reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dla zastosowania preferencyjnej stawki VAT konieczny jest numer identyfikacyjny

Dla zastosowania preferencyjnej stawki VAT konieczny jest numer identyfikacyjny

Zastosowanie preferencyjnej stawki VAT dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów jest możliwe po przedstawieniu aktualnego numeru identyfikacyjnego.

Organy zakwestionowały zastosowanie przez podatnika stawki 0 proc. w związku z wewnątrzwspólnotową dostawą maszyn i urządzeń do produkcji obuwia dla kontrahenta niemieckiego, który nie posiadał aktualnego numeru identyfikacyjnego dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. W efekcie ustalono spółce cywilnej zobowiązanie podatkowe w VAT i nałożono dodatkowe zobowiązanie.

Organy w uzasadnieniu decyzji wskazały na przepis art. 42 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o VAT (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn.zm.), w którym przewidziany jest wymóg posiadania wskazanego zaświadczenia. W związku z tym zastosowały stawkę VAT 22 proc.

Podatnik nie zgodził się z tym rozstrzygnięciem, podnosząc, że wskazany numer został mu przedstawiony, nie miał powodów, aby go kwestionować i nie może odpowiadać za działania kontrahenta.

WSA oddalił skargę. Jego zdaniem z przepisów VI Dyrektywy nie wynikał zakaz wprowadzania w prawie krajowym szczególnym rygorów w zakresie zastosowania preferencyjnych stawek podatkowych. Skorzystać z preferencyjnej stawki można zaś tylko wtedy, gdy kontrahent ma właściwy i aktualny numer identyfikacyjny. Ponadto sąd orzekł, że przepisy prawa europejskiego pozwalają na ustalenie dodatkowego zobowiązania i nałożenie tej sankcji na spółkę cywilną w omawianej sytuacji nie narusza prawa.

Sygn. akt I SA/Gd 543

 

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska

Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama