Agroturystyka - jakie podatki trzeba płacić. Opodatkowanie PIT i VAT
REKLAMA
REKLAMA
Co to jest agroturystyka?
Jak wyjaśnia Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie, agroturystyka to forma turystyki, która obejmuje różne usługi świadczone na terenach wiejskich, począwszy od zakwaterowania, poprzez częściowe lub całodniowe wyżywienie, wędkarstwo i jazdę konną, po uczestnictwo w pracach gospodarskich. Traktowana jest jako alternatywne do rolnictwa źródło dochodu mieszkańców wsi.
Ta forma turystyki jest z roku na rok coraz bardziej popularna. Coraz więcej rolników odpłatnie udostępnia turystom pokoje gościnne w swoich gospodarstwach rolnych. W związku z tym rodzą się pytania, jak opodatkować dochody z tego tytułu.
REKLAMA
Czy agroturystyka jest opodatkowana?
Działalność agroturystyczna, podobnie jak inne rodzaje działalności gospodarczej, podlega co do zasady opodatkowaniu. Jednak w pewnych sytuacjach może podlegać zwolnieniu od opodatkowania podatkiem dochodowym.
Działalność agroturystyczna oferująca usługi „wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów" nie podlega rejestracji jako działalność gospodarcza. Taka działalność może korzystać też ze zwolnienia podatkowego lub preferencyjnych form opodatkowania.
Zgodnie z zapisami ustawy o podatku rolnym za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.
Jeżeli zatem grunt, na którym znajduje się budynek, nie spełnia kryterium gospodarstwa rolnego to opisane zwolnienie nie przysługuje.
Kiedy dochody z agroturystyki są zwolnione z podatku dochodowego?
Rolnik wynajmujący pokoje gościnne osobom przebywającym na wypoczynku w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym jest zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Aby skorzystać ze zwolnienia rolnik nie może wynajmować więcej niż pięciu pokoi. Zwolnieniu z opodatkowania podlegają również dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób.
Jak widać zwolnienie jest uwarunkowane spełnieniem kilku wymogów:
- rolnik musi wynajmować pokoje w budynkach mieszkalnych,
- budynki muszą znajdować się na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym
- pomieszczenia muszą być wynajmowane na wypoczynek,
- rolnik może maksymalnie wynajmować pięć pokoi.
Wynajmując domek letniskowy nie skorzystasz ze zwolnienia podatkowego
Organy podatkowe podkreślają że przepisy wyraźnie wskazują, że ze zwolnienia z podatku PIT można skorzystać tylko wtedy, gdy najem dotyczy pokoi gościnnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych. Natomiast wynajem pokoi gościnnych, znajdujących się w domku letniskowym nie spełnia wymogów takiego zwolnienia.
Formy opodatkowania działalności agroturystycznej
Podatek dochodowy od osób fizycznych w działalności agroturystycznej:
1. zasady ogólne
- podatek wg skali podatkowej (12 lub 32%),
- podatek liniowy (19%),
2. ryczałt ewidencjonowany.
Agroturystyka a VAT - jaka stawka, kiedy można skorzystać ze zwolnienia
Jak informuje Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie, wynajmowanie przez rolników pokoi, połączone z wydawaniem posiłków domowych oraz świadczeniem innych usług związanych z pobytem turystów podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 8%.
Jeżeli działalność będzie prowadzona na niewielką skalę, to obowiązuje zwolnienie z podatku VAT. Jednak nie ma tu znaczenia liczba wynajmowanych pokoi i liczba przyjmowanych gości, ale wysokość uzyskanych w ciągu roku wpływów ze sprzedaży towarów oraz usług. Zwolnienie przysługuje podatnikom, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł, w takim przypadku właściciele gospodarstw agroturystycznych powinny prowadzić dzienną ewidencję sprzedaży.
Osoby rozpoczynające działalność nie muszą więc rejestrować się jako VAT-owcy do momentu przekroczenia limitu przychodu, liczonego proporcjonalnie do okresu działalności. Pamiętać jednak trzeba, że przychód, w przypadku prowadzenia różnych działalności, jest sumowany. Rolnik, który świadczy usługi agroturystyczne i dodatkowo w ramach działalności gospodarczej prowadzi np. usługi transportowe musi sumować dla celów VAT przychody ze wszystkich tych źródeł.
Jeżeli oprócz zakwaterowania i wydawania posiłków, świadczone są usługi, które nie są wliczone w cenę noclegu, opodatkowane są one stawką właściwą dla tych usług.
Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat