REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Różnice w płacach kobiet i mężczyzn: blisko 1000 zł brutto

Różnice w płacach kobiet i mężczyzn
Różnice w płacach kobiet i mężczyzn
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z najnowszymi danymi GUS, średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosi obecnie 6883,96 zł brutto. Przyjmując je jako punkt odniesienia obliczeń różnicy płacowej okazuje się, że kobieta otrzyma pensję w wysokości 5989 zł, a więc o 13% mniej.

Rozpoznać skalę zjawiska – dysproporcje płac kobiet i mężczyzn 

Jeszcze przed dwoma laty odsetek pań w zarządach przedsiębiorstw z Europy oraz Północnej Ameryki wynosił 24%. Pod koniec 2022 roku wartość ta wzrosła już do niemal 30%, donosi publikacja agencji ratingowej Moody's. Pomimo, iż w reprezentacja kobiet w zarządach czy radach nadzorczych, zarówno mniejszych jak i największych przedsiębiorstw, systematycznie się zwiększa, zjawisko luki płacowej wciąż jest aktualne. Pomocny jego zwalczaniu niewątpliwie jest fakt, iż firmy oraz instytucje stale przekonują się, że różnorodność ma swoje przełożenie na osiągane efekty biznesowe. Dowodzi tego choćby badanie NEOMA Business School, której analitycy przekonują, iż większa liczba kobiet na wysokich stanowiskach wewnątrz organizacji prowadzi do deeskalacji ryzyka biznesowego oraz wyższej efektywności pracy zespołów. 

REKLAMA

Autopromocja

Mimo to, na drodze do niwelowania nierówności pozostaje wciąż wiele wyzwań, a ta nierzadko staje się powodem rezygnacji kobiet z dotychczasowych miejsc pracy i poszukiwania nowych dróg kontynuacji swojej kariery. Jak informuje publikacja Women in the Workplace 2022, przedsiębiorstwa mierzą się dzisiaj z najbardziej nasilonym od lat problemem rezygnacji pań ze stanowisk managerskich czy dyrektorskich. Eksperci informują, że w skali globalnej, na każdą kobietę awansującą na najwyższe stanowiska w firmie dwie inne opuszczają swoje obecne miejsce pracy. 

Skala dysproporcji w płacach według płci

Jak jednak najskuteczniej i możliwie najbardziej precyzyjnie uświadomić sobie skalę zjawiska różnic płacowych? 

Jeśli mężczyzna zarabia średnią krajową, pani, po uwzględnieniu aktualnej luki płacowej (paygap), otrzyma wynagrodzenie niższe o prawie 900 zł. Jeśli jednak w menu wyboru stanowiska wskażemy specjalistę, poziom luki płacowej wzrośnie z 13% do 22%. - W przypadku tzw. prac prostych, pracowników biurowych czy zawodów takich jak rolnik, ogrodnik bądź leśnik odsetek ten będzie niższy. Dla pozycji specjalistycznych wzrośnie już w okolice 20% zaś dla stanowisk managerskich czy dyrektorskich przekroczy tą wartość

- mamy nadzieję, choć nieco wspomóc panie w negocjacjach odnośnie swojego wynagrodzenia czy też ułatwić decyzję o zmianie dotychczasowego miejsca pracy, jeśli zjawisko luki płacowej jest tam mocno odczuwalne - tłumaczy Bogna Szyk, Head of Operations w Omni Calculator.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dwa bieguny różnic 

Zakres luki płacowej potrafi być bardzo duży. Na przykład, dla kobiety pełniącej obowiązki pracownika biurowego, dysproporcja w wynagrodzeniu wyniesie 4%. Tak więc, w tym przypadku biorąc pod uwagę pensję w wysokości 5000 zł brutto dla mężczyzny, wynagrodzenie oferowane pani wyniesie 4800 zł brutto. Jeśli jednak pod lupę weźmiemy stanowisko dyrektorskie, odsetek luki płacowej sięgnie już 22%. Oznacza to, że jeżeli mężczyzna na tej pozycji osiąga wynagrodzenie w wysokości 30 tys. zł brutto, to kobieta już 23,4 tys. zł, a więc o niemal 7 tysięcy zł mniej.

Źródło: Omni Calculator

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA