Logowanie do e-Urzędu Skarbowego - zmiany od 7 lipca 2022 r.
REKLAMA
REKLAMA
Rozporządzenie w sprawie korzystania z e-Urzędu Skarbowego
Na podstawie art. 35b ust. 6 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 422, z późn. zm.) dalej również „ustawa o KAS”, który to przepis został wprowadzony przez ustawę z 8 czerwca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową (Dz. U. poz. 1301) - zwaną dalej „ustawą zmieniającą”, minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia:
REKLAMA
- szczegółowy zakres danych przekazywanych we wniosku o udostępnienie konta w e-Urzędzie Skarbowym,
- sposób i tryb składania wniosku o udostępnienie konta w e-Urzędzie Skarbowym oraz organ właściwy do rozpatrzenia tego wniosku,
- warunki korzystania z e-Urzędu Skarbowego, w tym sposób uwierzytelniania w e-Urzędzie Skarbowym użytkowników konta w e-Urzędzie Skarbowym,
- zakres korzystania z e-Urzędu Skarbowego, w tym rodzaje kont, o których mowa w art. 35b ust. 2 pkt 3 ustawy o KAS, i uprawnienia użytkownika konta w e-Urzędzie Skarbowym,
- rodzaje spraw, które są załatwiane w e-Urzędzie Skarbowym
- mając na względzie sprawną obsługę wniosków, potrzebę upowszechniania elektronicznej formy kontaktów z organami KAS, zapewnienia bezpieczeństwa, wiarygodności i niezaprzeczalności przekazywanych danych oraz potrzebę ich ochrony przed nieuprawnionym dostępem.
e-Urząd skarbowy zamiast Portalu podatkowego
Projekt rozporządzenia jest związany z wdrażanym w resorcie finansów nowym rozwiązaniem informatycznym – e-Urząd Skarbowy, który docelowo ma zastąpić portal podatkowy.
Dotychczas analogiczne zagadnienia, dotyczące portalu podatkowego, minister właściwy do spraw finansów publicznych regulował na podstawie delegacji zawartej w art. 3f § 2 i 4 Ordynacji podatkowej uchylonego ustawą zmieniającą. Z dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej (tj. 7 lipca 2022 r.) stracą moc:
- rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu i warunków korzystania z portalu podatkowego (Dz. U. z 2021 r. poz. 1673 i 1783) oraz
- rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2015 r. w sprawie określenia rodzajów spraw, które mogą być załatwiane z wykorzystaniem portalu podatkowego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1323).
Mimo utraty mocy obowiązującej rozporządzenia te znajdą zastosowanie do czynności dokonywanych w portalu podatkowym do czasu zaprzestania udostępniania usług na portalu podatkowym. Zgodnie bowiem z art. 23 ust. 3 ustawy zmieniającej do pism, w tym podań, deklaracji i pełnomocnictw, przesyłanych przez portal podatkowy do dnia poprzedzającego dzień określony w obwieszczeniu, wydanym na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy zmieniającej, stosuje się przepisy dotychczasowe.
e-Urząd skarbowy - zmiany od 7 lipca 2022 r.
Co do zasady jednak z dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej w odniesieniu do użytkowników e-Urzędu Skarbowego znajdą zastosowanie rozwiązania przewidziane w niniejszym rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 35b ust. 6 ustawy o KAS.
Logowanie (uwierzytelnianie) do e-Urzędu Skarbowego
Zgodnie z art. 35b ust. 4 ustawy o KAS warunkiem dostępu do konta w e-Urzędzie Skarbowym jest uwierzytelnienie się przez użytkownika konta w e-Urzędzie Skarbowym. Projektowane rozporządzenie określa sposoby uwierzytelniania w e-Urzędzie Skarbowym użytkowników, którymi mogą być tylko osoby fizyczne. Korzystanie z e-Urzędu Skarbowego przez użytkownika wymaga uwierzytelnienia:
- przez podanie danych autoryzujących – w przypadku usługi Twój e-PIT, albo
- przy użyciu Węzła Krajowego, albo
- przy użyciu aplikacji mobilnej mObywatel.
Uprawnienia użytkownika konta w e-Urzędzie Skarbowym
Użytkownik konta w e-Urzędzie Skarbowym jest uprawniony do:
- wyrażenia i cofania zgody na doręczanie pism na konto w e-Urzędzie Skarbowym;
- odbierania pism doręczanych przez organy Krajowej Administracji Skarbowej na konto w e-Urzędzie Skarbowym;
- wnoszenia pism za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym;
- przeglądania danych objętych tajemnicą skarbową dotyczących osoby fizycznej;
- dokonywania płatności online z tytułu podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych.
Pisma generowane automatycznie
Zgodnie z art. 35c ust. 1 ustawy zmieniającej przewiduje możliwość załatwiania spraw w e-Urzędzie Skarbowym przy pomocy pism generowanych automatycznie. W przypadku uruchomienia tego rodzaju usługi polegającej na automatycznym załatwianiu sprawy w e-Urzędzie Skarbowym minister właściwy do spraw finansów publicznych określi w rozporządzeniu rodzaje tych spraw. Aktualnie trwają prace nad uruchomieniem w e-Urzędzie Skarbowym usługi polegającej na automatycznym załatwianiu spraw polegających na wydawaniu generowanych automatycznie:
-
- zaświadczeń o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości (ZAS-W), o których mowa w art. 306e § 1 Ordynacji podatkowej,
- zaświadczeń o wysokości dochodu osoby fizycznej (ZAS-DF i ZAS-DFU), o których mowa w art. 306i § 1 Ordynacji podatkowej.
Część funkcjonalności i usług e-Urzędu Skarbowego będzie wdrożona później
Projekt rozporządzenia stanowi zatem częściową realizację delegacji ustawowej zawartej w art. 35b ust. 6 ustawy o KAS. Wynika to z tego, że część funkcjonalności e-Urzędu Skarbowego i usług udostępnianych na tym portalu będzie wdrażanych i udostępnianych użytkownikom w późniejszym terminie. Dlatego też rozporządzenie nie określa:
a) szczegółowego zakresu danych przekazywanych we wniosku o udostępnienie konta w e-Urzędzie Skarbowym oraz sposobu i trybu składania tego wniosku (zgodnie z art. 25 ust. 3 ustawy zmieniającej stosowne przepisy ustawy o KAS stosuje się od dnia określonego w obwieszczeniu wydanym na podstawie art. 27 ust. 1 pkt 1 ustawy zmieniającej, tj. w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych ogłoszonym w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”);
b) rodzaju kont, o których mowa w art. 35b ust. 2 pkt 3 (czyli kont organów władzy publicznej, urzędów obsługujących te organy lub kancelarii) - w pierwszej kolejności udostępniona zostanie funkcjonalność dla kont jednostek organizacyjnych, o których mowa w art. 35b ust. 2 pkt 2 ustawy o KAS; kolejne rodzaje kont zostaną udostępnione użytkownikom w terminie późniejszym.
Omawiany projekt zakłada, że rozporządzenie wejdzie w życie 7 lipca 2022 r. - czyli w tym samym dniu, w którym wchodzi w życie ustawa z 8 czerwca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową.
Źródło: Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie korzystania z e-Urzędu Skarbowego
oprac. Paweł Huczko
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat