Soboń: zmiany w trakcie roku podatkowego muszą być neutralne bądź na korzyść podatnika
REKLAMA
REKLAMA
Od 1 lipca 2022 roku niższa stawka PIT spadnie z 17 proc. na 12 proc.
Wiceminister finansów wygłosił w czwartek w Lublinie wykład inauguracyjny podczas ogólnopolskiej konferencji „Wartość w biznesie”, której tematem są wyzwania i problemy, jakie pojawiają się w organizacjach w związku z koniecznością funkcjonowania w niestabilnym otoczeniu.
REKLAMA
Podczas wykładu Soboń nawiązał do rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, który zakłada m.in., że od 1 lipca tego roku niższa stawka PIT spadnie z 17 proc. na 12 proc.
Soboń zaznaczył, że po dyskusji m.in. z przedsiębiorcami, księgowymi, dostawcami oprogramowania IT, doradcami podatkowymi ten projekt został skorygowany. „Ten dialog był krótki, bo trwał kilka tygodni, ale był naprawdę intensywny. Ten projekt jest dzisiaj wspólnym projektem środowisk, które z nami go współtworzyły” – podkreślił wiceminister.
Zmiany w trakcie roku podatkowego
„Zmiany w trakcie roku podatkowego muszą być neutralne bądź na korzyść podatnika, bo inaczej nie mogłyby stać się prawem – byłyby zakwestionowane. Orzecznictwo Trybunału jest tutaj jasne. Mamy dzisiaj gwarancję prawną tego, iż rząd obniża podatki, ale także tworzy system bardziej przewidywalny i stabilny odchodząc od takich selektywnych, celowanych rozwiązań jak tzw. ulga dla klasy średniej” – podkreślił wiceminister finansów.
Jego zdaniem, podobne są też obecnie oczekiwania przedsiębiorców. „Aby ten system podatkowy stał się wreszcie stabilnym; aby nie było tego dualizmu zaliczkowego, który mamy dzisiaj; aby nie było tak wielu daleko idących zmian w systemie podatkowym” – ocenił Soboń.
Zmiany w ustawie o PIT 2022
W środę (27 kwietnia) odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie projektu rządowego projektu nowelizacji ustawy o PIT. Poza obniżeniem stawki podatku z 17 proc. na 12 proc., projekt zakłada likwidację ulgi dla klasy średniej. Kwota wolna pozostanie na poziomie 30 tys. zł, a próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł. Jednocześnie wprowadzone zostanie odliczenie części składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania dla niektórych przedsiębiorców.
Autorka: Gabriela Bogaczyk
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat