowiednio wczesnej i stanowczej reakcji instytucji, które mają stać na straży stabilności sektora finansowego, sytuacja może się wymknąć spod kontroli” – powiedział PAP Biznes Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. 

Bezrobocie w Polsce 2023. Ile wynosi? Będzie spadać, czy rosnąć?

Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że stopa bezrobocia w Polsce w styczniu 2023 roku wyniosła 5,5%. Oznacza to, że na 1,2 mln osób w wieku produkcyjnym, 64,1 tysiące było bezrobotnych. Każdego miesiąca sytuacja się poprawia.

Zmiana sposobu wykorzystania leasingowanego samochodu. Czy trzeba korygować odliczony VAT?

Zmiana przeznaczenia pojazdu samochodowego na wykorzystywany również do celów innych niż działalność gospodarcza wymaga korekty podatku naliczonego odliczonego przy jego nabyciu. Obniżenia kwoty podatku naliczonego dokonuje się wówczas w wartości proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty. Podatnicy mają jednak wątpliwości, czy zasady te znajdują również odpowiednie zastosowanie do pojazdów użytkowanych na podstawie umów leasingu.

Opłata za wcześniejsze rozwiązanie umowy a VAT

Uiszczana przez abonenta kwota pieniężna, określana jako roszczenie z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych, stanowi w istocie wynagrodzenie za świadczenie usług. Dlatego jej zapłata powinna być rozliczona w VAT. Takie stanowisko zajął w styczniu 2023 r. Szef KAS, zmieniając kilka interpretacji na ten temat uznających to dotychczas świadczenie za odszkodowanie niepodlegające VAT.

ZUS zwróci nadpłatę składki zdrowotnej. Warunek to wypełnienie wniosku

Po dokonaniu rocznego rozliczenia składki zdrowotnej przedsiębiorca może dodatkowo złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Uwaga: może być na to tylko kilka dni, w zależności od dnia złożenia rozliczenia rocznego.

Emerytury 2023 - od 1 kwietnia emerytury obliczane przez ZUS będą niższe

Jak informuje prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - od 1 kwietnia 2023 roku ZUS będzie korzystał z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia opublikowanej przez Główny Urząd Statystyczny. wskutek tego emerytury obliczane po 1 kwietnia 2023 roku będą niższe o ponad 6 proc. Zmiana nie dotyczy osób, które już przeszły na emeryturę.

2 mld zł z na inwestycje w produkcję amunicji w Polsce. Narodowy Program Amunicyjny

Zobowiązaliśmy się w najbliższym czasie przeznaczyć do 2 mld zł ze środków publicznych na Narodowy Program Amunicyjny; to zobowiązanie, które zwiększy potencjał do pozyskania arsenału amunicyjnego i jego produkcji w Polsce - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki 29 marca 2023 r..

Ulga CSR (sponsoringowa) - kryterium niezarobkowej działalności

Niezarobkowa działalność podmiotu sponsorowanego jest głównym kryterium dla zastosowania ulgi dla wspierających sport, kulturę i edukację (ulga sponsoringowa, ulga CSR). Jak trzeba oceniać charakter działalności podmiotu sponsorowanego?

Wydatki promocyjne a odliczenie VAT. Jak to jest w gminie?

Gmina nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki z tytułu zakupu materiałów reklamowych i informacyjnych oraz prezentów małej wartości, a także wydatki poniesione w związku z organizacją jarmarku i zamieszczeniem życzeń świątecznych w gazecie lokalnej.

Wynagrodzenia kadry kierowniczej mogą stanowić koszt kwalifikowany w uldze B+R

Spółki chcące w pełni wykorzystać potencjał ulgi B+R często spotykają się z nieuzasadnionym oporem ze strony organów podatkowych wydających interpretacje indywidualne. Przykładem takiej postawy może być kwestionowanie przez Dyrektora KIS możliwości uwzględnienia w kosztach kwalifikowanych wynagrodzeń kadry kierowniczej nadzorującej prace B+R. Przynajmniej w teorii wątpliwości te powinien rozwiać wyrok NSA z 23 marca 2023 r. (sygn. II FSK 2217/20), w którym potwierdzono pozytywne dla podatników stanowisko.

Stopy procentowe NBP 2023/2024. Kiedy zaczną spadać?

Rada Polityki Pieniężnej obniży stopę referencyjną o 50 pb. w listopadzie 2023 r. i będzie to początek cyklu redukcji stóp procentowych w Polsce - prognozują ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Ich zdaniem, w 2024 r. Rada zetnie stopy o kolejne 150 pb., w efekcie czego na koniec przyszłego roku stopa referencyjna wyniesie 4,75 proc.

Których ulg podatkowych nie uwzględnia automatycznie Twój e-PIT? Rozliczenie PIT za 2022 rok w 2023 roku.

Sezon PIT-owy 2023 mija półmetek. Zostało już niewiele ponad miesiąc do 2 maja, który to dzień jest ostatecznym terminem złożenia PIT-a za 2022 rok. Ministerstwo Finansów radzi, by sprawdzić swoje dane i rozliczenie dostępne w usłudze Twój e-PIT. Warto też wiedzieć, których ulg podatkowych Twój e-PIT automatycznie nie uzupełnia oraz na jakie pułapki uważać, żeby nie stracić zmianach podatkowych, które zaszły w zeszłym roku.

e-Doręczenia - od kiedy? Usługi zaufania najpóźniej od 1 stycznia 2024 r.

W lutym 2023 roku rząd podjął decyzję o przesunięciu terminu wejścia w życie przepisów zobowiązujących firmy do wdrożenia usługi e-Doręczeń. Zresztą nie pierwszy raz. Według aktualnych informacji elektroniczna komunikacja z urzędami ruszy nie później niż z początkiem stycznia 2024 r. Ponadto komunikat wskazujący konkretną datę implementacji odpowiednich systemów zostanie opublikowany w dzienniku ustaw z przynajmniej 90-dniowym wyprzedzeniem, a organizacje figurujące w KRS będą zmuszone dostosować się do zmian legislacyjnych w ciągu 30 dni. 

Dwie duże nowelizacje kodeksu pracy w 2023 roku. Kiedy wejdą w życie liczne zmiany w prawie pracy? Najważniejsze nowości dla pracowników i pracodawców (lista)

Na wejście w życie oczekują dwie duże nowelizacje kodeksu pracy – jedna dotyczy pracy zdalnej i badania trzeźwości pracowników a druga wdraża do kodeksu pracy dwie unijne dyrektywy (m.in. zmiany w umowie na okres próbny, umowach na czas określony, nowy urlop opiekuńczy, dłuższe przerwy w pracy, zmiany dot. zasiłku macierzyńskiego i wiele innych). Od kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy kodeksu pracy? Które z tych zmian są najważniejsze dla pracowników i pracodawców?