REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

TAX FREE - nowy wzór znaku i dokumentu elektronicznego

TAX FREE - wzór znaku
TAX FREE - wzór znaku

REKLAMA

REKLAMA

TAX FREE - ustawodawca wprowadza nowy wzór znaku, pieczęci oraz dokumentu elektronicznego. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2022 r., podobnie jak nowe przepisy regulujące system zwrotu podatku VAT podróżnym.

TAX FREE - zmiany

W dniu 10 maja br. ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie znaku informującego podróżnych o możliwości zakupu towarów, od których przysługuje zwrot podatku od towarów i usług, pieczęci organu celnego potwierdzającej wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej oraz danych zawartych w dokumencie elektronicznym TAX FREE oraz jego wydruku.

Autopromocja

Komentarz do projektu: Zakres spraw uregulowanych w niniejszym rozporządzeniu był poprzednio uregulowany w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie określenia wzorów: znaku informującego podróżnych o możliwości zakupu w punktach sprzedaży towarów, od których przysługuje zwrot podatku od towarów i usług, oraz stempla potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej, a także określenia niezbędnych danych, które powinien zawierać dokument będący podstawą do dokonania zwrotu podatku podróżnym (Dz. U. z 2018 r. poz. 521), które traci moc z dniem 1 stycznia 2022 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 27 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórychinnych ustaw (Dz. U. poz. 2419).

TAX FREE - wzór znaku, pieczęć i dokument elektroniczny

Projektowane rozporządzenie - jak czytamy w uzasadnieniu - określa wzór znaku informującego podróżnych o możliwości zakupu w punktach sprzedaży towarów, od których przysługuje zwrot podatku od towarów i usług, oraz określa pieczęć potwierdzającą wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej, a także określa dane, które powinien zawierać dokument elektroniczny TAX FREE będący podstawą do dokonania zwrotu podatku podróżnym oraz wydruk tego dokumentu.

Zgodnie z przepisem § 2 projektowanego rozporządzenia wzór znaku do oznaczania punktów sprzedaży towarów, informującego podróżnych, o których mowa w art. 126 ust. 1 ustawy o VAT, o możliwości zakupu towarów, od których przysługuje zwrot podatku od towarów i usług, określa załącznik do rozporządzenia.

TAX FREE - pieczęć „Polska-Cło”

Zgodnie z przepisem § 3 projektowanego rozporządzenia pieczęcią organu celnego, która będzie potwierdzać wywóz towarów przez podróżnego poza terytorium Unii Europejskiej, będzie pieczęć „Polska-Cło”. Wzór pieczęci „Polska-Cło” określony jest w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 13 grudnia 2019 r. w sprawie wzorów zamknięć urzędowych, w tym pieczęci, stempli i innych znaków (Dz. U. poz. 2426).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

TAX FREE - jakie dane będzie zawierał dokument elektroniczny?

Nowe rozporządzenia określa, jakie dane powinien zawierać dokument elektroniczny TAX FREE będący podstawą do dokonania zwrotu podatku podróżnemu (o którym jest mowa w art. 127a ust. 1 ustawy o VAT). Dokument ten powinien zawierać:

- kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje dokument (jest to numer nadawany przez sprzedawcę);  
- unikalny numer systemowy dokumentu nadawany automatycznie przez system TAX FREE;  
- dane sprzedawcy (nazwę, adres, numer identyfikacji podatkowej (NIP));  
- adres miejsca prowadzenia działalności, w którym dokonano sprzedaży towaru;  
- nazwisko, imię i datę urodzenia podróżnego oraz numer paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość podróżnego, na podstawie którego ustalono miejsce stałego zamieszkania poza terytorium Unii Europejskiej oraz nazwę kraju, który wydał paszport lub inny dokument stwierdzający tożsamość podróżnego;  
- nazwę sprzedanego towaru pozwalającą na jednoznaczną jego identyfikację, miarę i ilość towaru, cenę jednostkową netto towaru, wartość netto towaru, stawkę i kwotę podatku od towarów i usług, wartość brutto towaru, kwotę podatku od towarów i usług ogółem oraz wartość brutto towarów ogółem;
- formę dokonania zwrotu podatku wnioskowaną  przez podróżnego: wypłata gotówkowa lub rozliczenie bezgotówkowe;
- numer rachunku bankowego, karty płatniczej lub innego środka  rozliczenia bezgotówkowego podróżnego - w przypadku gdy podróżny zawnioskował  zwrot podatku w formie rozliczenia bezgotówkowego;
- numer unikatowy kasy rejestrującej, na której zaewidencjonowano sprzedaż towaru i numer paragonu fiskalnego potwierdzającego dokonanie tej sprzedaży oraz data tej sprzedaży;  
- imię i nazwisko oraz unikalny identyfikator ID SISC osoby wystawiającej dokument;
- datę i godzinę zatwierdzenia dokumentu w systemie TAX FREE.

Większość danych, jakie ma zawierać dokument elektroniczny TAX FREE jest analogiczna jak w obecnie obowiązującym rozporządzeniu  Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie określenia wzorów: znaku informującego podróżnych o możliwości zakupu w punktach sprzedaży towarów, od których przysługuje zwrot podatku od towarów i usług, oraz stempla potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej, a także określenia niezbędnych danych, które powinien zawierać dokument będący podstawą do dokonania zwrotu podatku podróżnym (Dz. U. z 2018 r. poz. 521).

Nowy dokument elektroniczny TAX FREE

Nowy dokument elektroniczny TAX FREE w porównaniu z dokumentem będącym obecnie podstawą do dokonania zwrotu podatku podróżnym będzie dodatkowo zawierać:

- datę urodzenia podróżnego;
- numer unikatowy kasy rejestrującej, na której zaewidencjonowano sprzedaż towaru, numer paragonu fiskalnego potwierdzającego dokonanie tej sprzedaży,  datę tej sprzedaży;
- unikalny identyfikator ID SISC osoby wystawiającej dokument uzyskany  (ID SISC to unikalny, 17-znakowy numer identyfikacyjny nadawany podmiotom i osobom podczas procesu logowania/rejestracji w System Informacyjnym Skarbowo-Celnym na  (SISC) na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC)); - datę i godzinę zatwierdzenia dokumentu w systemie TAX FREE.

W projektowanej rozporządzeniu proponuje się zrezygnować w dokumencie elektronicznym TAX FREE z adresu podróżnego (kraj, miejscowość, nazwę ulicy, numer domu/lokalu). Stałe miejsce zamieszkania podróżnego zgodnie z ustawą ustalane jest na podstawie paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość. Jednakże w dokumentach paszportowych i dokumentach tożsamości, co do zasady, nie ma obecnie poza krajem, adresu zamieszkania. W sytuacji gdy dokumenty nie określają dokładnego miejsca zamieszkania przyjmuje się adres podany przez podróżnego. Na podstawie tych dokumentów nie można zweryfikować miejsca stałego zamieszkania podróżnego, który przedstawia podróżny.

Z powodu potrzeby prawidłowej identyfikacji podróżnego w elementach dokumentu TAX FREE proponuje się dodanie daty urodzenia podróżnego. Użycie danych obejmujących: imię i nazwisko podróżnego oraz serię i numer paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość podróżnego jest niewystarczające do wyszukania w systemie wszystkich dokumentów TAX FREE wystawionych na danego podróżnego. W przypadku używania przez podróżnego np. dwóch paszportów (podróżny podczas przekraczania granicy posługuje się dwoma paszportami ponieważ w jednym ma wizę wjazdową, ale nie ma w nim już miejsca na stemple służb granicznych i paszportem nowym wydanym z tego powodu gdzie jest odnotowywany fakt przekraczania granicy) podróżny może dokonać zakupu towarów w systemie TAX FREE okazując dwa paszporty. Na granicy chcąc zidentyfikować wszystkie dokumenty TAX FREE wystawione na rzecz danego podróżnego należy podać imię i nazwisko oraz datę urodzenia. Tylko podanie daty urodzenia wraz z imieniem i nazwiskiem daje wystarczającą pewność, że w systemie zostaną zidentyfikowane wszystkie dokumenty TAX FREE.

Ponadto proponuje się dodanie jako elementu dokumentu TAX FREE daty i godziny zatwierdzenia dokumentu TAX FREE w systemie TAX FREE.  Konieczność umieszczania tej pozycji na dokumencie wynika z tego, że system będzie te dane zapisywał automatycznie, a następnie będą one analizowane i wykorzystywane przez organy podatkowe  na potrzeby czynności sprawdzających, kontroli podatkowej i postępowań podatkowych.

W przypadku wydruku dokumentu elektronicznego TAX FREE, w § 5 projektowanego rozporządzenia, przewidziano, że oprócz danych niezbędnych do prawidłowego udokumentowania dostawy towarów (dane określone w § 4), wydruk dokumentu elektronicznego TAX FREE zawierał będzie oznaczenie „TAX FREE FOR TOURISTS”, kod kreskowy w standardzie GS1-128 unikalnego numeru systemowego dokumentu  nadawanego automatycznie przez system TAX FREE, miejsce na potwierdzenie przez organ celny pieczęcią „Polska-Cło” wywozu towarów przez podróżnego poza terytorium Unii Europejskiej oraz napis: „Zwrot podatku w kwocie .......... zł ...... gr otrzymałem(-łam)”, a pod nim  miejsce na wstawienie daty otrzymanego zwrotu podatku oraz własnoręczny czytelny podpis podróżnego jeżeli zwrot ma być dokonany w gotówce.

Kod kreskowy w standardzie GS1-128 jest standardem wymiany prostych informacji pomiędzy przedsiębiorstwami. GS1-128 nie jest osobnym kodem kreskowym samym w sobie, jest to standard, definiujący formatowanie określonego typu danych. W przeciwieństwie do innych kodów, które tylko przechowują informacje, GS1-128 jest kodem samoopisującym się (tzn. zapisuje dane wraz z informacją o nich za pomocą identyfikatorów zastosowań IZ).

TAX FREE - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

Projektowane rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

Data ta jest skorelowana z datą wejścia w życie zmian w przepisach regulujących system zwrotu podatku VAT podróżnym wprowadzonych ustawą z dnia 27 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2419).

oprac. Adam Kuchta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA