REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kwota wolna od "podatku Belki" dla niewielkich oszczędności?

Kwota wolna od podatku Belki dla niewielkich oszczędności?
Kwota wolna od podatku Belki dla niewielkich oszczędności?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

„Na pewno nie będzie zniesienia podatku od zysków kapitałowych. Natomiast myślimy nad rozwiązaniem w postaci kwoty wolnej, aby podatek nie obejmował tych, co mają niewielkie dochody i niewielkie oszczędności” – powiedział 27 października 2022 r. wiceminister finansów Artur Soboń w radiu RMF FM. Ministerstwo finansów rozważa modyfikację podatku od zysków kapitałowych, która wstępnie zakłada, że zyski do 10 tys. zł rocznie będą z niego zwolnione, a powyżej tej kwoty będą opodatkowane stawką 20 proc. - wynika z założeń, do których dotarł PAP Biznes. Obecnie tzw. podatek Belki wynosi 19 proc.

Soboń: rozważamy różne rozwiązania, które mogłyby skutkować tym samym, co proste przedłużenie tarczy antyinflacyjnej

„Przedłużenie tarczy antyinflacyjnej nie jest wykluczone, ale rozważamy różne rozwiązania, które mogłyby skutkować tym samym, co proste przedłużenie tarczy antyinflacyjnej i zastanawiamy się, z którego rozwiązania skorzystać” – powiedział w czwartek wiceminister finansów Artur Soboń w radiu RMF FM.
Dodał, że decyzje o przedłużeniu tarcz antyinflacyjnych są podejmowane w okresach kwartalnych i że każdy miesiąc takiego przedłużenia kosztuje budżet 2,5 mld zł.

REKLAMA

Autopromocja

Kwota wolna od "podatku Belki" dla niewielkich oszczędności?

Soboń był pytany także o możliwości zmian w podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki) i o tym, czy jest szansa na jego zniesienie. „Na pewno nie będzie zniesienia podatku od zysków kapitałowych. Natomiast myślimy nad rozwiązaniem w postaci kwoty wolnej, aby podatek nie obejmował tych, co mają niewielkie dochody i niewielkie oszczędności” – powiedział wiceminister finansów.

Zastrzegł, że wprowadzenie kwoty wolnej w podatku od zysków kapitałowych jest „trudniejsze operacyjnie”, dlatego trudno obecnie podawać takiej terminy.

„Będziemy o tyle racjonalni, że terminy będą zależeć od tego, jak szybko instytucje, które będą odpowiadać za wdrożenie tego rozwiązania, będą w stanie dostosować swoje systemy” – powiedział Artur Soboń. (PAP)

autor: Marek Siudaj

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ms/ amac/

MF wstępnie zakłada, że tzw. podatek Belki może wzrosnąć do 20 proc., z kwotą wolną 10 tys. zł

Ministerstwo Finansów rozważa modyfikację podatku od zysków kapitałowych, która wstępnie zakłada, że zyski do 10 tys. zł rocznie będą z niego zwolnione, a powyżej tej kwoty będą opodatkowane stawką 20 proc. - wynika z założeń, do których dotarł PAP Biznes. Obecnie tzw. podatek Belki wynosi 19 proc.

Rozmówcy PAP Biznes zastrzegają, że ani wysokość kwoty wolnej - 10 tys. zł, ani podwyżka podatku o 1 pp. nie są jeszcze na 100 proc. pewne. Te założenia będą poddawane dalszym analizom i wyliczeniom.

Kwota wolna od podatku Belki ma obejmować zyski zarówno z odsetek na lokatach i rachunkach bankowych, jak i z giełdy, a także z dywidend i odsetek/dyskonta z obligacji.

"Rozwiązanie ma być neutralne dla budżetu państwa, czyli straty z kwoty wolnej od podatku powinny być zrekompensowane podwyżką stawki podatkowej o 1 pp., do 20 proc." - powiedział rozmówca PAP Biznes.

Dla ponad 90 proc. podatników, którzy płacą podatek od zysków kapitałowych, zaproponowane rozwiązania będą korzystne. Zmiana będzie neutralna dla tych, którzy osiągną roczny zysk w wysokości 200 tys. zł oraz mniej korzystna dla tych, których zyski z inwestycji przekroczą poziom 200 tys. zł rocznie.

Według wstępnych wyliczeń, struktura przychodów z podatku od zysków kapitałowych jest dzisiaj taka, że prawdopodobnie wystarczy podwyżka dla najbogatszych podatników o 1 pp. do 20 proc. z 19 proc., aby w pełni zrekompensować kwotę wolną w wysokości około 10 tys. zł. Wymaga to jednak jeszcze dokładnego przeliczenia.

Długie vacatio legis i konsultacje z bankami

MF zakłada, że konieczne będzie długie vacatio legis i danie bankom czasu na dostosowanie się. Wprowadzenie kwoty wolnej dla zysków z lokat bankowych jest bowiem bardziej skomplikowane i będzie wymagać dostosowania systemów IT zarówno po stronie banków, jak i Krajowej Administracji Skarbowej.

Propozycje będą konsultowane z przedstawicielami sektora bankowego, aby uzgodnić mapę drogową. Konsultacje w tej sprawie w najbliższych dniach będą prowadzone we współpracy ze Związkiem Banków Polskich.

Intencją resortu finansów jest, by przepisy zostały przyjęte przez parlament bieżącej kadencji, natomiast ich wejście w życie byłoby prawdopodobnie odsunięte w czasie, aby umożliwić wszystkim przygotowanie się.

"Dzięki zmianom podatek od zysków kapitałowych będzie miał bardziej progresywny charakter. Reforma ma ulżyć w zobowiązaniach podatkowych drobnym oszczędzającym i inwestorom, którym udaje się dużym wysiłkiem oszczędzać niewielkie kwoty" - powiedział rozmówca PAP Biznes.

Zmiany w ustawie są związane z realizacją Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego.

Z informacji PAP Biznes wynika, że MF nie chce wprowadzać preferencji tylko w odniesieniu do jednego rodzaju aktywów, np. lokat bankowych, co było proponowane przez niektórych uczestników rynku. To uprzywilejowałoby tę formę oszczędzania, podczas gdy celem SRRK jest zachęcanie Polaków do inwestycji.

Na początku października wiceminister finansów Artur Soboń zapowiadał, że resort pracuje nad modyfikacją podatku od zysków kapitałowych dla drobnych oszczędzających.

"Pracujemy nad rozwiązaniem kwoty wolnej, analogicznej do podatku dochodowego, dla podatku od zysków kapitałowych" - powiedział Soboń w czwartek w RMF FM.

"Chodzi o tych, którzy mają niewielkie dochody, jakieś lokaty, mają jakieś zyski z tego tytułu. Nad tym rozwiązaniem dziś się zastanawiamy, trudniejsze jest wprowadzenie tego projektu przez operatorów. Terminy będą zależały od tego, jak szybko poszczególne instytucje, które będą za to odpowiadać, będą w stanie przystosować swoje systemy do wdrożenia tego rozwiązania" - dodał.

Piotr Rożek (PAP Biznes)

pr/

Katarzyna Szwarc: Ministerstwo Finansów szuka ws. podatku od zysków kapitałowych rozwiązania neutralnego dla budżetu

REKLAMA

Ministerstwo Finansów rozważa wprowadzenie zmian w podatku od zysków kapitałowych, które zachęcałyby do inwestowania i oszczędzania, ale byłyby neutralne dla budżetu - poinformowała Katarzyna Szwarc, pełnomocniczka ministra finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. Jak dodała, rozważane jest wprowadzenie kwoty wolnej, ale za wcześnie mówić o konkretnych kwotach.

"Rozważamy rozwiązanie, które uwzględniałoby głosy spływające do ministerstwa od kilku miesięcy, czyli wprowadzenie takich rozwiązań, które zachęcałyby inwestorów i oszczędzających do inwestowania i oszczędzania, szczególnie tych najmniejszych. Myślimy więc o rozwiązaniu, które uwzględniałoby kwotę wolną" - powiedziała Szwarc w Biznes24.

Z informacji, do których dotarła PAP Biznes wynika, że Ministerstwo Finansów rozważa modyfikację podatku od zysków kapitałowych, która wstępnie zakłada, że zyski do 10 tys. zł rocznie byłyby z niego zwolnione, a powyżej tej kwoty byłyby opodatkowane stawką 20 proc. Obecnie tzw. podatek Belki wynosi 19 proc.

"Poszukujemy rozwiązania neutralnego budżetowo, ale nie jesteśmy jeszcze na etapie mówienia o konkretnych kwotach. Gdy propozycje będą gotowe, będziemy informować i je konsultować" - powiedziała pełnomocniczka.

Pytana, czy rozważane jest wprowadzenie kwoty wolnej z jednoczesnym podniesieniem stawki podatku, odpowiedziała: "Na dziś jest to jedna z opcji, którą rozważamy. Za wcześnie, by rozmawiać o szczegółowych kwotach".

"Jeśli się zdecydujemy na takie rozwiązania, będą one wynikiem szczegółowych analiz w Ministerstwie Finansów. Poszukujemy rozwiązania, które da oddech tym najmniejszym inwestorom, by mogli budować swoje małe majątki, bo rozumiemy, że dysponując niewielkim kapitałem, uwzględniając jeszcze podatek od zysków kapitałowych, ciężko taki majątek budować" - powiedziała Szwarc.

Jak dodała, celem jest rozwiązanie korzystne dla bardzo istotnej części podatników.

Szwarc poinformowała, że obecnie rozważane są różne koncepcje. Wymagać będą m.in. konsultacji z instytucjami finansowymi.

"Kwota wolna wymagałaby zmian nie tylko po stronie podatników i MF, ale również instytucji finansowych. Przed nami takie rozmowy" - powiedziała Szwarc.

"Wprowadzenie zmian od 2023 roku mogłoby być wyzwaniem, nie tylko ze względu na procedury administracyjne, ale i konieczność przygotowania się do takich ewentualnych zmian po stronie instytucji finansowych" - powiedziała Szwarc. (PAP Biznes)

pel/ ana/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

REKLAMA