REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Weryfikacja podpisu elektronicznego na dokumencie od fiskusa - nowa usługa PUESC

Subskrybuj nas na Youtube
Weryfikacja podpisu elektronicznego na dokumencie od fiskusa - nowa usługa PUESC
Weryfikacja podpisu elektronicznego na dokumencie od fiskusa - nowa usługa PUESC

REKLAMA

REKLAMA

Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) uruchomiła 12 października 2022 r. nową, bezpłatną e-usługę publiczną „Zweryfikuj podpis elektroniczny”. Dzięki tej usłudze można sprawdzić online status podpisu elektronicznego na dokumencie (w formie elektronicznej), który otrzymano z jednostki Krajowej Administracji Skarbowej (np. z urzędu skarbowego) lub Ministerstwa Finansów.

Czego dotyczy e-usługa "Zweryfikuj podpis elektroniczny"?

Usługa "Zweryfikuj podpis elektroniczny" umożliwia sprawdzenie online aktualnego statusu zaawansowanych podpisów i pieczęci elektronicznych weryfikowanych certyfikatem celnym, certyfikatem kwalifikowanym, podpisów zaufanych oraz podpisów osobistych.
Usługa jest skierowana do klientów (np. podatników, płatników) Krajowej Administracji Skarbowej lub Ministerstwa Finansów, którzy otrzymali z jednostek KAS (np. z urzędu skarbowego) lub MF dokumenty w postaci elektronicznej opatrzone podpisem lub pieczęcią elektroniczną.

REKLAMA

Autopromocja

Zweryfikuj podpis elektroniczny - krok po kroku

KROK 1 - Kliknij link do usługi,

KROK 2 - Wskaż w oknie plik do weryfikacji, (Uwaga! W przypadku podpisu odłączonego - wczytaj najpierw plik z podpisem, a następnie oryginalny dokument.)

KROK 3 - Zapoznaj się z wynikiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zweryfikuj podpis elektroniczny - opis e-usługi

Informacje, które znajdują się w opisie usługi, dotyczą zarówno podpisu elektronicznego, jak i pieczęci elektronicznych.

Usługa „Zweryfikuj podpis elektroniczny” umożliwia sprawdzenie podpisów elektronicznych dla dokumentów w różnych formatach, w szczególności dedykowanych dla plików PDF oraz XML.

Usługa nie jest kwalifikowaną usługą zaufania w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym (eIDAS).

Usługa ta nie może być używana do zautomatyzowanych walidacji podpisów.

Usługa ta sprawdza aktualny status podpisu na podstawie danych zawartych w dokumencie oraz udostępnianych przez wystawcę certyfikatu. Potwierdza ważność podpisu wtedy, gdy:

- dokument, który był podpisany, nie został zmieniony oraz

- certyfikat osoby podpisującej powiązany z podpisem jest ważny w momencie sprawdzenia, to znaczy nie został unieważniony i nie wygasł.

Dlatego też podpis elektroniczny może mieć status „ważny” jedynie w okresie ważności certyfikatu.

Podpis elektroniczny będzie miał status podpisu „nieważny” w przypadku:

- upływu terminu ważności certyfikatu,

- unieważnienia certyfikatu,

- zmiany w treści dokumentu po jego podpisaniu.

Ważne!
Jeśli chcesz zachować wynik weryfikacji, możesz zapisać go w pliku PDF.

Usługa jest bezpłatna.

Niedostępność usługi, sytuacje awaryjne

Usługa może być czasowo niedostępna z powodu prac serwisowych lub awarii. Informacje na ten temat są publikowane na stronie głównej PUESC.gov.pl w komunikatach.

Pomoc techniczna (Help Desk)

Kontakt całodobowy 24/7/365 poprzez:

1) portal CSD - Centralny Service Desk;

2) e-mail – helpdesk-eclo@mf.gov.pl

- w polu "temat" wpisz nazwę usługi,

- w treści wiadomości napisz, co działa nieprawidłowo lub czego chcesz się dowiedzieć,

- jeśli posiadasz konto na PUESC (login PUESC), wyślij wiadomość z adresu e-mail, którego użyłeś do założenia konta,

Ważne!
Nie ma wsparcia telefonicznego dla tej usługi.

Rejestracja zgłoszeń – niezwłocznie, całodobowo.

Obsługa standardowych zgłoszeń, dla których zostały opracowane rozwiązania - do 4 godzin, w dni robocze od 7:30 do 15:30.

Obsługa zgłoszeń, która wymaga wiedzy specjalistycznej bądź technicznej - do 20 dni roboczych.

„Zweryfikuj podpis elektroniczny”. Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Co to jest pieczęć elektroniczna?

Pieczęć elektroniczna stanowi elektroniczny odpowiednik pieczęci na dokumencie papierowym. Pieczęć elektroniczna identyfikuje podmiot – w przypadku PUESC są to w szczególności organy celne i podatkowe.

W przypadku gdy wynik weryfikacji podpisu elektronicznego w ramach usługi „Zweryfikuj podpis elektroniczny”. jest inny niż WAŻNY/PRAWIDŁOWY, może być wyświetlony dodatkowy komunikat uzupełniający informacje o powodach nadania statusu. Najczęściej występujące przypadki to:

Komunikat

Opis

Dane unieważnienia nie są poprawne

Dane z list unieważnień certyfikatów (CRL - Certificate Revocation List) lub z OCSP (Online Certificate Status Protocol) nie są poprawne dla jednego z komponentów podpisu.

Przynajmniej jeden z certyfikatów na ścieżce jest niepoprawny lub nie może zostać uznany za zaufany

Komunikat wskazujący na użycie do podpisania nieprawidłowego certyfikatu. Może być rozszerzony o dodatkowe informacje wskazujące przyczynę odrzucenia.

Rozmiar klucza publicznego jest zbyt mały

Algorytm szyfrowania nie jest już bezpieczny

Funkcja liczenia skrótu nie jest już bezpieczna

Funkcja liczenia skrótu nie jest już bezpieczna

Algorytm szyfrowania nie jest już bezpieczny

Nieznany rozmiar klucza publicznego

Jeden z komunikatów, jakie mogą wystąpić w sytuacji, gdy w podpisie użyte zostałyby elementy kryptograficzne o zbyt niskim poziomie bezpieczeństwa.

Nie znaleziono aktualnych (występujących po czasie best-signature-time) danych unieważnienia

Best-signature-time jest to optymalny znaleziony czas weryfikacji podpisu, którym zależnie od sytuacji jest albo czas (moment) weryfikacji albo czas wskazany przez jeden ze znaczników czasu, jeśli elektroniczny znacznik czasu był dodany do podpisu. Do ważności podpisu wymagane jest, aby został znaleziony CRL/OCSP późniejszy od best-signature-time.

Nie znaleziono ważnych i aktualnych danych unieważnienia

Dane do sprawdzania unieważnień (CRL) są okresowo odświeżane. Do weryfikacji używane są najświeższe dane. Komunikat wskazuje, że czas weryfikacji (lub best-signature-time) wykracza poza czas, w którym powinny być opublikowane nowe dane o unieważnieniach.

Podpis nie jest poprawny w czasie weryfikacji

W czasie weryfikacji nieważny jest jeden z certyfikatów na tzw. ścieżce certyfikacji lub użyty algorytm skrótu/podpisu nie jest już uznawany za bezpieczny.

Nie znaleziono dowodu poprawności podpisu w czasie wystawienia lub wskazywanym przez znacznik czasu

Ważność podpisu określana jest na moment weryfikacji lub na czas wskazany przez znacznik czasu. W przypadku podpisu opatrzonego znacznikiem czasu komunikat taki wystąpi, gdy użyty znacznik czasu nie będzie mógł potwierdzić poprawności podpisu.

Lista zaufania nie jest poprawna

Nie udało się pobrać lub zweryfikować europejskiej listy TSL (Trusted Services List).

Nie udało się zbudować poprawnej listy TSL

Lista TSL została pobrana ale jest nieprawidłowa.

Regulamin usługi „Zweryfikuj podpis elektroniczny”

§ 1 Podstawowe pojęcia

  • eIDAS - rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylające dyrektywę 1999/93/WE.
  • Certyfikat celny - certyfikat wydawany przez Centrum Certyfikacji Ministerstwa Finansów na podstawie przepisów art. 10b ustawy z 19 marca 2004 r. Prawo celne.
  • Certyfikat kwalifikowany - certyfikat wydawany przez kwalifikowanego dostawcę usług zaufania i spełniający wymogi określone w załączniku I lub III do eIDAS.
  • Podpis zaufany - podpis elektroniczny, którego autentyczność i integralność są zapewniane przy użyciu pieczęci elektronicznej ministra właściwego do spraw informatyzacji, zawierający:
    1. dane identyfikujące osobę, ustalone na podstawie profilu zaufanego,
    2. identyfikator profilu zaufanego,
    3. czas złożenia podpisu.
  • Podpis osobisty - zaawansowany podpis elektroniczny, bazujący na danych zawartych w warstwie elektronicznej dowodu osobistego.
  • Profil zaufany - środek identyfikacji, określony przez art. 20aa pkt 1 ustawy z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

§ 2 Informacje ogólne

  1. Usługa umożliwia sprawdzenie aktualnego statusu zaawansowanych podpisów i pieczęci elektronicznych weryfikowanych certyfikatem celnym, certyfikatem kwalifikowanym, podpisów zaufanych oraz podpisów osobistych.
  2. Usługa jest skierowana do klientów Krajowej Administracji Skarbowej lub Ministerstwa Finansów, którzy otrzymali z jednostek KAS lub MF dokumenty w postaci elektronicznej opatrzone podpisem lub pieczęcią elektroniczną.
  3. Usługa nie jest kwalifikowaną usługą zaufania w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym (eIDAS).
  4. Właścicielem usługi jest Ministerstwo Finansów, 00-950 Warszawa, ul. Świętokrzyska 12, reprezentowane w zakresie usługi przez Dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji. Sprawy z zakresu administrowania i utrzymania prowadzi Centrum Informatyki Resortu Finansów.

§ 3 Zasady świadczenia

  1. Usługa jest świadczona online i polega na wykonaniu weryfikacji podpisu elektronicznego lub pieczęci elektronicznej oraz prezentacji wyniku. W raporcie weryfikacji wskazywany jest status podpisu oraz dane identyfikujące weryfikowany dokument. W danych rozszerzonych zawarte są informacje identyfikujące właściciela (podmiot) certyfikatu podpisującego oraz jego wystawcę.
  2. Usługa prezentuje status podpisu (pieczęci) w momencie jej weryfikacji. Status podpisu (pieczęci) w okresie wcześniejszym lub późniejszym może być inny, co wynika z okresu ważności certyfikatu, a także ewentualnego unieważnienia, zawieszenia certyfikatu, oraz dostępności informacji o unieważnieniach. W przypadku niedostępności informacji o unieważnieniach usługa wskazuje w statusie brak możliwości wykonania pełnej weryfikacji.
  3. Użytkownik może uzyskać potwierdzenie weryfikacji w postaci pliku PDF uwierzytelnionego pieczęcią elektroniczną MF.
  4. Usługa nie jest przeznaczona do zautomatyzowanej weryfikacji podpisów. Mogą być zastosowane mechanizmy ograniczające dostępność usługi dla użytkowników, których sposób korzystania wskazuje na możliwość używania narzędzi do zautomatyzowanego kierowania żądań, lub nosi znamiona ataku na usługę.
  5. Dane z dokumentów przekazywanych w celu weryfikacji podpisu są przetwarzane przez okres niezbędny do prawidłowego wykonania usługi. Dane te nie są gromadzone ani przechowywane, z wyjątkiem sytuacji, gdy jest to niezbędne dla zdiagnozowania błędów, prób ataków informatycznych, itp. W takiej sytuacji mogą być one czasowo gromadzone w logach aplikacji oraz udostępniane osobom i podmiotom odpowiedzialnym za utrzymanie usługi. Mogą być również gromadzone i przechowywane dane techniczne dotyczące urządzeń i oprogramowania klienta, np. adres sieciowy (IP).

§ 4 Gwarancje i odpowiedzialność

  1. Nie są udzielane żadne gwarancje, poza mogącymi wynikać z obowiązujących przepisów prawa powszechnego. Właściciel usługi nie wypłaca odszkodowań za szkody ani nie odpowiada za utracone korzyści użytkowników.
  2. Żadne gwarancje ani roszczenia nie przysługują osobom lub podmiotom, które nie są odbiorcami usługi w rozumieniu § 2 pkt 2 niniejszego regulaminu.
  3. W sprawach interpretacji jakichkolwiek postanowień zastosowanie mają przepisy prawa polskiego. Ewentualne spory, których rozwiązanie nie będzie możliwe na drodze polubownych rokowań, rozstrzygane będą przez sądy polskie.

Źródło: Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC)

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

REKLAMA

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 2026 r. Jest projekt nowego rozporządzenia ministra finansów

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek przesyłania JPK_V7M/K - będą musieli prowadzić te księgi w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Te elektroniczne księgi rachunkowe będą musiały być przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustrukturyzowanej formie (pliki JPK) od 2027 roku. Na początku kwietnia 2025 r. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - podlegające przekazaniu w formie elektronicznej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać także od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA