REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostatnia podwyżka stóp procentowych NBP we wrześniu 2022 r.? Obniżki stóp pod koniec 2023 roku?

Ostatnia podwyżka stóp procentowych NBP we wrześniu 2022 r.? Obniżki stóp pod koniec 2023 roku?
Ostatnia podwyżka stóp procentowych NBP we wrześniu 2022 r.? Obniżki stóp pod koniec 2023 roku?

REKLAMA

REKLAMA

Wrzesień 2022 roku w polityce monetarnej może być pożegnaniem z podwyżkami, RPP prawdopodobnie podwyższy stopy procentowe ostatni raz w tym cyklu i przejdzie w tryb "wait and see" – ocenia kierownik zespołu analiz makroekonomicznych PKO BP Marta Petka-Zagajewska. Istotne spowolnienie gospodarki i hamowanie inflacji będzie sygnałem dla RPP, żeby pod koniec 2023 r. rozpocząć obniżki.

Inflacja bazowa 2022/2023 - prognozy

"Najbardziej popularnym wskaźnikiem, na który RPP powinna zwracać uwagę, jest inflacja bazowa. Zakładamy, że jesteśmy już blisko szczytu. Być może sierpień będzie jeszcze miesiącem, w którym inflacja bazowa nieznacznie wzrośnie. Później powinna hamować. Widać już wyraźne hamowanie popytu konsumpcyjnego, które sprawia, że przestrzeń do przenoszenia szoku na rynku energii na ceny innych dóbr i usług jest dużo mniejsza, moc cenotwórcza firm zdecydowanie spadła. Prognozujemy, że na koniec 2023 r. inflacja bazowa znajdzie się w okolicy 3,5 proc., czyli blisko poziomów optymalnych z puntu widzenia NBP" - powiedziała PAP Biznes Petka-Zagajewska.

REKLAMA

Autopromocja

Czy będzie podwyżka stóp procentowych NBP we wrześniu 2022 r.?

"To jeden z elementów, który naszym zdaniem powinien skłaniać Radę do wygaszania cyklu podwyżek stóp procentowych. Wrzesień powinien być już pożegnaniem z podwyżkami. Wówczas zapewne zobaczymy ostatni ruch. Być może ponownie w mniejszej skali niż dotychczas, czyli o 25 pb. Otoczenie sprawia, że nie należy się jednak spodziewać twardej komunikacji wskazującej, że to koniec podwyżek. Inne banki centralne już zupełnie odeszły od stosowanego w ostatnich latach forward guidance i komunikują, że podejmują decyzje ze spotkania na spotkanie. Myślę, że RPP będzie więc jedynie sygnalizować, że zawiesza cykl i będzie czekała na rozwój wypadków" - dodała.

Od lutego 2023 r. spadek inflacji?

W ocenie ekonomistki, po szczycie wskaźnika inflacji konsumenckiej CPI (wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, ang. Consumer Price Index) w lutym 2023 r., inflacja powinna zdecydowanie obniżać się, docelowo do ok. 7 proc. na koniec przyszłego roku.
"Patrząc na główny wskaźnik inflacji wydaje się, że minęliśmy już tegoroczną górkę. Kolejne odczyty będą plasowały się poniżej lipcowego 15,6 proc. Niemniej wzrost taryf doprowadzi do ponownego skoku inflacji na początku przyszłego roku. Bardzo prawdopodobnym momentem, w którym zobaczymy ten ostateczny szczyt jest luty 2023 r., który będzie też mocno obarczony efektami niskiej bazy. W 2022 roku to był moment wprowadzenia tarcz antyinflacyjnych. W naszym bazowym scenariuszu prognozujemy, że inflacja w tym szczycie wyniesie ok. 17-18 proc. Precyzyjny odczyt będzie oczywiście zdeterminowany przede wszystkim tym, jak mocno wzrosną taryfy, rachunki za gaz i prąd, i jak wysokie okażą się ostatecznie wzrosty za ciepło systemowe" - ocenia Petka-Zagajewska.

"Po szczycie w lutym oczekujemy już bardzo zdecydowanego i dosyć stabilnego spadku inflacji, docelowo do ok. 7 proc. na koniec roku. W bazowym scenariuszu zakładamy, że tarcza zostanie przedłużona do końca 2023 r. Efekt wycofywania tarcz pojawi nam się dopiero w 2024 r. i on sprawi, że okres przybywania inflacji powyżej celu się przedłuży. Inflacja CPI wróci w okolice celu NBP dopiero w 2025 r. Niemniej, w 2024 r. zdecydowana większość odchylenia inflacji od celu będzie wynikała ze zmian administracyjnych i zmian stawek podatkowych i z tego punktu widzenia nie powinno to być niepokojącym sygnałem dla RPP. Rada powinna znacznie bardziej patrzeć na zamiany cen w tych kategoriach, które nie podlegają wahaniom generowanym przez rządowe działania" - dodaje.

Największy cykl podwyżek stóp procentowych w historii Polski

W rozmowie z PAP Biznes Petka-Zagajewska podkreśliła, że czynnikami, które powinny skłonić RPP do zatrzymaniu cyklu jest też m. in. efektywność dotychczasowych podwyżek stóp procentowych w Polsce i silne hamowanie globalnej gospodarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Cykl, który już jest za nami, to największy, najmocniejszy i najszybszy cykl podwyżek stóp procentowych w historii polskiej gospodarki. Istotne jest też to, że ze względu na strukturę rynku kredytowego – tj. rynku z nadreprezentowanym udziałem kredytów opartych o zmienną stopę procentową – podwyżki stóp procentowych wpływają na gospodarkę nie tylko poprzez eliminację nowego popytu, tworzonego przez kredyt i zniechęcanie gospodarstw domowych do zaciągania zobowiązań, ale przede wszystkim poprzez to, że zostawiają gospodarstwom domowym, które wcześniej zaciągały kredyty, dużo mniej wolnych środków do przeznaczenia na inne cele niż spłata raty. Stąd też efektywność podwyżek stóp procentowych w Polsce jest większa niż np. w innych gospodarkach regionu, gdzie koszt obsługi zobowiązań kredytowych wzrósł w dużo mniejszym stopniu" - powiedziała ekonomistka.

Obawa o recesję w USA i Niemczech

"Istotne jest też to, że kluczowe czynniki powodujące inflację, to czynniki, na które może wpłynąć globalna, a nie lokalna polityka pieniężna. Globalna polityka pieniężna też się zacieśnia. Scenariuszem bazowym dla światowej gospodarki stał się scenariusz recesyjny – dla USA, Niemiec. Prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w horyzoncie 12 miesięcy przekracza już 50 proc. Skutkiem tego jest m .in. to, że szok wojenny, który napędzał ceny nie tylko nośników energii, ale też metali i ropy, w wielu segmentach rynków już się cofnął. Teraz szok inflacyjny ogranicza się już tylko do rynku energetycznego. Ceny ropy się cofnęły, ceny metali w zasadzie spadły do poziomów przedwojennych, mamy też pierwsze sygnały stabilizacji na rynku surowców rolnych. To są czynniki, które z punktu widzenia RPP powinny otwierać furtkę, by przejść do fazy wyczekiwania i zatrzymać cykl podwyżek" - dodała.

Kiedy obniżki stóp procentowych w Polsce?

W bazowym scenariuszu makroekonomicznym PKO BP prognozuje, że spowolnienie gospodarcze i hamowanie inflacji skłoni Radę Polityki Pieniężnej do rozpoczęcia obniżek stóp procentowych pod koniec 2023 r.

"Zakładamy, że istotne spowolnienie gospodarki, połączone z dosyć silnym cofaniem się inflacji – CPI spadnie o połowę w przeciągu najbliższych kilkunastu miesięcy – będzie dla RPP sygnałem, by jeszcze w 2023 r. rozpocząć obniżki stóp procentowych, w drugiej połowie lub pod koniec roku. Natomiast gdyby siła rynku pracy zaskakiwała pozytywnie, wtedy okres utrzymywania stóp procentowych na wysokim poziomie może się przedłużyć" - powiedziała PAP Biznes ekonomistka.

Zdaniem Petki-Zagajewskiej, jeśli w przyszłym roku rynek pracy zaskoczy i płace wciąż będą mocno rosły, RPP może zdecydować się na utrzymywanie stóp procentowych na docelowym poziomie przez dłuższy czas.

"Górka inflacyjna na początku przyszłego roku jest tak powszechnie oczekiwana, że raczej nie zaskoczy RPP. To, co mogłoby ewentualnie wywoływać jakieś dodatkowe podwyżki stóp w przyszłym roku, to sytuacja, w której pozytywnie zaskoczy rynek pracy. Gdyby okazało się, że jednak płace nadal rosną w tempie istotnie dwucyfrowym, to mógłby być to sygnał dla RPP, że niebezpieczeństwo dalszego rozlewania się szoku inflacyjnego po wszystkich kategoriach znowu narasta i skala hamowania popytu nie będzie duża" - powiedziała.
"Wydaje się jednak, że taka sytuacja byłaby raczej przesłanką dla Rady za dłuższym utrzymywaniem stóp procentowych na docelowym poziomie ok. 7 proc. niż za dalszymi podwyżkami" - dodała.

Patrycja Sikora (PAP Biznes)

pat/ gor/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA