REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Logowanie do e-Urzędu Skarbowego - zmiany od 7 lipca 2022 r.

e-Urząd Skarbowy (e-US); Logowanie do e-Urzędu Skarbowego - zmiany od 7 lipca 2022 r.
e-Urząd Skarbowy (e-US); Logowanie do e-Urzędu Skarbowego - zmiany od 7 lipca 2022 r.

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 7 lipca 2022 r. wejdzie w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie korzystania z e-Urzędu Skarbowego. Gotowy jest już projekt tego rozporządzenia. Nowe rozporządzenie ma związek z wdrażanym w resorcie finansów nowym rozwiązaniem informatycznym – e-Urząd Skarbowy, który docelowo ma zastąpić portal podatkowy.

Rozporządzenie w sprawie korzystania z e-Urzędu Skarbowego

Na podstawie art. 35b ust. 6 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 422, z późn. zm.) dalej również „ustawa o KAS”, który to przepis został wprowadzony przez ustawę z 8 czerwca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową (Dz. U. poz. 1301) - zwaną dalej „ustawą zmieniającą”, minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia:

Autopromocja
 1. szczegółowy zakres danych przekazywanych we wniosku o udostępnienie konta w e-Urzędzie Skarbowym,
 2. sposób i tryb składania wniosku o udostępnienie konta w e-Urzędzie Skarbowym oraz organ właściwy do rozpatrzenia tego wniosku,
 3. warunki korzystania z e-Urzędu Skarbowego, w tym sposób uwierzytelniania w e-Urzędzie Skarbowym użytkowników konta w e-Urzędzie Skarbowym,
 4. zakres korzystania z e-Urzędu Skarbowego, w tym rodzaje kont, o których mowa w art. 35b ust. 2 pkt 3 ustawy o KAS, i uprawnienia użytkownika konta w e-Urzędzie Skarbowym,
 5. rodzaje spraw, które są załatwiane w e-Urzędzie Skarbowym

- mając na względzie sprawną obsługę wniosków, potrzebę upowszechniania elektronicznej formy kontaktów z organami KAS, zapewnienia bezpieczeństwa, wiarygodności i niezaprzeczalności przekazywanych danych oraz potrzebę ich ochrony przed nieuprawnionym dostępem.

e-Urząd skarbowy zamiast Portalu podatkowego

Projekt rozporządzenia jest związany z wdrażanym w resorcie finansów nowym rozwiązaniem informatycznym – e-Urząd Skarbowy, który docelowo ma zastąpić portal podatkowy.

Dotychczas analogiczne zagadnienia, dotyczące portalu podatkowego, minister właściwy do spraw finansów publicznych regulował na podstawie delegacji zawartej w art. 3f § 2 i 4 Ordynacji podatkowej uchylonego ustawą zmieniającą. Z dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej (tj. 7 lipca 2022 r.) stracą moc:

 1. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu i warunków korzystania z portalu podatkowego (Dz. U. z 2021 r. poz. 1673 i 1783) oraz
 2. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2015 r. w sprawie określenia rodzajów spraw, które mogą być załatwiane z wykorzystaniem portalu podatkowego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1323).

Mimo utraty mocy obowiązującej rozporządzenia te znajdą zastosowanie do czynności dokonywanych w portalu podatkowym do czasu zaprzestania udostępniania usług na portalu podatkowym. Zgodnie bowiem z art. 23 ust. 3 ustawy zmieniającej do pism, w tym podań, deklaracji i pełnomocnictw, przesyłanych przez portal podatkowy do dnia poprzedzającego dzień określony w obwieszczeniu, wydanym na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy zmieniającej, stosuje się przepisy dotychczasowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

e-Urząd skarbowy - zmiany od 7 lipca 2022 r.

Co do zasady jednak z dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej w odniesieniu do użytkowników e-Urzędu Skarbowego znajdą zastosowanie rozwiązania przewidziane w niniejszym rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 35b ust. 6 ustawy o KAS.  

Logowanie (uwierzytelnianie) do e-Urzędu Skarbowego

Zgodnie z art. 35b ust. 4 ustawy o KAS warunkiem dostępu do konta w e-Urzędzie Skarbowym jest uwierzytelnienie się przez użytkownika konta w e-Urzędzie Skarbowym. Projektowane rozporządzenie określa sposoby uwierzytelniania w e-Urzędzie Skarbowym użytkowników, którymi mogą być tylko osoby fizyczne. Korzystanie z e-Urzędu Skarbowego przez użytkownika wymaga uwierzytelnienia:

 1. przez podanie danych autoryzujących – w przypadku usługi Twój e-PIT, albo
 2. przy użyciu Węzła Krajowego, albo
 3. przy użyciu aplikacji mobilnej mObywatel.

Uprawnienia użytkownika konta w e-Urzędzie Skarbowym

Użytkownik konta w e-Urzędzie Skarbowym jest uprawniony do:

 1. wyrażenia i cofania zgody na doręczanie pism na konto w e-Urzędzie Skarbowym;
 2. odbierania pism doręczanych przez organy Krajowej Administracji Skarbowej na konto w e-Urzędzie Skarbowym;
 3. wnoszenia pism za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym;
 4. przeglądania danych objętych tajemnicą skarbową dotyczących osoby fizycznej;
 5. dokonywania płatności online z tytułu podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych.

Pisma generowane automatycznie

Zgodnie z art. 35c ust. 1 ustawy zmieniającej przewiduje możliwość załatwiania spraw w e-Urzędzie Skarbowym przy pomocy pism generowanych automatycznie. W przypadku uruchomienia tego rodzaju usługi polegającej na automatycznym załatwianiu sprawy w e-Urzędzie Skarbowym minister właściwy do spraw finansów publicznych określi w rozporządzeniu rodzaje tych spraw. Aktualnie trwają prace nad uruchomieniem w e-Urzędzie Skarbowym usługi polegającej na automatycznym załatwianiu spraw polegających na wydawaniu generowanych automatycznie:

  1. zaświadczeń o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości (ZAS-W), o których mowa w art. 306e § 1 Ordynacji podatkowej,
  2. zaświadczeń o wysokości dochodu osoby fizycznej (ZAS-DF i ZAS-DFU), o których mowa w art. 306i § 1 Ordynacji podatkowej.

Część funkcjonalności i usług e-Urzędu Skarbowego będzie wdrożona później

Projekt rozporządzenia stanowi zatem częściową realizację delegacji ustawowej zawartej w art. 35b ust. 6 ustawy o KAS. Wynika to z tego, że część funkcjonalności e-Urzędu Skarbowego i usług udostępnianych na tym portalu będzie wdrażanych i udostępnianych użytkownikom w późniejszym terminie. Dlatego też rozporządzenie nie określa:

a) szczegółowego zakresu danych przekazywanych we wniosku o udostępnienie konta w e-Urzędzie Skarbowym oraz sposobu i trybu składania tego wniosku (zgodnie z art. 25 ust. 3 ustawy zmieniającej stosowne przepisy ustawy o KAS stosuje się od dnia określonego w obwieszczeniu wydanym na podstawie art. 27 ust. 1 pkt 1 ustawy zmieniającej, tj. w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych ogłoszonym w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”);

b) rodzaju kont, o których mowa w art. 35b ust. 2 pkt 3 (czyli kont  organów władzy publicznej, urzędów obsługujących te organy lub kancelarii) - w pierwszej kolejności udostępniona zostanie funkcjonalność dla kont jednostek organizacyjnych, o których mowa w art. 35b ust. 2 pkt 2 ustawy o KAS; kolejne rodzaje kont zostaną udostępnione użytkownikom w terminie późniejszym.

Omawiany projekt zakłada, że rozporządzenie wejdzie w życie 7 lipca 2022 r. - czyli w tym samym dniu, w którym wchodzi w życie ustawa z 8 czerwca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową.

Źródło: Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie korzystania z e-Urzędu Skarbowego

oprac. Paweł Huczko

Autopromocja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  REKLAMA