reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany w podatkach w programie Nowy Ład. Wejdą w życie od 2022 r.

Zmiany w podatkach w programie Nowy Ład. Wejdą w życie od 2022 r.

Zmiany w podatkach w programie Nowy Ład. Zmiany w systemie podatkowym, które mają być przedstawione w ramach Nowego Ładu, zostaną zaprezentowane w kwietniu lub maju br., a w życie mogą wejść od początku 2022 r. - poinformował szef resortu finansów Tadeusz Kościński.

Zmiany w podatkach w programie Nowy Ład

"Zmiany, kto ile płaci w podatkach, będą ogłoszone w programie Nowy Polski Ład. Czekamy, żeby pan premier to ogłosił. Rozumiem, że będzie to pod koniec kwietnia, na początku maja" - powiedział Kościński. Dodał, że zmiany podatkowe "pewnie dopiero będą od początku 2022 roku”.

Minister poinformował, że w Polsce biedniejsi podatnicy procentowo płacą wyższe podatki niż osoby zarabiające więcej. “To nie jest sprawiedliwe społecznie. To trzeba zmienić. Plan jest taki, żeby zmienić, odwrócić ten trend trochę, żeby ci, co mniej zarabiają, mniej płacili procentowo, a ci, co więcej zarabiają procentowo, więcej płacili” - powiedział Kościński.

Kwota wolna od podatku będzie wyższa

Szef resortu finansów zaprzeczył, jakoby resort przygotowywał zmiany podnoszące stawkę w podatku PIT. Dodał, że chodzi o to, “żeby kwota wolna od podatku była wyższa”.

Kościński poinformował, że przygotowane zostały różne warianty zmian, ale ostatecznie to premier wskaże, który z nich będzie prezentowany.

“Chcemy, żeby jak najwięcej pieniędzy zostało w kieszeniach naszych obywateli (...), żeby mogli wydawać, kupować i mamy nadzieję, że wydatki konsumenckie rozkręcą naszą gospodarkę gdy pandemia się skończy” - podkreślił.

Zmiany podatkowe a budżet państwa

Minister zadeklarował, że zmiany podatkowe będą neutralne dla budżetu państwa.

W połowie marca PiS zaprezentował 10 głównych haseł nowego ładu. Zgodnie z zapowiedzią są to: plan na zdrowie, uczciwa praca – godna płaca, dekada rozwoju, rodzina i dom w centrum życia, Polska – nasza ziemia, przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, dobry klimat dla firm, czysta energia – czyste powietrze, CyberPoland 2025 i złota jesień życia.

Nowy Ład na przełomie kwietnia i maja

We wtorek (30 marca) rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że ma nadzieję, że Nowy Ład będzie zaprezentowany na przełomie kwietnia i maja. Dodał, że termin prezentacji zależny jest od obniżenia liczby zachorowań.

pif/ pad/

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HRM partners

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama