REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundacje i Stowarzyszenia non profit pominięte w 0 % stawce VAT na pomoc dla Ukrainy - apel doradców podatkowych o zmianę przepisów

Krajowa Izba Doradców Podatkowych
Samorząd zawodowy doradców podatkowych
Fundacje i Stowarzyszenia non profit pominięte w 0 % stawce VAT na pomoc dla Ukrainy - apel doradców podatkowych o zmianę przepisów
Fundacje i Stowarzyszenia non profit pominięte w 0 % stawce VAT na pomoc dla Ukrainy - apel doradców podatkowych o zmianę przepisów
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pomoc humanitarna dla Ukrainy ze stawką 0 % VAT - ale nie dla wszystkich. Z ulgi podatkowej która miała ułatwić niesienie pomocy ofiarom wojny na Ukrainie nie skorzystają polskie fundacje i stowarzyszenia, nawet te które są zarejestrowane jako OPP - bowiem zostały pominięte w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 3 marca 2022 r. Na problem zwróciła uwagę Ogólnopolska Fundacja Doradców Podatkowych prowadząca od kilkunastu dni akcję pomocy dla mieszkańców Ukrainy oraz dla uchodźców.

Chodzi o przepis, który precyzuje w jakich przypadkach będzie można zastosować 0% stawkę podatku VAT dla towarów i usług dostarczonych i świadczonych w celu pomocy niesionej Ukrainie. W wydanym akcie prawnym jest zapis mówiący o tym, że stawką 0 % VAT zostaną objęte towary i usługi, które będą dostarczone wyłącznie na rzecz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów leczniczych (w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej). To oznacza, że wszystkie organizacje społeczne: fundacje i stowarzyszenia oraz firmy, które od początku wojny zaangażowały się w niesienie pomocy uchodźcom i ludności na Ukrainie nie będą mogły korzystać z 0 % VAT.

Autopromocja

- To dla organizacji pozarządowych, które od początku wojny na Ukrainie niosą pomoc będzie finansowa katastrofa. W praktyce oznacza to, że np. za dostawę leków czy żywności, którą przekazaliśmy na tereny objęte wojną, będziemy musieli zapłacić podatek VAT. Z niewiadomych nam przyczyn, zostały wykluczone organizacje społeczne, które działają bez wytchnienia od samego początku wojny i które były i są filarem pomocy niesionej przez Polskę. W przypadku importu towarów spoza Unii Europejskiej można wystąpić o zwolnienie z VAT i cła dla tzw. pomocy humanitarnej to w przypadku przekazywania jej dalej na terenie Polski w zakresie samodzielnych czynności organizacyjnych już nie - tłumaczy Maja Rezanko-Zielińska, doradca podatkowy z Ogólnopolskiej Fundacji Doradców Podatkowych.  -Zastanawiam się jako doradca podatkowy, co mamy zrobić jako fundacja jeśli będziemy chcieli przekazać mleko, środki higieniczne dla domu dziecka, które przyjęło dzieci z Ukrainy? Proszę pamiętać, że nie wszędzie jest sprawna i zorganizowana siatka dystrybucji takich jednostek jak wymienione w Rozporządzeniu Ministra Finansów.  Musieliśmy iść z pampersami np. do wójta gminy w której znajdują się przyjęte dzieci i prosić o organizację ich dystrybucji po to, żeby pampersy otrzymały stawkę 0 % VAT.

Dlatego doradcy podatkowi zaangażowani w akcję pomocy Ukrainie apelują o poprawienie przepisów i pilną zmianę tego rozporządzenia tak, aby uwzględnić w przepisach również podmioty takie jak fundacje i stowarzyszenia, które organizują i przekazują pomoc w związku z wojną na Ukrainie i są na przykład zarejestrowane jako OPP (Organizacje Pożytku Publicznego). Tym bardziej jest to zasadne, że cała ustawa o działalności pożytku publicznego ściśle wprowadziła nadzór legislacyjny nad takimi podmiotami i wszelkie nadużycia ze strony tych podmiotów są niemożliwe z uwagi na dokumentację i obostrzenia finansowe jakimi są objęte.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  REKLAMA