REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny zbóż - I połowa czerwca 2023 r. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ceny zbóż - I połowa czerwca 2023 r. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto?
Ceny zbóż - I połowa czerwca 2023 r. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ile kosztują zboża w Polsce w pierwszej połowie czerwca 2023 roku? Jakie ceny osiągają zboża na rynku krajowym i w eksporcie? Jakie są ceny na giełdach światowych? Ile kosztuje pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

Jak informuje 12 czerwca 2023 r. Izba Zbożowo-Paszowa w swoim newsletterze - poprzedni tydzień nie przyniósł istotnych zmian w handlu ziarnem zbóż. Rynkowa podaż ziarna znacznie spadła. Wielu drobnych rolników sprzedało już zmagazynowane ziarno, natomiast duże gospodarstwa sprzedały tyle, ile musiały aby dostać dopłaty i chwilowo nie są zainteresowane dalszą sprzedażą. Rosnąca niepewność co do kondycji upraw w związku z brakiem większych opadów deszczu, szczególnie na północy kraju, a także notowana w ostatnich dniach zwyżka cen zbóż na giełdzie MATIF i wzrost cen ziarna oferowanych przez eksporterów dodatkowo usztywniły sprzedających.

REKLAMA

Autopromocja

Ceny zbóż w drugim tygodniu czerwca 2023 r.– sytuacja na rynku polskim 

Izba Zbożowo-Paszowa (IZP) w analizie przygotowanej razem ze Sparks Polska wskazuje, że obecnie handluje się przede wszystkim mniejszymi partiami ziarna. Ponadto, postępuje realizacja wcześniej zawartych kontraktów na dostawy ziarna. Handel zbożami może się ożywić dopiero w końcu czerwca br., tj. tuż przed wygaśnięciem terminu sprzedaży uprawniającego do otrzymania rządowych dopłat (do 30 czerwca br.). Skup zbóż w dalszym ciągu realizuje większość przetwórców oraz eksporterów.

Ceny zbóż w Polsce

W zależności od regionu kraju ceny z dostawą kształtują się na poziomie (wg stanu na 6 czerwca 2023 r.)
- pszenica konsumpcyjna (12,5 proc.) - 800-950 zł/tonę; 
- pszenica paszowa – 780-900 zł/tonę; 
- żyto konsumpcyjne – 650-720 zł/tonę; 
- żyto paszowe – 600-680 zł/tonę; 
- jęczmień paszowy – 680-760 zł/tonę; 
- pszenżyto – 680-770 zł/tonę; 
- owies paszowy – 650-740 zł/tonę; 
- kukurydza – 780-860 zł/tonę; 
- rzepak – 1650-1810 zł/tonę.

Ceny zbóż w eksporcie

Izba Zbożowo-Paszowa informuje, że w portach cały czas notuje się wzmożony ruch, gdzie ładowane są kolejne statki, głównie pszenicą i kukurydzą. Podobnie jak w kwietniu i maju 2023 r., eksport zbóż drogą morską będzie bardzo duży także w czerwcu br. Największe załadunki w dalszym ciągu notuje się w przypadku pszenicy.

Zdaniem Izby, wiele wskazuje na to, iż w całym sezonie 2022/23 (do 30 czerwca br.), całkowity eksport pszenicy z kraju będzie rekordowy i wyraźnie przekroczy 5 mln ton, a eksport kukurydzy może wynieść ok. 4 mln ton.

Ceny pszenicy i kukurydzy z dostawą do portów w czerwcu i lipcu 2023 r. (wg stanu na 9 czerwca 2023 r.):
- pszenica konsumpcyjna (10.0/76/250) - 920 zł/t (dostawa G/G, VI-VII),
- pszenica konsumpcyjna (11.5/76/250) - 970 zł/t (dostawa G/G VI-VII, Sz VI-VII),
- pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) - 1010 zł/t (dostawa G/G VI-VII, Sz VI-VII),
- pszenica konsumpcyjna (13.5/77/270) - 1030 zł/t (dostawa G/G VI-VII, Sz VI-VII),
- pszenica konsumpcyjna (14.0/77/280) - 1050 zł/t (dostawa G/G VI-VII, Sz VI-VII),
- kukurydza (DON 2000) - 930-940 zł/t (dostawa G/G, VI),
- kukurydza (DON 3000) - 910-920 zł/t (dostawa G/G VI),
- kukurydza (DON 4000) - 880-890 zł/t (dostawa G/G VI).

Ceny innych zbóż:
- pszenżyto - 840 zł/t (dostawa G/G VI-VII),
- żyto - 750 zł/t (dostawa G/G VI-VII).

Ceny ziarna zbóż ze zbiorów 2023 roku z dostawą do portów w żniwa 2023 r. (wg stanu na 9 czerwca 2023 r.)
- pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) 1030 zł/t (dostawa Sz/G/G VIII-IX),
- pszenica konsumpcyjna (14.0/77/280) 1060 zł/t (dostawa Sz/G/G VIII-IX),
- pszenżyto 855 zł/t (dostawa Sz/G/G VIII-X),
- żyto paszowe 765 zł/t (dostawa Sz/G/G VIII-X).

Jak podaje Izba Zbożowo-Paszowa, eksport ziarna zbóż na kołach na rynek niemiecki jest w dalszym ciągu niewielki i w znacznej mierze ogranicza się do realizacji wcześniejszych kontraktów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Import zbóż do Polski

Na skutek decyzji Komisji Europejskiej, import zbóż z Ukrainy do Polski pozostanie wstrzymany przynajmniej do 15 września 2023 r. Według danych KE, w pierwszych 49 tygodniach bieżącego sezonu 2022/23 (do 4 czerwca br.), import pszenicy do Polski spoza UE wyniósł około 813 tys. ton, a kukurydzy – 1308 tys. ton. W tygodniu 28 maja - 4 czerwca br., import tych zbóż spoza UE do Polski nie wystąpił. Z kolei, w pierwszych 49 tygodniach bieżącego sezonu import rzepaku do Polski spoza UE wyniósł około 709 tys. ton. Z tej wielkości, import rzepaku w ostatnim tygodniu nie wystąpił.

Ceny na giełdach światowych - CBOT i MATIF

Jak informuje Izba Zbożowo-Paszowa w analizie przygotowanej razem ze Sparks Polska - 9 czerwca 2023 r. na giełdzie w Chicago (CBOT - Chicago Board of Trade) cena pszenicy SRW w kontrakcie lipcowym 2023 wyniosła 231,56 USD za tonę i była o 1,8% wyższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie wrześniowym 2023 wzrosła o 1,5% i wyniosła 235,75 USD za tonę.

Ceny pszenicy na francuskiej giełdzie MATIF (Marché à Terme International de Francenajważniejsza europejska giełda obrotu płodów rolnych) w poprzednim tygodniu wzrosły, do poziomu nie notowanego od 3 tygodni.

Obawy o posuchę w północnej Europie wsparły ceny zbóż na giełdzie paryskiej. Rynek nie zareagował na opublikowane pod koniec sesji ostatnie prognozy USDA, które wskazują na wyższą od spodziewanej wcześniej produkcję pszenicy w UE w nadchodzącym sezonie 2023/24. 

Uczestnicy rynku koncentrowali się natomiast na braku opadów w USA i Europie, które wzbudziły wątpliwości co do perspektyw zbiorów. Obawy budzi także przedłużająca się susza na obszarze północnej Europy, w tym na północy Niemiec, w Danii, Szwecji i krajach Basenu Morza Bałtyckiego. 

Ale też Izba wskazuje, że utrzymująca się znaczna podaż eksportowa konkurencyjnej cenowo rosyjskiej pszenicy wywiera presję na ceny pszenicy w Unii Europejskiej. 

W piątek 9 czerwca 2023 r. cena pszenicy w kontrakcie wrześniowym 2023 na MATIFie wyniosła 234,50 EUR/t i była o 4,7% wyższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie grudniowym 2023 wzrosła o 4,4% i wyniosła 239,75 EUR/t.

Na przestrzeni całego tygodnia, ceny rzepaku na MATIFie także wzrosły, do najwyższego poziomu od końca kwietnia, m.in. w ślad za sporą zwyżką cen olejów roślinnych na giełdach światowych. Ponadto, notowany deficyt opadów w Europie pogarsza perspektywy tegorocznych zbiorów i wpływa na zwyżkę cen rzepaku. Wydaje się jednak, iż w miarę zbliżania się tegorocznych zbiorów rzepaku w Europie, ceny rzepaku będą pozostawać pod presją prognoz ciągle wysokich plonów i zbiorów nasion u kluczowych producentów. 
W dniu 9 czerwca 2023 r. cena rzepaku w kontrakcie najbliższym (sierpień 2023) wyniosła 433,25 EUR/t i była o 6,6% wyższa w porównaniu do ceny przed tygodniem, podczas gdy cena rzepaku w kontrakcie listopadowym 2023 wyniosła 438,50 EUR/t i była o 6,2% wyższa w porównaniu do ceny przed tygodniem.

oprac. Paweł Huczko

Źródło: Izba Zbożowo-Paszowa

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie KSeF-u i faktur ustrukturyzowanych wszystkim podatnikom VAT to nie jest deregulacja gospodarki; ten pomysł powinien trafić do kosza

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

REKLAMA

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA