REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Różnice w płacach kobiet i mężczyzn: blisko 1000 zł brutto

Różnice w płacach kobiet i mężczyzn
Różnice w płacach kobiet i mężczyzn
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z najnowszymi danymi GUS, średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosi obecnie 6883,96 zł brutto. Przyjmując je jako punkt odniesienia obliczeń różnicy płacowej okazuje się, że kobieta otrzyma pensję w wysokości 5989 zł, a więc o 13% mniej.

Rozpoznać skalę zjawiska – dysproporcje płac kobiet i mężczyzn 

Jeszcze przed dwoma laty odsetek pań w zarządach przedsiębiorstw z Europy oraz Północnej Ameryki wynosił 24%. Pod koniec 2022 roku wartość ta wzrosła już do niemal 30%, donosi publikacja agencji ratingowej Moody's. Pomimo, iż w reprezentacja kobiet w zarządach czy radach nadzorczych, zarówno mniejszych jak i największych przedsiębiorstw, systematycznie się zwiększa, zjawisko luki płacowej wciąż jest aktualne. Pomocny jego zwalczaniu niewątpliwie jest fakt, iż firmy oraz instytucje stale przekonują się, że różnorodność ma swoje przełożenie na osiągane efekty biznesowe. Dowodzi tego choćby badanie NEOMA Business School, której analitycy przekonują, iż większa liczba kobiet na wysokich stanowiskach wewnątrz organizacji prowadzi do deeskalacji ryzyka biznesowego oraz wyższej efektywności pracy zespołów. 

Autopromocja

Mimo to, na drodze do niwelowania nierówności pozostaje wciąż wiele wyzwań, a ta nierzadko staje się powodem rezygnacji kobiet z dotychczasowych miejsc pracy i poszukiwania nowych dróg kontynuacji swojej kariery. Jak informuje publikacja Women in the Workplace 2022, przedsiębiorstwa mierzą się dzisiaj z najbardziej nasilonym od lat problemem rezygnacji pań ze stanowisk managerskich czy dyrektorskich. Eksperci informują, że w skali globalnej, na każdą kobietę awansującą na najwyższe stanowiska w firmie dwie inne opuszczają swoje obecne miejsce pracy. 

Skala dysproporcji w płacach według płci

Jak jednak najskuteczniej i możliwie najbardziej precyzyjnie uświadomić sobie skalę zjawiska różnic płacowych? 

Jeśli mężczyzna zarabia średnią krajową, pani, po uwzględnieniu aktualnej luki płacowej (paygap), otrzyma wynagrodzenie niższe o prawie 900 zł. Jeśli jednak w menu wyboru stanowiska wskażemy specjalistę, poziom luki płacowej wzrośnie z 13% do 22%. - W przypadku tzw. prac prostych, pracowników biurowych czy zawodów takich jak rolnik, ogrodnik bądź leśnik odsetek ten będzie niższy. Dla pozycji specjalistycznych wzrośnie już w okolice 20% zaś dla stanowisk managerskich czy dyrektorskich przekroczy tą wartość

- mamy nadzieję, choć nieco wspomóc panie w negocjacjach odnośnie swojego wynagrodzenia czy też ułatwić decyzję o zmianie dotychczasowego miejsca pracy, jeśli zjawisko luki płacowej jest tam mocno odczuwalne - tłumaczy Bogna Szyk, Head of Operations w Omni Calculator.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dwa bieguny różnic 

Zakres luki płacowej potrafi być bardzo duży. Na przykład, dla kobiety pełniącej obowiązki pracownika biurowego, dysproporcja w wynagrodzeniu wyniesie 4%. Tak więc, w tym przypadku biorąc pod uwagę pensję w wysokości 5000 zł brutto dla mężczyzny, wynagrodzenie oferowane pani wyniesie 4800 zł brutto. Jeśli jednak pod lupę weźmiemy stanowisko dyrektorskie, odsetek luki płacowej sięgnie już 22%. Oznacza to, że jeżeli mężczyzna na tej pozycji osiąga wynagrodzenie w wysokości 30 tys. zł brutto, to kobieta już 23,4 tys. zł, a więc o niemal 7 tysięcy zł mniej.

Źródło: Omni Calculator

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • xyz
  2023-03-10 08:02:12
  Nie rozumiem podziału w płacach na mężczyzn i kobiety... Raczej podział powinien być na bardziej zaangażowani w pracę i mniej zaangażowani... Jestem mężczyzną i pracuję w księgowości, wiele księgowych zarabia więcej ode mnie a są takie które zarabiają mniej (wszyscy na tym samym stanowisku) i nie zależy to od płci tylko od umiejętności, poświęcenia, zaangażowania itp... Nie da się porównać pracy 2 osób chociażby były na identycznych stanowiskach-zawsze któraś pracuje szybciej, sprawniej i to naturalne że dostanie za to wyższe wynagrodzenie ( NIEZALEŻNIE OD PŁCI !)
  0
 • Katarzyna
  2023-03-10 11:31:49
  Pracowałam już w wielu firmach (na stanowiskach księgowo-kadrowych, zatem mam wiedzę w zakresie płac) i NIGDY NIGDZIE nie zauważyłam rozbieżnych pensji na analogicznych stanowiskach w podziale na płeć. Najczęściej jej wysokość zależy od odwagi i umiejętności negocjacyjnych, które bywają silniejsze zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Ciekawa jestem również, czy autorzy artykułu wzięli pod uwagę to, że niższe pensje kobiet mogą wynikać z częstszego przebywania na zasiłkach typu macierzyńskie lub opiekuńcze.
  0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

REKLAMA