Kategorie

Podatek przychodowy lepszy od dochodowego

Podatek przychodowy lepszy od dochodowego
Podatku przychodowego nie można by uniknąć, płaciliby go wszyscy - mówił podczas dyskusji na temat wprowadzenia takiego podatku Rzecznik MŚP Adam Abramowicz. Jego zdaniem potrzebna jest debata na ten temat, bowiem podatek dochodowy jest niesprawiedliwy i działa szkodliwie na gospodarkę.

Podatek przychodowy zamiast CIT i podatków sektorowych

Jak zauważył Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz podczas konferencji online pt. "Propozycja wprowadzenia podatku przychodowego dla spółek kapitałowych wraz z likwidacją podatków sektorowych", o takim podatku dyskutuje się od dawna.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych się sprawdza

Reklama

Abramowicz zwrócił uwagę, że podobne rozwiązanie działa w PIT jako zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych. Wskazał na plusy tego rozwiązania, takie jak prostota systemu czy możliwość określenia wpływów podatkowych dla państwa. "Występowaliśmy do rządu, aby ten podatek mógł być bardziej powszechny. Rząd odpowiedział na te postulaty i podniósł kwotę, która uprawnia do skorzystania z tego podatku z 250 tys. euro do 2 mln euro" - powiedział Rzecznik MŚP.

Abramowicz dodał, że Rzecznik MŚP od dawna postuluje, aby nie było żadnych ograniczeń przychodowych dla ryczałtu, aby mógł go płacić każdy, kto chciałby. Dodał, że potrzebna jest zmiana stawek tego podatku, bowiem nie są one przystosowane do dzisiejszych marż.

Podatki dochodowe wywołują liczne spory z fiskusem

Odnosząc się do podatków dochodowych, wskazał na spory między urzędami skarbowymi i przedsiębiorcami - m.in. o to, co jest kosztem uzyskania przychodów, a co nim nie jest. Według Rzecznika MŚP prowadzi to do tego, że firmy uciekają się do optymalizacji podatkowych. W odpowiedzi rząd nakłada na przedsiębiorstwa nowe obowiązki, tłumacząc, że musi uszczelniać system, bowiem największe spółki nie płacą podatków. Abramowicz podał przy tym przykłady nowych podatków sektorowych - od handlu oraz zapowiadanego podatku od reklam.

Podatku przychodowego nie da się uniknąć

Zdaniem Abramowicza wprowadzenie podatku przychodowego spowodowałoby, że płacony on byłby przez wszystkich - nie można by go uniknąć. "Te argumenty o niepłaceniu podatku (...), gdybyśmy wprowadzili tę ideę w życie, upadłyby" - powiedział.

Projekt podatku przychodowego

Reklama

Projekt podatku przychodowego zaprezentowali przedstawiciele Centrum im. Adama Smitha. "Uważamy, że podatek przychodowy powinien zastąpić CIT, a nie być wprowadzany równolegle jako podatek sektorowy dla tych branż, z którymi nie potrafimy sobie poradzić lub których nie lubimy. Ma być to rozwiązanie systemowe (...)" - podkreślił Ireneusz Jabłoński.

Przedstawiona przez niego propozycja zakłada zmianę podstawy opodatkowania z dochodu na przychód, z równoczesnym obniżeniem stawki opodatkowania do 1,49 proc. Podatek nie dotyczyłby instytucji finansowych, a dla mniejszych firm byłby dobrowolny. Według danych przekazanych przez Jabłońskiego, dzięki zmianie znacznie wzrosłyby dochody podatkowe sektora finansów publicznych. Obliczono, że np. w 2018 r. zamiast 45,3 mld zł do budżetu i samorządów wpłynęłoby 86,6 mld zł, czyli o 91 proc. więcej.

Jednocześnie miałoby nastąpić m.in. zwiększenie konkurencyjności gospodarki, wyrównanie szans podmiotów krajowych w konkurencji z firmami międzynarodowymi, zwiększenie bezpieczeństwa obrotu efektywności firm i "pozytywny efekt propagandowy na arenie międzynarodowej".

Podatki sektorowe w Polsce

O podatkach sektorowych mówił we wtorek prof. Grzegorz Krzos z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Zaliczył do nich: podatek bankowy, opłatę mocową, opłatę cukrową, opłatę od paliw, opłatę od torebek foliowych, podatek handlowy, daninę solidarnościową, podatek Belki, podatek od kopalin, podatek okrętowy oraz planowane: cyfrowy i od reklam.

Zgodnie z przedstawioną prezentacją do zalet podatków sektorowych zaliczył: szybkość wprowadzenia, szybki "zastrzyk" do budżetu, potencjalną szybką redystrybucję. Natomiast wady to: rosnąca złożoność systemu podatkowego, wzrost obciążeń wybranych sektorów, asymetryczność rozwoju sektorów, nieprzewidywalność (nie wiadomo, który sektor będzie następny), ograniczanie inwestycji i konsumpcji oraz wybiórczość i interwencyjność.

Podatek dochodowy - wady

W ocenie prof. Adama Mariańskiego z Uniwersytetu Łódzkiego, przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych, podatek dochodowy jest najbardziej polityczny ze wszystkich wprowadzanych w większości krajów. Jego zdaniem politycy często odwołują się do sprawiedliwości, choć ich decyzje są arbitralne.

"Często te decyzje są uwarunkowane kwestiami fiskalnymi (...) albo opodatkowania tych, których się nie lubi, o których uważa się, że nie płacą podatków w należytej wysokości albo które to podmioty są dobrym źródłem zwiększenia dochodów podatkowych" - powiedział Mariański.

Profesor wskazał też na widoczną od lat tendencję do ograniczania kosztów uzyskania przychodów, która miała uszczelnić system, ale spowodowała wzrost dochodów budżetu.

Mariański poinformował jednocześnie, że dyrektywy unijne nie wykluczają wprowadzenia podatku przychodowego w miejsce podatku dochodowego, nie mógłby on jednak mieć cech podatku obrotowego. Profesor dodał, że konstruując podatek przychodowy, trzeba patrzeć na orzecznictwo TSUE.

Ministerstwo Finansów: konieczna reforma podatków dochodowych; CIT raczej powinien zostać

Jakub Jankowski z Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów mówił, że na poziomie międzynarodowym w pewnym stopniu dostrzegana jest konieczność reformy systemu opodatkowania firm podatkiem dochodowym. Raczej przeważa jednak trend, aby podatek dochodowy, przynajmniej na poziomie największych przedsiębiorstw, był zachowany.

"Polski ustawodawca dąży do tego, aby to opodatkowanie było maksymalnie uproszczone dla jak najszerszego grona podatników. Pierwszym przykładem może być poszerzenie formuły ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a drugim oparcie podatku dochodowego nie na kryterium nadwyżki przychodów nad kosztami, a na kryterium wydatkowania na cele konsumpcyjne (...) w formule tzw. estońskiego CIT-u" - powiedział przedstawiciel MF. Nie widać, aby w poszczególnych państwach na masową skalę wprowadzano podatki przychodowe - dodał.

Podsumowując debatę Abramowicz podkreślił, że potrzebna jest ogólnonarodowa dyskusja na ten temat, bowiem - jak ocenił - podatek dochodowy jest niesprawiedliwy i działa szkodliwie na gospodarkę. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ mk/

 • Link do zapisu wideo konferencji na facebooku TUTAJ
 • Link do zapisu wideo konferencji na youtube TUTAJ
 • Oficjalna strona konferencji TUTAJ

Głównym problemem podatków dochodowych jest … ich istnienie

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość
  1 sty 2000
  13 cze 2021
  Zakres dat:

  Ulga klęskowa w podatku rolnym

  Ulga klęskowa w podatku rolnym jest preferencją podatkową, która przewidziana jest w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej. Jak działa ulga klęskowa? Jakie są zasady przyznawania ulgi?

  Błąd w rozliczeniach nie jest oszustwem podatkowym

  Sankcje w VAT. Podatnik nie może być karany za błąd, który nie jest oszustwem lub uszczupleniem podatkowym - tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  Usługi gastronomiczne na kasie fiskalnej online - interpretacje

  Kasy fiskalne online w branży gastronomicznej pojawiły się od 1 stycznia 2021 r. Obowiązek wymiany starych kas na nowe objął bowiem usługi związane z wyżywieniem świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne. Pojawiło się jednak szereg wątpliwości interpretacyjnych związanych z nowym obowiązkiem. Oto niektóre z nich.

  Polski Ład. Ile będą kosztowały zmiany podatkowe?

  Polskie Ład. Najważniejsze zmiany jeśli chodzi o kwestie ubytku PIT to jest ok. 22 mld zł dla całego sektora, dodatkowo przewidujemy ok. 4-4,5 mld zł kosztów z tego pakietu ulg dla małych i średnich przedsiębiorstw - powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski.

  Przeniesienie firmy za granicę a podatek w Polsce

  Przeniesienie działalności gospodarczej za granicę. Zapowiadane zmiany w ramach Polskiego Ładu, rosnące koszty prowadzenia firmy, niejasne przepisy i nadmierna biurokracja – to czynniki, przez które wielu przedsiębiorców rozważa przeniesienie działalność za granicę. Jednak samo zarejestrowanie firmy w innym kraju (nawet w UE) nie zwalnia automatycznie z płacenia podatków i składek ubezpieczeniowych w Polsce.

  Kiedy osoba fizyczna ma rezydencję podatkową w Polsce?

  Polska rezydencja podatkowa. Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe z 29 kwietnia 2021 r. dotyczące zasad ustalania rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku osoby fizycznej w Polsce. Zdaniem ekspertów PwC te objaśnienia mogą być postrzegane jako zapowiedź szczególnego zainteresowania władz podatkowych rezydencją osób fizycznych, które utraciły lub utracą rezydencję podatkową w Polsce.

  Czy opodatkowanie firm w Czechach jest niższe?

  Opodatkowanie działalności gospodarczej w Czechach nie jest znacząco korzystniejsze niż w Polsce - stwierdza Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy zwracają uwagę, że zależy ono m.in. od branży, w której działa firma, poziomu przychodów oraz relacji między przychodami a kosztami.

  Kto musi mieć kasę fiskalną online od 1 lipca 2021 r.?

  Kasy fiskalne online. Od 1 lipca 2021 r. kolejna grupa podatników zobowiązana jest do obowiązkowego ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych online. Których podatników dotyczy ten obowiązek?

  Obowiązek podatkowy drugiego stopnia w akcyzie

  Podmiotowość podatników akcyzy z tytułu obowiązku podatkowego drugiego stopnia jest przedmiotem daleko idących kontrowersji, zresztą z wielu powodów – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Pusta faktura wymaga udowodnienia

  Puste faktury. Urząd skarbowy oskarżył firmę o nabycie pustych faktur, mimo że zeznania świadków wyraźnie stwierdzały co innego. Sprawę rozstrzygnął sąd administracyjny.

  Skutki podatkowe wycofania samochodu ze spółki cywilnej

  Skutki podatkowe wniesienia i wycofania samochodu do spółki cywilnej - cz. II wycofanie samochodu ze spółki cywilnej.

  Zwrot VAT niektórym podmiotom - zmiany od 1 lipca 2021 r.

  Zwrot VAT. Ustawodawca przygotował projekt nowego rozporządzenia w zakresie zwrotu VAT niektórym podmiotom. Nowe regulacje zaczną obowiązywać od 1 lipca 2021 r. Co się zmieni?

  Zarobki w Szwecji. Ile można zarobić zbierając jagody?

  Zarobki w Szwecji. Z danych Szwedzkiego Urzędu Statystycznego wynika, że średnia pensja w Szwecji wynosi 35,3 tys. koron brutto (ok. 15 tys. zł). Mediana wynosi 31,7 tys. koron brutto (ok. 14 tys. zł).

  Raportowanie niefinansowe ESG zyskuje na znaczeniu

  Raportowanie niefinansowe ESG (environmental, social i governance). Inwestorzy coraz częściej szukają informacji o wpływie spółek na środowisko i społeczeństwo. Polskie firmy rzadko jednak raportują takie kwestie. Dlaczego warto raportować? Co powinny zawierać raporty ESG?

  Globalna stawka CIT a realna działalność gospodarcza

  Globalna stawka CIT. Polska nie poprze planu wprowadzenia globalnego minimalnego poziomu podatku od przedsiębiorstw, o ile nie będzie klauzuli wyłączającej z niego istotną działalność gospodarczą prowadzoną w kraju - powiedział dziennikowi "Financial Times" minister finansów Tadeusz Kościński.

  ZUS w Polsce vs. ZUS w Anglii

  Ubiegły miesiąc okazał się niezwykle istotny dla polskiej gospodarki. Premier Morawiecki ogłosił główne założenia „Nowego Ładu”, czyli programu ekonomiczno-społecznego, którego założeniem ma być zniwelowanie strat, jakie w naszej gospodarce poczyniła pandemia koronawirusa. Jednakże nie dla wszystkich plan ten okazał się dobrym pomysłem; co więcej, wzbudził wśród pewnej części społeczeństwa spore obawy.

  Nowelizacja ustawy o AML – nowe obowiązki dla rynku walut wirtualnych

  Nowelizacja ustawy o AML. Wirtualne waluty to ekspresowo rozwijająca się branża z dziedziny nowoczesnych technologii. Jednak zarówno wydobycie, sprzedaż, wymiana i spekulacja walutami nie jest zarezerwowana wyłącznie dla przedsiębiorców jako inwestycja czy środek płatniczy. Walutę wirtualną często wykorzystuje się również do realizacji nieuczciwych celów i w ramach działań niezgodnych z prawem. W związku z tym pojawiają się kolejne regulacje prawne – zarówno krajowe, jak i międzynarodowe – dotyczące AML/CFT. 15 maja 2021 weszła w życie nowelizacja ustawy o AML. Co warto o niej wiedzieć?

  Blockchain w księgowości – przyszłość, która już zapukała do drzwi

  Blockchain w księgowości. Wiele wskazuje na to, że rachunkowość oparta o nowe technologie, w tym technologię blockchain to nieodległa przyszłość. Prowadzenie księgowości z wykorzystaniem rejestru rozproszonego i inteligentnych umów może pomóc przedsiębiorcom osiągać większe dochody szybciej i łatwiej. Jednocześnie, wprowadzanie nowych rozwiązań zawsze wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Czy wątpliwości branży księgowej związane z blockchainem są uzasadnione?

  Ulga na ekspansję - kto skorzysta i na jakich zasadach?

  Ulga na ekspansję, która została zaproponowana w ramach Polskiego Ładu, ma objąć przedsiębiorstwa, w tym małe i średnie podmioty, które podejmują ekspansją na rynki zagraniczne. Na jakich warunkach będzie można korzystać z ulgi na ekspansję? Kiedy ulga wejdzie w życie?

  Dodatkowe prace a opodatkowanie VAT kar umownych

  VAT od kar umownych - dodatkowe prace. W trakcie realizacji projektu budowlanego mogą wystąpić nowe okoliczności, takie jak np. problemy z gruntem czy wady dokumentacji projektowej. Może to spowodować konieczność podjęcia dodatkowych prac, a tym samym poniesienia dodatkowych kosztów przez wykonawcę, które powinny obciążać zamawiającego. Strony umowy budowlanej muszą ustalić, czy taka kara umowna podlega, czy nie podlega opodatkowaniu VAT.

  Jak postrzegamy księgowych? Sowa, mrówka czy leniwiec?

  Księgowi są nazywani zaufanymi doradcami i wysokiej klasy specjalistami. Chociaż te określenia brzmią poważnie, po pracy często rozwijają nietypowe zainteresowania, jak sporty ekstremalne, sztuki walki, żeglarstwo bądź śpiew w chórze. Sposób, w jaki ich odbieramy, pokazują też metafory. Księgowego można porównać do wielu zwierząt – mądrej sowy, walecznego tygrysa bądź pracowitej mrówki. Z okazji Dnia Księgowego postanowiliśmy przyjrzeć się wizerunkowi specjalistów od rachunkowości.

  Nowy podatek od elektroniki uderzy w twórców i konsumentów

  Opłata reprograficzna. Nowy podatek od elektroniki uderzy w kieszenie konsumentów i przedsiębiorców, nie pomoże twórcom - stwierdził Związek Cyfrowa Polska, wydając negatywną ocenę do projektu ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego w ramach konsultacji społecznych resortu kultury.

  Podatkowa grupa kapitałowa – rozliczenie straty

  Podatkowa grupa kapitałowa. Spośród pięciu spółek tworzących grupę jedna przyniosła stratę, a cztery dochody. Spółka dominująca pomniejszyła o tę stratę podatek dochodowy wykazany i zaliczkowany przez cztery rentowne spółki, zachowując powstałą na plus różnicę zaliczek CIT, a następnie rozdysponowując ją pomiędzy siebie i spółkę przynoszącą straty. Była pewna, że to działanie będzie obojętne podatkowo, ale fiskus stwierdził, że jest to przysporzenie majątku tych spółek i musi zostać opodatkowane jak zwykły przychód. Spór między przedsiębiorcą a Dyrektorem Krajowej Informacji Skarbowej rozstrzygnął sąd, stwierdzając, że: „Stanowisko KIS jest nie tylko nieprawidłowe, ale także nielogiczne i sprzeczne wewnętrznie. Jest również wyrazem nadmiernego fiskalizmu państwa”.

  Podatnik Bezgotówkowy od 2022 roku - jakie korzyści dla firm?

  Podatnik Bezgotówkowy od 2022 roku. Ministerstwo Finansów proponuje przedsiębiorcom program Podatnik Bezgotówkowy. To propozycja dla tych firm, które większość transakcji płatniczych przeprowadzają w systemie cashless. Uzyskanie takiego statusu „Klienta Premium” będzie możliwe od 2022 roku. Firma, która go uzyska, skorzysta z najszybszego zwrotu VAT w Europie. Pieniądze znajdą się na ich kontach w maksymalnie 15 dni.

  Jaka stawka ryczałtu dla usług gastronomicznych?

  Stawka ryczałtu - usługi gastronomiczne. Czy sprzedaż usług gastronomicznych (przygotowywanie gotowych posiłków na rzecz kontrahentów) można opodatkować na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ze stawką 3%?