Kategorie

Przesyłanie danych z ewidencji podatkowych. Nie będzie "testu przedsiębiorcy"

Przesyłanie danych z ewidencji podatkowych. Nie będzie "testu przedsiębiorcy"
Przesyłanie danych z ewidencji podatkowych. Nie będzie "testu przedsiębiorcy"
Przesyłanie danych z ewidencji podatkowych. W resorcie finansów nie są prowadzone żadne prace w zakresie tzw. testu przedsiębiorcy – mówi PAP dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w MF Aleksander Łożykowski. Celem przepisów wprowadzających obowiązek przesyłania danych z ewidencji podatkowych (od 2023 roku) jest przede wszystkim ułatwienie rozliczenia podatku - dodaje.

Polski Ład: Przesyłanie danych z ewidencji podatkowych

W ramach Polskiego Ładu Ministerstwo Finansów zaproponowało przepisy, które zobowiązują przedsiębiorców do przesyłania do Krajowej Administracji Skarbowej danych z ewidencji podatkowych, prowadzonych przez firmy. Jak powiedział PAP dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów, nowe regulacje mają trzy cele.

Wstępnie wypełnione zeznania PIT dla przedsiębiorców

„Po pierwsze, chcemy ułatwić rozliczenia podatkowe osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Dzięki tym danym w przyszłości będziemy mogli wdrożyć podobny mechanizm jak ten, który stworzyliśmy dla osób pracujących na etatach w ramach Twojego e-PIT, czyli będzie to gotowe rozliczenia podatkowe dla przedsiębiorców. Teraz administracja podatkowa nie ma danych potrzebnych do tego, aby przygotować takie wstępne wypełnione zeznanie podatkowe” – powiedział Aleksander Łożykowski.

Dodał, że usługa wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych dla przedsiębiorców jest dopiero planowana, w resorcie już trwają prace koncepcyjne nad rozwiązaniami, które osobom prowadzącym działalność gospodarczą mogą pomóc w rozliczeniach podatkowych. Resort też – jak powiedział Łożykowski – pracuje nad koncepcją aplikacji mobilnej, która również ryczałtowcom ułatwi rozliczenia podatkowe..

Zwiększenie możliwości analitycznych KAS

„Drugim celem wprowadzenia obowiązku przesyłania danych księgowych jest zwiększenie możliwości analitycznych KAS. W tej chwili, jeżeli urzędnik nie pójdzie na kontrolę i nie sprawdzi szczegółów w ewidencji podatnika, nie ma żadnych innych informacji, niż tylko zbiorcza wartość danych podatkowych, np. kosztów, przychodów czy zapłaconego podatku. Często się zdarza, że konieczna jest kontrola, aby upewnić się, że rozliczenia podatnika są prawidłowe. A to zabiera czas i służbom skarbowym, i podatnikowi. Gdy będziemy mieli dokładne dane o tym, co znajduje się w ewidencji w zakresie kosztów i przychodów i uzyskamy wiedzę, z czego dokładnie wynika wysokość podatku, takie kontrole nie będą potrzebne” – stwierdził dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w MF.

JPK_VAT to nie wszystko

Przyznał, że już obecnie dzięki Jednolitemu Plikowi Kontrolnemu VAT resort dysponuje sporym zestawem danych, ale nadal brakuje wielu informacji. Przede wszystkim MF zdobywa wiedzę o transakcji przeprowadzonej przez przedsiębiorcę, lecz nie ma wiadomości o tym, jak dana transakcja wpływa na podatek dochodowy.

„W JPK przygotowywanym w zakresie podatku dochodowego będziemy zbierać dane z innych kategorii, a więc np. w zakresie kosztów dowiemy się, czy dany wydatek jest powiązany z odpisem amortyzacyjnym, jakiego środka trwałego i w jaki sposób dokonywane są odpisy. W JPK VAT nie ma np. informacji o amortyzacji czy o kosztach pracowniczych, o tym, czy dany przychód podchodzi od podmiotu powiązanego, czy nie. Obecnie nadal jest dużo obszarów, które nie są objęte informacjami dostępnymi w ramach JPK VAT” – powiedział Łożykowski.

Obowiązek przesyłania danych księgowych obejmie wszystkich przedsiębiorców

Zaznaczył, że obowiązek przesyłania danych księgowych obejmie zasadniczo wszystkich przedsiębiorców, a więc nie tylko samozatrudnionych, ale także osoby prowadzące działalność gospodarczą i zatrudniające pracowników lub firmy. Zastrzegł także, że nowe regulacje nie wprowadzają zmian w sferze obowiązków podatkowych, tylko zajmują się kwestią dostarczania danych aparatowi skarbowemu.

„Twierdzenie, że będziemy wykorzystywać dane z firm do przeprowadzenia testu przedsiębiorcy nie mają oparcia w przepisach. Proponowana w przepisach zmiana dotyczy tylko tego, że firmy będą wysyłać dane, które i tak zwykle mają w formie elektronicznej. Wiele z nich już teraz korzysta z usług księgowych, które właśnie w formie elektronicznej prowadzą ewidencje. Takie dane i tak muszą być udostępniane służbom skarbowym w razie kontroli. Zatem jedyną zmianą, jaką przewidujemy będzie udostępnianie danych księgowych przez przedsiębiorców w sposób stały i w określonej formie” – stwierdził Łożykowski.

Zwiększenie skuteczności KAS w wykrywaniu nieprawidłowości

Kolejnym celem zmian, jakie w ramach „Polskiego Ładu” mają zostać wprowadzone w obowiązkach informacyjnych przedsiębiorców, jest zwiększenie skuteczności KAS w wykrywaniu nieprawidłowości.

„Większa wiedza o strukturze przychodów i kosztów oraz o innych elementach rozliczeń pozwoli przy wykorzystaniu analityki KAS na lepsze wykrywanie nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych, w tym takich praktyk jak np. płacenie pod stołem. KAS będzie w stanie szybciej wykrywać takie zjawiska dzięki dostępowi do danych firm w formie elektronicznej” – powiedział dyrektor.

Fiskus łagodniej interpretuje koszty podatkowe

Zastrzegł jednak, że nie będzie to oznaczało ostrzejszej polityki skarbówki choćby w zakresie uwzględniania kosztów uzyskania przychodów.

„Warto zwrócić uwagę, że od pewnego już czasu przedsiębiorcy obserwują widoczną i korzystną dla nich tendencję, aby szerzej traktować katalog kosztów uzyskania przychodów. Nie zmierzamy do eliminacji wydatków prywatnych z rozliczeń podatkowych, liczy się tylko to, czy dany wydatek został poniesiony w celu uzyskania czy też zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów. Sposób prowadzenia ewidencji podatkowej nie ma żadnego związku z możliwością zaliczenia danych wydatków do kosztów uzyskania przychodów” – powiedział Łożykowski.

Zmiany od 2022 roku

Obecnie trwają konsultacje społeczne propozycji nowych przepisów zaproponowanych w ramach Polskiego Ładu, które mają potrwać do końca sierpnia. Według planów MF, nowe regulacje powinny wejść w życie w przyszłym roku.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m kw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł. (PAP)

Marek Siudaj
ms/ pad/

Poszerzaj swoją wiedzę z naszym programem >>
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych
Tylko teraz
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Zaniepokojony
    2021-08-19 21:09:59
    "Gdy będziemy mieli dokładne dane o tym, co znajduje się w ewidencji w zakresie kosztów i przychodów i uzyskamy wiedzę, z czego dokładnie wynika wysokość podatku, takie kontrole nie będą potrzebne”. - oczywiście, że nie będą potrzebne. Po wprowadzeniu tych przepisów urząd skarbowy będzie miał większą wiedzę o finansach spółki, niż jej zarząd, o osobach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą nie wspominając. Jeszcze brakuje kamer i mikrofonów w biurach przedsiębiorców, dzięki którym urzędnicy wiedzieliby, co dokładnie się dzieje w firmach.
    0
    pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Księgowość
1 sty 2000
20 wrz 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ulga na społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR) od 2022 r.

Ulga na społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR). W ramach Polskiego Ładu ustawodawca planuje wprowadzenie ulgi dla podatników wspierających działalność sportową, kulturalną oraz szkolnictwo wyższe i naukę. Ulga na CSR ma wejść w życie od 2022 roku.

Zwalczanie pożyczek lichwiarskich - projekt ustawy

Zwalczanie pożyczek lichwiarskich. Jest zgoda na prace nad tzw. ustawą antylichwiarską, której projekt uzyskał wpis do planu prac rządu. To daje resortowi "zielone światło" do kolejnych kroków legislacyjnych i działań, aby projekt ten mógł być jak najszybciej przyjęty - powiedział PAP wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Czasowa rejestracja samochodu a zwrot akcyzy

Zwrot akcyzy od samochodu. Fiskus nie może odmówić zwrotu akcyzy przedsiębiorcy tylko dlatego, że ten przed sprzedażą samochodu dokonał jego czasowej rejestracji w Polsce - tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Informacje TPR - będą zmiany rozporządzeń

Informacje TPR. Ministerstwo Finansów informuje, że na stronach Rządowego Centrum Legislacji zostały opublikowane projekty rozporządzeń zmieniających rozporządzenia TPR w zakresie podatku PIT i CIT.

Wydatki na ubranie, a koszty uzyskania przychodów

Wydatki na ubranie, a koszty uzyskania przychodu. Istnieje wiele profesji w których wymagane jest korzystanie z określonego rodzaju garderoby. Mogą to być ubrania wskazane jako konieczne dla bezpieczeństwa pracowników – np. specjalny stój na budowie - zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, lub też ze względu na inne regulacje prawne – jak na przykład obowiązkowa toga dla adwokata podczas rozprawy na sali sądowej. Poza ścisłymi regulacjami wynikającymi z przepisów istnieją również reguły wyznaczane przez tradycje czy zwyczaje – chociażby konieczność dostosowania stroju do oficjalnych wystąpień publicznych, czy na wysokiej rangi spotkaniach biznesowych. W wielu sytuacjach zakup stroju staje się więc obowiązkiem pracodawcy lub przedsiębiorcy. Powstaje więc pytanie - jakie wydatki związane z garderobą stanowić mogą koszty uzyskania przychodu? Na jakich zasadach oceniać konieczność, prawidłowość oraz wysokość zakupu?

Granice opodatkowania budynku w podatku od nieruchomości

Budynek jako przedmiot opodatkowania podatkiem do nieruchomości to „obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach”.

Zmiany w opodatkowaniu gruntów kolejowych

Opodatkowanie gruntów kolejowych. Podatkiem od nieruchomości zostaną objęte grunty, na których przedsiębiorstwa kolejowe prowadzą działalność komercyjną inną niż kolejową - tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Kantor wymiany walut - wymogi formalne

Prowadzenie kantoru wymiany walut to jedna z tych form działalności, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością. Łatwy dostęp do podróżowania i powszechność emigracji z kraju np. w celach zarobkowych, to główne powody, dla których taki biznes jest szczególnie opłacalny. Kantor to punkt usługowy oferujący sprzedaż i zakup obcej waluty po określonych kursach. Wydawałoby się, że to dość prosta sprawa, jednak samo założenie takiej firmy nie jest łatwe. Jeżeli chcemy prowadzić kantor, musimy uzyskać zezwolenie i spełnić kilka istotnych warunków.

Wirtualna kasa fiskalna nie będzie musiała drukować paragonów

Wirtualne kasy fiskalne. Kasa fiskalna w postaci oprogramowania (czyli tzw. wirtualna kasa fiskalna) nie będzie musiała drukować paragonów, jeśli została umieszczona w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług. Taka zmiana wynika z projektu rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowanego w czwartek 16 września 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Kwota wolna od podatku w 2022 roku

Kwota wolna od podatku. W ramach Polskiego Ładu ustawodawca proponuje podwyższenie do 30 000 zł kwoty wolnej od podatku. Zmiana ma wejść w życie od 2022 roku.

Składy podatkowe - zmiany w akcyzie

Składy podatkowe. Jeśli dany podmiot przejmie od innego skład podatkowy, to dotychczasowy posiadacz składu nie będzie musiał zapłacić akcyzy od produktów znajdujących się w nim - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który trafi do dalszych prac w sejmowej komisji energii.

Czy dobrowolne opłaty za toalety podlegają VAT?

Dobrowolne opłaty za toalety a VAT. Czy otrzymane środki pieniężne (dobrowolne opłaty za skorzystanie z toalety) powinny być uznane za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT wynagrodzenie z tytułu świadczonych usług?

TSUE kontra Belgia. Zwolnienia podatkowe niezgodne z prawem UE

Zwolnienia podatkowe. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że zwolnienia podatkowe przyznawane przez Belgię przedsiębiorstwom międzynarodowym stanowią system pomocy państwowej niezgodnej z prawem Unii. Przyznał tym samym rację Komisji Europejskiej i uchylił wyrok Sądu UE z 2019 roku.

Jaka stawka ryczałtu od przychodów z działalności produkcyjnej (wytwórczej)

Stawka ryczałtu dla działalności produkcyjnej. Ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych można opodatkować przychody osiągane przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Przychody z działalności produkcyjnej (wytwórczej) mogą być opodatkowane albo stawką 8,5% albo 5,5%. Od czego zależy zastosowanie jednej z tych stawek do działalności produkcyjnej?

Grzywny za przestępstwa i wykroczenia skarbowe w 2022 roku

Grzywny za przestępstwa i wykroczenia skarbowe w 2022 roku. W roku 2022 podatnikom grozić będą wyższe niż w 2021 r. kwoty grzywien, jakie można wymierzyć za popełnienie przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego.

Kiedy e-faktury będą obligatoryjne? Jak się przygotować?

E-faktury. Z końcem sierpnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy VAT wdrażającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). Choć początkowo z powyższego rozwiązania będzie można korzystać dobrowolnie, już od 2023 roku stanie się ono obligatoryjne. Jakie są korzyści i wyzwania dla przedsiębiorców wynikające z jego wdrożenia?

Prosta Spółka Akcyjna – jak założyć, jak działa

Prosta Spółka Akcyjna (PSA) jest szczególnie atrakcyjna dla młodych innowatorów, którzy dysponują unikalnym know-how i chcą otworzyć biznes, ale nie mają na to własnego majątku. Możesz ją szybko zarejestrować, a jej obsługa jest bardzo prosta. O tym, jak krok po kroku założyć PSA i jakie płyną z tego korzyści dla przedsiębiorców, rozmawiali 15 września 2021 r. uczestniczy konferencji online, zorganizowanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości.

Drugi samochód w jednoosobowej działalności a koszty podatkowe

Samochód w działalności gospodarczej. W związku z tym, że przepisy nie zabraniają posiadania więcej niż jednego samochodu w ramach prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, przedsiębiorcy decydują się na zakup kolejnego pojazdu do swojej działalności. Część z nich ma jednak pewne wątpliwości i dostrzega potencjalne ryzyko podatkowe związane z zakupem drugiego auta. Dlatego decyduje się wystąpić o potwierdzenie planowanego zakupu oraz jego skutków podatkowych w ramach interpretacji indywidualnej. Stanowisko fiskusa jest korzystne dla podatników, jednak zawiera pewne warunki.

Polski Ład. Przedsiębiorcy będą rezygnować z podatku liniowego

Polski Ład. Około 700 tys. przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym zostanie najmocniej dotkniętych planowanymi zmianami w ramach Polskiego Ładu. Zwiększenie im obciążeń, nawet jeśli wyniesie 4,9 proc. zamiast 9 proc., bez możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku, czyli planowanych 30 tys. zł, może spowodować, że część przedsiębiorców zrezygnuje z tej formy opodatkowania. – Tymczasem od 2004 roku, kiedy ją wprowadzono, przyniosła ona wiele korzyści zarówno dla firm, jak i budżetu państwa – mówi Rzecznik MŚP Adam Abramowicz, który zbiera podpisy pod petycją w sprawie zablokowania niekorzystnych zmian. Podpisało ją już ponad 52 tys. osób.

Polski Ład a „szara strefa” w zatrudnieniu

Polski Ład a „szara strefa” w zatrudnieniu. Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego skala „szarej strefy” w zatrudnieniu w Polsce szacowana jest na 880 tysięcy osób (ok. 5,4% ogólnej liczby pracujących) [1]. Trzeba jednak zaznaczyć, że badania statystyczne nie odkrywają rzeczywistej skali zjawiska. Realnie praca nierejestrowana może obejmować nawet 16% osób w wieku produkcyjnym [2].

Polski Ład. Kontrola podatkowa na wniosek

Polski Ład. Podatnik, który dostanie od szefa Krajowej Administracji Skarbowej ostrzeżenie przed podejrzanym kontrahentem, będzie mógł wnioskować o przeprowadzenie kontroli podatkowej w zakresie będącym przedmiotem tego ostrzeżenia.

Przekształcasz działalność gospodarczą w jednoosobową sp. z o.o.? Sprawdź co zmieni się w Twojej księgowości!

Zmiana dotychczasowej formy prawnej firmy z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oznacza rewolucję w obowiązkach księgowych. Jeśli przed przekształceniem prowadziłeś podatkową księgę przychodów i rozchodów, zakładając spółkę z o.o. musi przejść na księgi rachunkowe.

PIT od działalności gospodarczej w 2022 roku - skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt

PIT od działalności gospodarczej w 2022 roku. Kluczowym elementem nowego Polskiego Ładu są istotne zmiany w podatkach. Zmiany te obejmą system opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce, wsparcie innowacyjnych rozwiązań, pobudzenie inwestycji o nowe rozwiązania dla inwestorów strategicznych.

Ulga na powrót od 1 stycznia 2022 r.

Ulga na powrót. Polski Ład przewiduje wprowadzenie ulgi w podatku dochodowym dla podatników osiedlających się w Polsce, tzw. ulga na powrót. Proponuje się, aby ulga na powrót weszła w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. Kto będzie miał prawo do nowej ulgi i jaka będzie jej wysokość?

Tarcza Finansowa PFR dla Dużych Firm - wnioski do 30 września

Tarcza Finansowa PFR dla Dużych Firm. Polski Fundusz Rozwoju ponownie uruchomił Tarczę Finansową dla Dużych Firm. 14 września 2021 r. PFR poinformował o udostępnieniu możliwości składania wniosków o finansowanie preferencyjne w ramach tej Tarczy. Finansowanie służy pokryciu szkody powstałej na skutek zakłóceń w funkcjonowaniu gospodarki w związku z COVID-19. Program został uruchomiony w związku z przyjęciem przez Radę Ministrów zmian do programu rządowego Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm, po uzyskaniu uprzednio decyzji Komisji Europejskiej. Termin na zgłoszenie wniosków upływa 30 września 2021 r.