REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2024 roku Twój e-PIT rozliczy przedsiębiorców. Nowe usługi w e-Urzędzie skarbowym jeszcze w 2023 roku

W 2024 roku Twój e-PIT rozliczy przedsiębiorców. Nowe usługi w e-Urzędzie skarbowym jeszcze w 2023 roku
W 2024 roku Twój e-PIT rozliczy przedsiębiorców. Nowe usługi w e-Urzędzie skarbowym jeszcze w 2023 roku
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów podsumowało tegoroczny sezon PIT-owy. Jednocześnie zapowiedziało, że od 15 lutego 2024 r. w usłudze Twój e-PIT w ramach rozliczeń za 2023 rok będą udostępnione wstępnie przygotowane rozliczenia dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Te rozliczenia trzeba będzie uzupełnić o pewne dane. Resort finansów rozwija też funkcjonalności e-Urzędu skarbowego (e-US).

Rozliczenie PIT za 2022 rok w 2023 roku - statystyki. 20 mln deklaracji podatkowych, prawie 12 mln zeznań w usłudze Twój e-PIT

Z danych resortu finansów i Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że w 2023 roku podatnicy złożyli elektronicznie około 20 mln deklaracji podatkowych za 2022 r. Najwięcej, około 11,9 mln zeznań, zostało rozliczonych w usłudze Twój e-PIT. Podatnicy zaakceptowali ponad 7,3 mln deklaracji w usłudze. Kolejne 4,6 mln deklaracji zostało zaakceptowanych automatycznie. Najwięcej deklaracji za pomocą Twój e-PIT wpłynęło od podatników z województwa mazowieckiego, śląskiego i wielkopolskiego.

Z usługi Twój e-PIT korzystały zarówno młode osoby, jak i seniorzy. Najmłodszy podatnik, który złożył w ten sposób deklarację miał 18 lat a najstarszy 108. Najstarszy podatnik, któremu system zaakceptował automatycznie zeznanie miał 112 lat.

Około 8 mln deklaracji wpłynęło za pomocą systemu e-Deklaracje. Z tego rozwiązania korzystali głównie przedsiębiorcy.

Tylko niespełna 7% (ok. 1,3 mln) deklaracji podatnicy złożyli w formie papierowej.

W sposób indywidualny rozliczyło się blisko 15,9 mln podatników, w tym 0,5 mln jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Wspólnie z małżonkiem rozliczyło się ponad 4,1 mln podatników. Pozostałe złożone dokumenty to oświadczenia PIT-OP za 2022 r.

- Podobnie jak w ubiegłych latach, także w tym roku podatnicy w zdecydowanej większości rozliczyli się elektronicznie a najpopularniejszym sposobem złożenia deklaracji była nasza usługa „Twój e-PIT” w e-Urzędzie Skarbowym. Podatnicy złożyli w ten sposób rekordowa liczbę ok. 11,9 mln zeznań – podkreśla wiceminister finansów zastępca szefa KAS Anna Chałupa.

Zobacz także: Dla kogo Twój e-PIT? Usługa dla przedsiębiorców będzie miała ograniczony zakres

KIS

 

 

Media

 

27 mld zł zwrotów podatku

Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że rok 2023 jest rekordowy pod względem zwrotu podatku PIT. Podatnicy otrzymali już ponad 27 mld zł. To zwroty z ponad 15,7 mln deklaracji. Kolejne zwroty są sukcesywnie realizowane przez urzędy skarbowe.

W tym roku pieniądze wyjątkowo szybko trafiają na konta podatników, którzy rozliczyli się z urzędem skarbowym w formie elektronicznej i skorzystali z usługi Twój e-PIT. Dzięki automatyzacji zwroty z większości zeznań złożonych za pomocą tej usługi trafiały na konta podatników średnio w ciągu kilkunastu dni, ale zdarzało się, że podatnik dostał zwrot nawet 1 dzień po złożeniu deklaracji. Generalnie, średni czas zwrotu PIT wynosi w tym roku 19 dni.

Dodatkowe zwroty – hipotetyczny podatek należny (HPN)

W 2023 roku podatnicy rozliczali swój PIT według aktualnie obowiązujących przepisów. W przypadku niektórych podatników okazało się, że bardziej korzystne były poprzednie regulacje. Żadna z tych osób nie straciła jednak na wprowadzonych zmianach podatkowych dzięki obliczanemu przez urzędy skarbowe hipotetycznemu podatkowi należnemu (HPN). Jeśli podatek hipotetyczny okazał się niższy niż podatek należny wykazany przez podatnika urząd skarbowy zwracał podatnikowi różnicę. Dodatkowy zwrot z HPN otrzymało 272 tys. podatników. Łączna kwota tych zwrotów wyniosła 136 mln zł.

Dopłaty podatku

Jak co roku, część podatników w wyniku rozliczenia PIT musi dopłacić podatek. Dzięki reformie podatkowej liczba osób, która musi zapłacić podatek w tym roku jest mniejsza i wynosi 1,8 mln. Dla porównania, w rozliczeniu za 2021 r. podatek dopłaciło aż 4,9 mln osób.

Od tego roku podatnicy mogą zapłacić podatek w e-Urzędzie Skarbowym, w tym w usłudze Twój e-PIT, przy użyciu systemu BLIK. Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej i przedsiębiorcy mogą zapłacić BLIKiem za roczne rozliczenie PIT (PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36s, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39).

Wsparcie dla podatników podczas rozliczenia PIT

Jak co roku KAS wspierał podatników podczas rozliczenia PIT. Wszystkie niezbędne informacje na temat rozliczenia PIT mogli znaleźć na stronie podatki.gov.pl.

Podobnie jak w ubiegłych latach wsparcie dla rozliczających się podatników zapewniła Krajowa Informacja Skarbowa (KIS). Eksperci KIS udzielali informacji na specjalnie uruchomionej infolinii. Podatnicy mogli też uzyskać informacje od KIS drogą mailową i za pośrednictwem czatu.

W okresie od stycznia do maja pracownicy KIS udzielili odpowiedzi na około 446 tys. zapytań telefonicznych, 28,3 tys. zapytań mailowych i przeprowadzili 23,7 tys. rozmów na czacie. Robili to również podczas dodatkowych dyżurów, np. w sobotę 22 kwietnia.

Dodatkowo, jak co roku podatnicy mogli wysyłać swoje zapytania na skrzynkę mailową: infoepit@mf.gov.pl – do 2 maja br. wysłali 25 368 zapytań, na które eksperci udzielali na bieżąco odpowiedzi.

Rośnie satysfakcja podatników podczas wizyt w urzędach skarbowych, co pokazują badania prowadzone przez KAS. Satysfakcja klientów urzędów podczas tegorocznej akcji rozliczeń PIT wynosiła 87,3 proc., poziom satysfakcji podatników składających PIT wyniósł ponad 86 proc.

W 2024 roku Twój e-PIT rozliczy przedsiębiorców

Od 15 lutego 2024 r. w usłudze Twój e-PIT w ramach rozliczeń za 2023 rok będą udostępnione wstępnie przygotowane rozliczenia dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Będą one wymagały uzupełnienia w części dotyczącej danych, które nie są dostępne w systemach KAS.

Nowe usługi oferuje e-Urząd skarbowy (e-US)

Ministerstwo Finansów wdrożyło 5 czerwca 2023 r. drugi etap Historii deklaracji. Podatnicy mają już dostęp do kolejnych deklaracji w podatku PIT (złożonych przez płatników) i VAT. Usługa zaprezentuje złożone PIT-4R i PIT-8AR oraz deklaracji VAT z możliwością ich pobrania. Udostępniona zostanie również informacja o złożonej części deklaracyjnej pliku JPK_VAT.

Planowane jest także uruchomienie „Konta organizacji” w e-US – organizacje zyskają możliwość korzystania z usług oferowanych do tej pory w e-Urzędzie Skarbowym wyłącznie osobom fizycznym. Do konta organizacji będą miały dostęp osoby upoważnione, tzw. Użytkownicy Konta Organizacji (UKO), którzy będą korzystać z usług w kontekście organizacji.

Kolejna planowaną usługą są „Salda i rozliczenia” – informacje o saldach i szczegółach rozliczeń w podatkach PIT, CIT, VAT, PCC, SD i KP. Użytkownik konta e-US z będzie mógł zweryfikować stan swoich rozliczeń oraz rozliczeń swojej organizacji.

Resort finansów planuje też dalsze poszerzenie rodzajów podatków, które będą mogły być opłacone przy pomocy BLIK o DSF-1 oraz o zaliczki podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym dla ryczałtu) i płatników: PIT-4R, PIT-8AR.

1,5% podatku dla OPP – więcej środków dla organizacji pożytku publicznego

Dzięki możliwości przekazania na rzecz OPP 1,5% podatku organizacje mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,5 mld zł. Tak wynika z kwot zadeklarowanych przez podatników.

Szacunkowe dane pokazują, że zmniejszyła się liczba deklaracji, w których podatnicy zadeklarowali zwrot dla OPP. Wynika to m. in. z tego, że dzięki obniżce podatków część osób w ogóle nie płaci podatku, wiec nie przekazuje też 1,5% dla OPP. Pomimo to, dzięki zwiększeniu kwoty do 1,5% podatku, OPP otrzymają w tym roku więcej środków niż w ubiegłym roku.

Zadeklarowane przez podatników kwoty wymagają weryfikacji przez urzędy skarbowe. Warunkiem przekazania środków organizacjom jest dotrzymanie przez podatników i OPP wszystkich warunków ustawowych (podatnik musi zapłacić podatek należy, OPP figurować na liście uprawnionych organizacji i zgłosić aktualny rachunek bankowy do urzędu skarbowego).

Prezentacja MF i KAS: Podsumowanie rozliczeń PIT za 2022 rok

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

REKLAMA