REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek przychodowy lepszy od dochodowego

Podatek przychodowy lepszy od dochodowego
Podatek przychodowy lepszy od dochodowego

REKLAMA

REKLAMA

Podatku przychodowego nie można by uniknąć, płaciliby go wszyscy - mówił podczas dyskusji na temat wprowadzenia takiego podatku Rzecznik MŚP Adam Abramowicz. Jego zdaniem potrzebna jest debata na ten temat, bowiem podatek dochodowy jest niesprawiedliwy i działa szkodliwie na gospodarkę.

Podatek przychodowy zamiast CIT i podatków sektorowych

Jak zauważył Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz podczas konferencji online pt. "Propozycja wprowadzenia podatku przychodowego dla spółek kapitałowych wraz z likwidacją podatków sektorowych", o takim podatku dyskutuje się od dawna.

Autopromocja

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych się sprawdza

Abramowicz zwrócił uwagę, że podobne rozwiązanie działa w PIT jako zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych. Wskazał na plusy tego rozwiązania, takie jak prostota systemu czy możliwość określenia wpływów podatkowych dla państwa. "Występowaliśmy do rządu, aby ten podatek mógł być bardziej powszechny. Rząd odpowiedział na te postulaty i podniósł kwotę, która uprawnia do skorzystania z tego podatku z 250 tys. euro do 2 mln euro" - powiedział Rzecznik MŚP.

Abramowicz dodał, że Rzecznik MŚP od dawna postuluje, aby nie było żadnych ograniczeń przychodowych dla ryczałtu, aby mógł go płacić każdy, kto chciałby. Dodał, że potrzebna jest zmiana stawek tego podatku, bowiem nie są one przystosowane do dzisiejszych marż.

Podatki dochodowe wywołują liczne spory z fiskusem

Odnosząc się do podatków dochodowych, wskazał na spory między urzędami skarbowymi i przedsiębiorcami - m.in. o to, co jest kosztem uzyskania przychodów, a co nim nie jest. Według Rzecznika MŚP prowadzi to do tego, że firmy uciekają się do optymalizacji podatkowych. W odpowiedzi rząd nakłada na przedsiębiorstwa nowe obowiązki, tłumacząc, że musi uszczelniać system, bowiem największe spółki nie płacą podatków. Abramowicz podał przy tym przykłady nowych podatków sektorowych - od handlu oraz zapowiadanego podatku od reklam.

Podatku przychodowego nie da się uniknąć

Zdaniem Abramowicza wprowadzenie podatku przychodowego spowodowałoby, że płacony on byłby przez wszystkich - nie można by go uniknąć. "Te argumenty o niepłaceniu podatku (...), gdybyśmy wprowadzili tę ideę w życie, upadłyby" - powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt podatku przychodowego

Projekt podatku przychodowego zaprezentowali przedstawiciele Centrum im. Adama Smitha. "Uważamy, że podatek przychodowy powinien zastąpić CIT, a nie być wprowadzany równolegle jako podatek sektorowy dla tych branż, z którymi nie potrafimy sobie poradzić lub których nie lubimy. Ma być to rozwiązanie systemowe (...)" - podkreślił Ireneusz Jabłoński.

Przedstawiona przez niego propozycja zakłada zmianę podstawy opodatkowania z dochodu na przychód, z równoczesnym obniżeniem stawki opodatkowania do 1,49 proc. Podatek nie dotyczyłby instytucji finansowych, a dla mniejszych firm byłby dobrowolny. Według danych przekazanych przez Jabłońskiego, dzięki zmianie znacznie wzrosłyby dochody podatkowe sektora finansów publicznych. Obliczono, że np. w 2018 r. zamiast 45,3 mld zł do budżetu i samorządów wpłynęłoby 86,6 mld zł, czyli o 91 proc. więcej.

Jednocześnie miałoby nastąpić m.in. zwiększenie konkurencyjności gospodarki, wyrównanie szans podmiotów krajowych w konkurencji z firmami międzynarodowymi, zwiększenie bezpieczeństwa obrotu efektywności firm i "pozytywny efekt propagandowy na arenie międzynarodowej".

Podatki sektorowe w Polsce

O podatkach sektorowych mówił we wtorek prof. Grzegorz Krzos z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Zaliczył do nich: podatek bankowy, opłatę mocową, opłatę cukrową, opłatę od paliw, opłatę od torebek foliowych, podatek handlowy, daninę solidarnościową, podatek Belki, podatek od kopalin, podatek okrętowy oraz planowane: cyfrowy i od reklam.

Zgodnie z przedstawioną prezentacją do zalet podatków sektorowych zaliczył: szybkość wprowadzenia, szybki "zastrzyk" do budżetu, potencjalną szybką redystrybucję. Natomiast wady to: rosnąca złożoność systemu podatkowego, wzrost obciążeń wybranych sektorów, asymetryczność rozwoju sektorów, nieprzewidywalność (nie wiadomo, który sektor będzie następny), ograniczanie inwestycji i konsumpcji oraz wybiórczość i interwencyjność.

Podatek dochodowy - wady

W ocenie prof. Adama Mariańskiego z Uniwersytetu Łódzkiego, przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych, podatek dochodowy jest najbardziej polityczny ze wszystkich wprowadzanych w większości krajów. Jego zdaniem politycy często odwołują się do sprawiedliwości, choć ich decyzje są arbitralne.

"Często te decyzje są uwarunkowane kwestiami fiskalnymi (...) albo opodatkowania tych, których się nie lubi, o których uważa się, że nie płacą podatków w należytej wysokości albo które to podmioty są dobrym źródłem zwiększenia dochodów podatkowych" - powiedział Mariański.

Profesor wskazał też na widoczną od lat tendencję do ograniczania kosztów uzyskania przychodów, która miała uszczelnić system, ale spowodowała wzrost dochodów budżetu.

Mariański poinformował jednocześnie, że dyrektywy unijne nie wykluczają wprowadzenia podatku przychodowego w miejsce podatku dochodowego, nie mógłby on jednak mieć cech podatku obrotowego. Profesor dodał, że konstruując podatek przychodowy, trzeba patrzeć na orzecznictwo TSUE.

Ministerstwo Finansów: konieczna reforma podatków dochodowych; CIT raczej powinien zostać

Jakub Jankowski z Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów mówił, że na poziomie międzynarodowym w pewnym stopniu dostrzegana jest konieczność reformy systemu opodatkowania firm podatkiem dochodowym. Raczej przeważa jednak trend, aby podatek dochodowy, przynajmniej na poziomie największych przedsiębiorstw, był zachowany.

"Polski ustawodawca dąży do tego, aby to opodatkowanie było maksymalnie uproszczone dla jak najszerszego grona podatników. Pierwszym przykładem może być poszerzenie formuły ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a drugim oparcie podatku dochodowego nie na kryterium nadwyżki przychodów nad kosztami, a na kryterium wydatkowania na cele konsumpcyjne (...) w formule tzw. estońskiego CIT-u" - powiedział przedstawiciel MF. Nie widać, aby w poszczególnych państwach na masową skalę wprowadzano podatki przychodowe - dodał.

Podsumowując debatę Abramowicz podkreślił, że potrzebna jest ogólnonarodowa dyskusja na ten temat, bowiem - jak ocenił - podatek dochodowy jest niesprawiedliwy i działa szkodliwie na gospodarkę. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ mk/

 • Link do zapisu wideo konferencji na facebooku TUTAJ
 • Link do zapisu wideo konferencji na youtube TUTAJ
 • Oficjalna strona konferencji TUTAJ

Głównym problemem podatków dochodowych jest … ich istnienie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Grzegorz
  2021-09-03 07:30:48
  W wielu branżach pracuje się na marżach 2-3 procent. I nic z Tekieli biznesu nie zostanie - przestanie się opłacać
  0
 • Anonim
  2021-08-26 16:04:45
  Idiotyzm
  0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

REKLAMA