REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składy podatkowe - zmiany w akcyzie

Składy podatkowe - zmiany w akcyzie
Składy podatkowe - zmiany w akcyzie

REKLAMA

REKLAMA

Składy podatkowe. Jeśli dany podmiot przejmie od innego skład podatkowy, to dotychczasowy posiadacz składu nie będzie musiał zapłacić akcyzy od produktów znajdujących się w nim - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który trafi do dalszych prac w sejmowej komisji energii.

Składy podatkowe - nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym

W środę 15 września 2021 r.  posłowie debatowali nad projektem noweli ustawy o podatku akcyzowym, który został przygotowany przez posłów PiS.

Autopromocja

Celem projektu jest umożliwienie kontynuacji działalności prowadzonej w składzie podatkowym w przypadku rezygnacji z prowadzenia tej działalności przez dotychczasowy podmiot prowadzący skład, bez konieczności zakończenia procedury zawieszenia poboru w stosunku do wyrobów akcyzowych znajdujących się w tym składzie. W projekcie wskazano, że taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku zbycia prawa własności nieruchomości, na której znajduje się skład podatkowy, na rzecz nabywcy, który w tym samym miejscu będzie prowadzić swój skład podatkowy.

Poseł Jarosław Krajewski (PiS) tłumaczył, że projekt likwiduje bariery i jest oczekiwany przez przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność związaną z produktami akcyzowymi. Chodzi np. o napoje alkoholowe, papierosy czy paliwa.

Procedura zawieszenia poboru akcyzy a następca prawny składu podatkowego

Zgodnie z obowiązującymi przepisami umieszczenie wyrobu akcyzowego w składzie podatkowym umożliwia wszczęcie procedury zawieszenia poboru akcyzy. Krajewski przypomniał, że jedną z przesłanek zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy jest cofnięcie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego. "Celem projektu jest umożliwienie kontynuacji działalności w składzie podatkowym w przypadku rezygnacji z prowadzenia tej działalności przez dotychczasowy podmiot prowadzący skład podatkowy, bez konieczności zakończenia procedury zawieszenia poboru (akcyzy - PAP) do produktów akcyzowych znajdujących się w tym składzie podatkowym" - podkreślił poseł.

Krajewski zwrócił uwagę, że obecnie zawieszenie poboru akcyzy nie następuje, jeśli skład przejmuje następca prawny, który wstępuje w prawa i obowiązki dotychczasowego posiadacza składu, jeśli następuje to w przypadku połączenia, przejęcia czy np. podziału. W innych przypadkach - jak kontynuował - zmiana podmiotu prowadzącego skład podatkowy wymaga cofnięcia zezwolenia akcyzowego dotychczasowemu podmiotowi i konieczność wydania nowego - nowemu podmiotowi, który prowadzić będzie skład. Poseł dodał, że zgodnie z obowiązującym prawem cofnięcie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego wiąże się z zakończeniem procedury zawieszenia poboru akcyzy od towarów akcyzowych znajdujących się w takim składzie, co oznacza dla przedsiębiorcy, konieczność zapłacenia podatku akcyzowego od tych produktów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Nowelizacja pozwoli na przejęcie składu podatkowego w innych przypadkach niż sukcesja podatkowa, bez konieczności likwidacji działalności prowadzonej w składzie podatkowym i zapłaty akcyzy od wyrobów akcyzowych znajdujących się w tym składzie" - wyjaśnił Krajewski.

Podczas debaty posłowie opozycji pozytywnie wypowiadali się o zmianach w przepisach zaproponowanych w projekcie noweli. Zwracali oni uwagę, że jest ona korzystna dla przedsiębiorców, a zmiany w dotychczasowych przepisach w tej sprawie domagali się już od lat. Paweł Poncyljusz (KO) oraz Mirosław Suchoń (Polska 2050) dopytywali się jednak o prawdziwe powody, dla których ta nowelizacja została przygotowana. Poncyljusz mówił, że jest to "lex Obajtek", które w perspektywie przejęcia przez Orlen Lotosu ma uchronić tego drugiego od konieczności zapłacenia akcyzy. Suchoń z kolei zwrócił się do rządu, by ten obniżył akcyzę na paliwa, tak by mogły być one tańsze.

Krajewski odpowiadając posłom podkreślił, że projektowana nowelizacja jest korzystna dla wszystkich przedsiębiorców prowadzących działalność związaną ze składami podatkowymi. Dodał, że projekt nie różnicuje ich po to, aby żadna grupa nie została pominięta.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski odnosząc się do akcyzy na paliwo podkreślił, że polskie stawki są niskie i niewiele wyższe od minimalnych, które wymaga UE. Dodał, że ceny paliw na polskich stacjach są jednymi z najniższych we Wspólnocie, a na droższe paliwo wpływa przede wszystkim cena ropy.

Prace nad projektem będą kontynuowane w sejmowej komisji energii, a nowela ma być uchwalona jeszcze na trwającym posiedzeniu izby. (PAP)

Michał Boroń
mick/ pad/

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (druk nr 1510) - przebieg procesu legislacyjnego w Sejmie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Składka zdrowotna przedsiębiorców - czy wróci ryczałt? Czy jeszcze w 2024 roku nastąpią zmiany?

    O przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców (wg zasad sprzed Polskiego Ładu) apelują zarówno sami przedsiębiorcy, ich stowarzyszenia, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik MŚP proponuje, by koszty związane z przywróceniem poprzednich zasad rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców częściowo pokryć przez ograniczenie beneficjentów tzw. wakacji od ZUS.

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    REKLAMA