REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek Belki - znieść czy zmieniać?

Podatek od zysków kapitałowych
Podatek od zysków kapitałowych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podatek od zysków kapitałowych. O zmianach w podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki, dyskutuje się od dawna. Część postuluje jego zniesienie, inni oceniają, że nie jest to niezbędne, wskazując jedynie na możliwość lekkiej modyfikacji.

Podatek od zysków kapitałowych

Ministerstwo Finansów prowadzi prace nad szeregiem zachęt, w tym podatkowych, zarówno dla inwestorów, jak i emitentów - poinformowała Katarzyna Szwarc, pełnomocniczka MF ds.Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. Nie jest jednak zwolenniczką zniesienia lub zmian podatku od zysków kapitałowych.

REKLAMA

Autopromocja

„Na tle innych krajów podatek od zysków kapitałowych w Polsce jest na dość niskim poziomie. Większość badań wskazuje, że jego obniżenie czy zniesienie w długim terminie nie przekłada się na ogólny wzrost oszczędności, a nawet jest wręcz odwrotnie. Przykładowo Węgry mają niższy od nas podatek od zysków kapitałowych, a Wielka Brytania czy Francja mają dużo bardziej rozwinięte rynki pomimo wyższych podatków” – powiedziała Szwarc.

„SRRK przewiduje szereg zachęt, w tym podatkowych, zarówno dla inwestorów, jak i emitentów. Nad konkretnymi rozwiązaniami już pracujemy i chcielibyśmy je niedługo przedstawić” – dodała.

Zgodnie ze Strategią zachęty mają służyć przede wszystkim promowaniu długoterminowych inwestycji, szczególnie wśród mniejszych inwestorów, dla których są one głównie formą lokowania oszczędności.

Podatek Belki - znieść czy modyfikować?

O zmianach w podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Marka Belki, dyskutuje się od dawna na rynku. Część postuluje jego zniesienie, inni oceniają, że nie jest to niezbędne, wskazując jedynie na możliwość lekkiej modyfikacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prezes Izby Domów Maklerskich Waldemar Markiewicz ocenia, że jednym z najskuteczniejszych narzędzi stymulujących konwersję oszczędności w kapitał dostępny na rynku kapitałowym są zachęty podatkowe do inwestowania.

"Obecnie opodatkowanie zysków z inwestycji w firmy notowane na giełdzie jest takie samo jak przychodów z bezpiecznych lokat bankowych. A przecież inwestycje w firmy obarczone są nieporównywalnie większym ryzykiem niż lokaty bankowe. Dlatego Izba od lat postuluje zniesienie podatku od zysków kapitałowych na rynku regulowanym" - powiedział PAP Biznes Waldemar Markiewicz.

Podczas niedawnej konferencji IDM prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys mówił, że podatek od zysków kapitałowych ma swoje uzasadnienie. Rozważyłby jedynie preferencje w przypadku nowych lokat.

Oszczędzanie a podatek

Zastępca przewodniczącego KNF Rafał Mikusiński oceniał, że przy długoterminowym oszczędzaniu czy gromadzeniu majątku powinna być różnica w opodatkowaniu.

Wskazywał, że w innych krajach są rozwiązania korzystne dla tych, którzy regularnie odkładają pieniądze i przeznaczają je na okres po aktywności zawodowej.

Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego

Przyjęta w 2019 roku Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego przewiduje szereg zmian podatkowych.

W planach jest wprowadzenie m.in. zachęt podatkowych dla osób fizycznych, polegających m.in. na zwiększeniu zakresu ulg dla opodatkowania dochodów ze sprzedaży akcji otrzymanych w ramach programów akcji pracowniczych, obniżeniu – w limitowanym zakresie – stawki podatku dochodowego od dywidend, w przypadku inwestycji trwających co najmniej 36 miesięcy oraz możliwości rozliczania dochodów z inwestycji w fundusze kapitałowe z dochodami z inwestycji w inne instrumenty finansowe.

pr/ gor/

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA