REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Weryfikacja podpisu elektronicznego na dokumencie od fiskusa - nowa usługa PUESC

Weryfikacja podpisu elektronicznego na dokumencie od fiskusa - nowa usługa PUESC
Weryfikacja podpisu elektronicznego na dokumencie od fiskusa - nowa usługa PUESC

REKLAMA

REKLAMA

Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) uruchomiła 12 października 2022 r. nową, bezpłatną e-usługę publiczną „Zweryfikuj podpis elektroniczny”. Dzięki tej usłudze można sprawdzić online status podpisu elektronicznego na dokumencie (w formie elektronicznej), który otrzymano z jednostki Krajowej Administracji Skarbowej (np. z urzędu skarbowego) lub Ministerstwa Finansów.

Czego dotyczy e-usługa "Zweryfikuj podpis elektroniczny"?

Usługa "Zweryfikuj podpis elektroniczny" umożliwia sprawdzenie online aktualnego statusu zaawansowanych podpisów i pieczęci elektronicznych weryfikowanych certyfikatem celnym, certyfikatem kwalifikowanym, podpisów zaufanych oraz podpisów osobistych.
Usługa jest skierowana do klientów (np. podatników, płatników) Krajowej Administracji Skarbowej lub Ministerstwa Finansów, którzy otrzymali z jednostek KAS (np. z urzędu skarbowego) lub MF dokumenty w postaci elektronicznej opatrzone podpisem lub pieczęcią elektroniczną.

Autopromocja

Zweryfikuj podpis elektroniczny - krok po kroku

KROK 1 - Kliknij link do usługi,

KROK 2 - Wskaż w oknie plik do weryfikacji, (Uwaga! W przypadku podpisu odłączonego - wczytaj najpierw plik z podpisem, a następnie oryginalny dokument.)

KROK 3 - Zapoznaj się z wynikiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zweryfikuj podpis elektroniczny - opis e-usługi

Informacje, które znajdują się w opisie usługi, dotyczą zarówno podpisu elektronicznego, jak i pieczęci elektronicznych.

Usługa „Zweryfikuj podpis elektroniczny” umożliwia sprawdzenie podpisów elektronicznych dla dokumentów w różnych formatach, w szczególności dedykowanych dla plików PDF oraz XML.

Usługa nie jest kwalifikowaną usługą zaufania w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym (eIDAS).

Usługa ta nie może być używana do zautomatyzowanych walidacji podpisów.

Usługa ta sprawdza aktualny status podpisu na podstawie danych zawartych w dokumencie oraz udostępnianych przez wystawcę certyfikatu. Potwierdza ważność podpisu wtedy, gdy:

- dokument, który był podpisany, nie został zmieniony oraz

- certyfikat osoby podpisującej powiązany z podpisem jest ważny w momencie sprawdzenia, to znaczy nie został unieważniony i nie wygasł.

Dlatego też podpis elektroniczny może mieć status „ważny” jedynie w okresie ważności certyfikatu.

Podpis elektroniczny będzie miał status podpisu „nieważny” w przypadku:

- upływu terminu ważności certyfikatu,

- unieważnienia certyfikatu,

- zmiany w treści dokumentu po jego podpisaniu.

Ważne!
Jeśli chcesz zachować wynik weryfikacji, możesz zapisać go w pliku PDF.

Usługa jest bezpłatna.

Niedostępność usługi, sytuacje awaryjne

Usługa może być czasowo niedostępna z powodu prac serwisowych lub awarii. Informacje na ten temat są publikowane na stronie głównej PUESC.gov.pl w komunikatach.

Pomoc techniczna (Help Desk)

Kontakt całodobowy 24/7/365 poprzez:

1) portal CSD - Centralny Service Desk;

2) e-mail – helpdesk-eclo@mf.gov.pl

- w polu "temat" wpisz nazwę usługi,

- w treści wiadomości napisz, co działa nieprawidłowo lub czego chcesz się dowiedzieć,

- jeśli posiadasz konto na PUESC (login PUESC), wyślij wiadomość z adresu e-mail, którego użyłeś do założenia konta,

Ważne!
Nie ma wsparcia telefonicznego dla tej usługi.

Rejestracja zgłoszeń – niezwłocznie, całodobowo.

Obsługa standardowych zgłoszeń, dla których zostały opracowane rozwiązania - do 4 godzin, w dni robocze od 7:30 do 15:30.

Obsługa zgłoszeń, która wymaga wiedzy specjalistycznej bądź technicznej - do 20 dni roboczych.

„Zweryfikuj podpis elektroniczny”. Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Co to jest pieczęć elektroniczna?

Pieczęć elektroniczna stanowi elektroniczny odpowiednik pieczęci na dokumencie papierowym. Pieczęć elektroniczna identyfikuje podmiot – w przypadku PUESC są to w szczególności organy celne i podatkowe.

W przypadku gdy wynik weryfikacji podpisu elektronicznego w ramach usługi „Zweryfikuj podpis elektroniczny”. jest inny niż WAŻNY/PRAWIDŁOWY, może być wyświetlony dodatkowy komunikat uzupełniający informacje o powodach nadania statusu. Najczęściej występujące przypadki to:

Komunikat

Opis

Dane unieważnienia nie są poprawne

Dane z list unieważnień certyfikatów (CRL - Certificate Revocation List) lub z OCSP (Online Certificate Status Protocol) nie są poprawne dla jednego z komponentów podpisu.

Przynajmniej jeden z certyfikatów na ścieżce jest niepoprawny lub nie może zostać uznany za zaufany

Komunikat wskazujący na użycie do podpisania nieprawidłowego certyfikatu. Może być rozszerzony o dodatkowe informacje wskazujące przyczynę odrzucenia.

Rozmiar klucza publicznego jest zbyt mały

Algorytm szyfrowania nie jest już bezpieczny

Funkcja liczenia skrótu nie jest już bezpieczna

Funkcja liczenia skrótu nie jest już bezpieczna

Algorytm szyfrowania nie jest już bezpieczny

Nieznany rozmiar klucza publicznego

Jeden z komunikatów, jakie mogą wystąpić w sytuacji, gdy w podpisie użyte zostałyby elementy kryptograficzne o zbyt niskim poziomie bezpieczeństwa.

Nie znaleziono aktualnych (występujących po czasie best-signature-time) danych unieważnienia

Best-signature-time jest to optymalny znaleziony czas weryfikacji podpisu, którym zależnie od sytuacji jest albo czas (moment) weryfikacji albo czas wskazany przez jeden ze znaczników czasu, jeśli elektroniczny znacznik czasu był dodany do podpisu. Do ważności podpisu wymagane jest, aby został znaleziony CRL/OCSP późniejszy od best-signature-time.

Nie znaleziono ważnych i aktualnych danych unieważnienia

Dane do sprawdzania unieważnień (CRL) są okresowo odświeżane. Do weryfikacji używane są najświeższe dane. Komunikat wskazuje, że czas weryfikacji (lub best-signature-time) wykracza poza czas, w którym powinny być opublikowane nowe dane o unieważnieniach.

Podpis nie jest poprawny w czasie weryfikacji

W czasie weryfikacji nieważny jest jeden z certyfikatów na tzw. ścieżce certyfikacji lub użyty algorytm skrótu/podpisu nie jest już uznawany za bezpieczny.

Nie znaleziono dowodu poprawności podpisu w czasie wystawienia lub wskazywanym przez znacznik czasu

Ważność podpisu określana jest na moment weryfikacji lub na czas wskazany przez znacznik czasu. W przypadku podpisu opatrzonego znacznikiem czasu komunikat taki wystąpi, gdy użyty znacznik czasu nie będzie mógł potwierdzić poprawności podpisu.

Lista zaufania nie jest poprawna

Nie udało się pobrać lub zweryfikować europejskiej listy TSL (Trusted Services List).

Nie udało się zbudować poprawnej listy TSL

Lista TSL została pobrana ale jest nieprawidłowa.

Regulamin usługi „Zweryfikuj podpis elektroniczny”

§ 1 Podstawowe pojęcia

  • eIDAS - rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylające dyrektywę 1999/93/WE.
  • Certyfikat celny - certyfikat wydawany przez Centrum Certyfikacji Ministerstwa Finansów na podstawie przepisów art. 10b ustawy z 19 marca 2004 r. Prawo celne.
  • Certyfikat kwalifikowany - certyfikat wydawany przez kwalifikowanego dostawcę usług zaufania i spełniający wymogi określone w załączniku I lub III do eIDAS.
  • Podpis zaufany - podpis elektroniczny, którego autentyczność i integralność są zapewniane przy użyciu pieczęci elektronicznej ministra właściwego do spraw informatyzacji, zawierający:
    1. dane identyfikujące osobę, ustalone na podstawie profilu zaufanego,
    2. identyfikator profilu zaufanego,
    3. czas złożenia podpisu.
  • Podpis osobisty - zaawansowany podpis elektroniczny, bazujący na danych zawartych w warstwie elektronicznej dowodu osobistego.
  • Profil zaufany - środek identyfikacji, określony przez art. 20aa pkt 1 ustawy z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

§ 2 Informacje ogólne

  1. Usługa umożliwia sprawdzenie aktualnego statusu zaawansowanych podpisów i pieczęci elektronicznych weryfikowanych certyfikatem celnym, certyfikatem kwalifikowanym, podpisów zaufanych oraz podpisów osobistych.
  2. Usługa jest skierowana do klientów Krajowej Administracji Skarbowej lub Ministerstwa Finansów, którzy otrzymali z jednostek KAS lub MF dokumenty w postaci elektronicznej opatrzone podpisem lub pieczęcią elektroniczną.
  3. Usługa nie jest kwalifikowaną usługą zaufania w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym (eIDAS).
  4. Właścicielem usługi jest Ministerstwo Finansów, 00-950 Warszawa, ul. Świętokrzyska 12, reprezentowane w zakresie usługi przez Dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji. Sprawy z zakresu administrowania i utrzymania prowadzi Centrum Informatyki Resortu Finansów.

§ 3 Zasady świadczenia

  1. Usługa jest świadczona online i polega na wykonaniu weryfikacji podpisu elektronicznego lub pieczęci elektronicznej oraz prezentacji wyniku. W raporcie weryfikacji wskazywany jest status podpisu oraz dane identyfikujące weryfikowany dokument. W danych rozszerzonych zawarte są informacje identyfikujące właściciela (podmiot) certyfikatu podpisującego oraz jego wystawcę.
  2. Usługa prezentuje status podpisu (pieczęci) w momencie jej weryfikacji. Status podpisu (pieczęci) w okresie wcześniejszym lub późniejszym może być inny, co wynika z okresu ważności certyfikatu, a także ewentualnego unieważnienia, zawieszenia certyfikatu, oraz dostępności informacji o unieważnieniach. W przypadku niedostępności informacji o unieważnieniach usługa wskazuje w statusie brak możliwości wykonania pełnej weryfikacji.
  3. Użytkownik może uzyskać potwierdzenie weryfikacji w postaci pliku PDF uwierzytelnionego pieczęcią elektroniczną MF.
  4. Usługa nie jest przeznaczona do zautomatyzowanej weryfikacji podpisów. Mogą być zastosowane mechanizmy ograniczające dostępność usługi dla użytkowników, których sposób korzystania wskazuje na możliwość używania narzędzi do zautomatyzowanego kierowania żądań, lub nosi znamiona ataku na usługę.
  5. Dane z dokumentów przekazywanych w celu weryfikacji podpisu są przetwarzane przez okres niezbędny do prawidłowego wykonania usługi. Dane te nie są gromadzone ani przechowywane, z wyjątkiem sytuacji, gdy jest to niezbędne dla zdiagnozowania błędów, prób ataków informatycznych, itp. W takiej sytuacji mogą być one czasowo gromadzone w logach aplikacji oraz udostępniane osobom i podmiotom odpowiedzialnym za utrzymanie usługi. Mogą być również gromadzone i przechowywane dane techniczne dotyczące urządzeń i oprogramowania klienta, np. adres sieciowy (IP).

§ 4 Gwarancje i odpowiedzialność

  1. Nie są udzielane żadne gwarancje, poza mogącymi wynikać z obowiązujących przepisów prawa powszechnego. Właściciel usługi nie wypłaca odszkodowań za szkody ani nie odpowiada za utracone korzyści użytkowników.
  2. Żadne gwarancje ani roszczenia nie przysługują osobom lub podmiotom, które nie są odbiorcami usługi w rozumieniu § 2 pkt 2 niniejszego regulaminu.
  3. W sprawach interpretacji jakichkolwiek postanowień zastosowanie mają przepisy prawa polskiego. Ewentualne spory, których rozwiązanie nie będzie możliwe na drodze polubownych rokowań, rozstrzygane będą przez sądy polskie.

Źródło: Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA