REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec WIBOR-u już bliski. Wchodzi WIRON. Jak będzie wdrażany?

Koniec WIBOR-u już bliski. Wchodzi WIRON. Jak będzie wdrażany?
Koniec WIBOR-u już bliski. Wchodzi WIRON. Jak będzie wdrażany?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od lat dobrze znany (zwłaszcza kredytobiorcom) WIBOR zgodnie z zapowiedziami zostanie zastąpiony nowym wskaźnikiem referencyjnym. WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight) opiera się na transakcjach jednodniowych zawieranych przez banki z instytucjami finansowymi i dużymi przedsiębiorstwami. Jak będzie postępował proces wdrażania nowego wskaźnika? 

Ewolucyjna zamiana WIBOR-u na WIRON. Wdrażanie WIRON - etap przygotowania

Proces wdrażania nowego wskaźnika WIRON można nazwać ewolucyjnym. Podzielono go na kilka etapów, z których pierwszy trwa już od 2022 roku. W jego ramach:
- od 1 grudnia 2022 roku obowiązują regulaminy WIRON oraz WIRON Indeksu Jednopodstawowego i WIRON Stóp Składanych, a także Kodeks Postępowania Rodziny Transakcyjnych Wskaźników Referencyjnych;
- wejście w życie regulaminów oraz kodeksu postępowania jest równoznaczne z możliwością rozpoczęcia stosowania indeksów WIRON przez podmioty nadzorowane zgodnie z Rozporządzeniem o Wskaźnikach Referencyjnych (BMR);
- indeksy WIRON od 2 grudnia 2022 roku są udostępniane o godz. 9:30; od 1 stycznia 2023 roku publikacja na stronie gpwbenchmark.pl odbywa się z opóźnieniem 4 godziny.

Całą procedurę zamiany WIBOR na WIRON opracowuje Narodowa Grupa Robocza, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele banków, Ministerstwa Finansów, Komisji Nadzoru Finansowego, Narodowego Banku Polskiego, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz Polskiego Funduszu Rozwoju.

REKLAMA

Autopromocja

 

WIRON - etap wprowadzania

Etap wprowadzania wskaźnika WIRON zaplanowano na 2023 rok. Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku na rynku pojawią się więc produkty finansowe oparte o WIRON. Wiceminister finansów - Piotr Patkowski - zdradził w swojej wypowiedzi, że od 1 lipca 2023 roku tego typu oferty zaproponują trzy banki. Co ważne, w fazie wprowadzania instytucje finansowe i banki będą mogły równolegle oferować produkty oparte o WIBOR. Na ten okres zaplanowano także kampanie informacyjne dotyczące nowego wskaźnika.

WIBOR - etap wyprowadzania

Kolejną fazą ma być wyprowadzanie wskaźnika WIBOR z rynków finansowych. Zaplanowano ją na 2024 rok. Podczas jej trwania banki będą stopniowo wycofywać ze swoich ofert produkty oparte o WIBOR, zastępując je tymi bazującymi na WIRONie. Zmiany wpłyną na przebieg procesu kredytowego, co będzie wymagało od banków odpowiedniego dostosowania wyliczeń i procedur. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://bankiwpolsce.pl/przejscie-z-wibor-u-na-wiron-to-dla-konsumentow-zmiana-czysto-techniczna.

WIBOR i WIRON - dwa wskaźniki funkcjonujące do 2025 roku

Proces wdrażania nowego wskaźnika WIRON ma się zakończyć w 2025 roku. Do tego czasu WIBOR i WIRON mają funkcjonować równolegle. Pierwszy z nich będzie stopniowo wycofywany, a wśród nowych ofert na rynku będzie można znaleźć przede wszystkim te oparte o WIRON. Następnie WIBOR przestanie być publikowany, a wszystkie dotychczasowe umowy z tym wskaźnikiem zostaną przekonwertowane na wskaźnik WIRON. W związku z tym zarówno banki, jak i klienci korzystający z kredytów, muszą liczyć się ze zmianami w najbliższym czasie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło informacji: Centrum Prawa Bankowego i Informacji

Czym jest Warsaw Interest Rate Overnight – WIRON? Jak jest wyznaczany?

WIRON® to indeks transakcyjny opracowywany na podstawie transakcji depozytowych zawieranych przez podmioty przekazujące dane z instytucjami finansowymi oraz z dużymi przedsiębiorstwami.  WIRON® jest indeksem przeznaczony do stosowania jako wskaźnik referencyjny stopy procentowej i wybranym przez Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych stopy procentowej, jako alternatywny wskaźnik referencyjny stopy procentowej.

Jak informuje GPW Benchmark (administrator wskaźnika WIRON), z perspektywy Procedury Przekazywania Danych (PPD), w skład rynku referencyjnego indeksu wchodzą transakcje 9 podmiotów przekazujących dane z innymi Instytucjami Kredytowymi (grupy PPD 3.1.1 oraz 3.1.4), Instytucjami Finansowymi (3.1.5) oraz Pozostałymi Instytucjami Finansowymi (3.1.10), które określa się wspólnym mianem instytucji finansowych, oraz Dużymi Przedsiębiorstwami (podgrupa w ramach 3.1.14).

Indeks WIRON® ustala się jako średnią stopę procentową ważoną wolumenem (publikowaną z dokładnością do 3 miejsc po przecinku) obliczaną na podstawie zbioru transakcji z danego dnia poddanego korekcie dwustronnej, polegającej na odcinaniu na obu krańcach dziennego rozkładu stóp, transakcji określonego odsetka łącznej sumy wolumenu wszystkich transakcji z danego dnia. W przypadku indeksu WIRON® rzędem odcięcia dla każdej ze stron rozkładu jest 25%. Zbiór transakcji pozostały po procesie korekty służy do wyliczenia średniej stopy procentowej ważonej wolumenem. 

W ramach parametryzacji metody zdefiniowano próg minimum wolumenowego (tj. minimalny dopuszczalny poziom wolumenu pojedynczej transakcji) oraz próg maksimum wolumenowego (maksymalny dopuszczalny poziom wolumenu pojedynczej transakcji) dla transakcji kwalifikowanych do metody. Minimum wolumenowe określono na stałym poziomie 1 mln PLN, natomiast maksimum wolumenowe wynosi w 2022 r. 2 mld PLN, przy czym ten ostatni podlega corocznej aktualizacji według ściśle określonej procedury w celu utrzymania adekwatności w stosunku do tendencji rynkowych. Próg minimum wolumenowego powoduje odrzucenie transakcji poniżej tego progu, podczas gdy próg maksimum wolumenowego w przypadku transakcji powyżej tego progu, powoduje nadpisanie wartości wolumenu takiej transakcji poziomem wyznaczonego progu. Na 2023 próg ten został określony na poziomie 2,35 mld PLN.

Ważne

Metoda indeksu definiuje warunki, które musi spełniać kwalifikowany zasób transakcji z danego dnia, by móc stać się podstawą do kalkulacji indeksu
Pierwszym z warunków jest próg minimum dla łącznego wolumenu transakcji zakwalifikowanych do kalkulacji indeksu na poziomie 1 mld PLN. 
Drugim warunkiem jest minimalna liczba podmiotów przekazujących dane, których transakcje należą w danym dniu do kwalifikowanego zasobu transakcyjnego, na poziomie 3. 
Trzecim warunkiem jest próg maksimum dla udziału transakcji pojedynczego podmiotu przekazującego dane w łącznym dziennym wolumenie zakwalifikowanych transakcji na poziomie 75%.

W przypadku niespełnienia któregokolwiek z powyższych warunków przez kwalifikowany zasób transakcyjny z danego dnia metoda indeksu przewiduje tzw. procedurę fallback, czyli niestandardowe zasady kalkulacji indeksu. Procedura ta zakłada wyznaczenie wartości indeksu, jako sumy wartości stopy referencyjnej NBP z danego dnia oraz średniego spreadu między stopą referencyjną NBP a indeksem WIRON® z 5 poprzednich dni roboczych.

W celu zapewnienia odporności indeksu, metoda uwzględnia działania związane z ograniczeniem ryzyka koncentracji. W metodzie indeksu WIRON® stosuje się procedurę przycinania wolumenu w przypadku istotnej koncentracji transakcji u jednego podmiotu przekazującego dane. Celem procedury jest mitygowanie sytuacji, w której transakcje pojedynczego podmiotu miałyby istotnie wpływać na wartość indeksu poprzez aktywność w dwóch zbiorach podmiotowych:
segment depozytów instytucji finansowych (grupa PPD 3.1.5) i pozostałych instytucji finansowych (3.1.10),
segment depozytów dużych przedsiębiorstw (podgrupa w ramach grupy PPD 3.1.14).

Procedura przycięcia wolumenu uruchamia się w przypadku przekroczenia przez ogół transakcji jednego z ww. zbiorów, progu 50% wartości łącznego wolumenu transakcji zakwalifikowanych do zasobu transakcyjnego, czyli zasobu po zastosowaniu procedur związanych z przygotowaniem danych wejściowych. W przypadku spełnienia powyższego warunku, procedura zakłada weryfikację grup transakcji poszczególnych podmiotów przekazujących dane w celu identyfikacji takiego podmiotu, którego udział przekracza próg 50% wartości wolumenu tego zbioru. W wypadku identyfikacji takiego podmiotu, wolumeny jego transakcji podlegają „przycięciu” poprzez przemnożenie ich przez ustaloną proporcję, gdzie proporcja ta równa jest 50% wartości wolumenu zbioru przez łączny wolumen transakcji tego podmiotu dominującego w danym zbiorze.

Szczegółowy opis parametrów oraz opis zasad kalkulacji indeksów terminowych znajduje się w podsumowaniu oraz suplemencie do podsumowania konsultacji publicznych na stronie administratora GPW Benchmark - Materiały i Analizy.

Indeks WIRON® publikowany jest codziennie na stronie internetowej GPW Benchmark (z opóźnieniem):

– o godz. 13:30 lub niezwłocznie po niej – od 1 stycznia do 31 marca 2023.
– o godz. 12:55 lub niezwłocznie po niej – od 3 kwietnia 2023.

Dystrybucja wartości niezwłocznie po jej obliczeniu (bez opóźnienia) realizowana jest poprzez dystrybutorów informacji i na warunkach przez nich określonych.

Źródło: GPW Benchmark

Ile wynosi aktualnie WIRON?

Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie internetowej GPW Benchmark aktualne (na dzień 27 czerwca 2023 r.) wskaźniki WIRON wynoszą:

WIRON® Stopy Składane:

1M w %5,91310
3M w %5,89083
6M w %5,91085

Ile wynosi aktualnie WIBOR?

Aktualne notowania z 27 czerwca 2023 r. 

Termin*WIBOR**
ON_BID6,57
TN_BID6,76
1W6,84
2W6,85
1M6,86
3M6,90
6M6,95
1Y6,98

*Środki na:
O/N (over night) - środki pożyczane na jeden dzień, na dziś
T/N (tomorrow next)- środki pożyczane na jeden dzień, od jutra
1 W - tydzień
2 W - 2 tygodnie
1 M - 1 miesiąc
3 M - 3 miesiące
6 M - 6 miesięcy
1 Y - rok.

**WIBOR - wskaźnik referencyjny stopy procentowej odzwierciedlający poziom stopy procentowej, po jakiej Depozyty na określone Terminy Fixingowe byłyby składane przez podmioty spełniające Kryteria Uczestnika Fixingu w innych podmiotach, spełniających Kryteria Uczestnika Fixingu. Administratorem wskaźnika jest GPW Benchmark S.A.(PAP Biznes)
amp/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatnicy poszkodowani przez powódź zapłacą tegoroczne podatki w 2025 roku [projekt rozporządzenia]

W dniu 18 września 2024 r. opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie przedłużenia niektórych terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego w związku ze stanem klęski żywiołowej. Rozporządzenie to ma pomóc przedsiębiorcom poszkodowanym we wrześniu br. powodzią na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego - poprzez odroczenie terminów zapłaty podatków i zaliczek na podatki. 

Dyrektywę UE o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych trzeba wdrożyć w Polsce jeszcze w 2024 roku. Co się zmieni w płacy minimalnej? Od kiedy?

Do 15 listopada 2024 kraje członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane są do implementacji do porządku krajowego, przepisów kolejnej dyrektywy. Mowa tu o dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej, która wprowadza szereg regulacji dotyczących sposobu i częstotliwości określania przez Rząd minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Stawka 0% VAT do końca 2024 r. na darowizny towarów i usług dla powodzian. Konieczna pisemna umowa z OPP, JST, podmiotem leczniczym lub RARS

Minister Finansów wydał rozporządzenie, które wprowadza możliwość stosowania obniżonej do 0% stawki podatku VAT dla darowizn (przekazywanych już od 12 września 2024 r.) wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych w trwającej obecnie powodzi. Ale ta preferencyjna stawka VAT dotyczy wyłącznie darowizn realizowanych za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów leczniczych i Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

ZUS: można zapłacić składki z 2024 r. do 15 września 2025 r. bez odsetek. Trzeba złożyć oświadczenie o poszkodowaniu w powodzi

Przedsiębiorcy poszkodowani przez powódź mogą opłacić składki za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia br. dopiero we wrześniu 2025 r., bez naliczania odsetek za zwłokę - poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

REKLAMA

Pies w kosztach firmy. Fiskus zmienił zdanie, bo nie znalazł związku pomiędzy wydatkami a przychodem

Fiskus zmienił zdanie w sprawie kosztów firmowych dotyczących psa. Chodziło o możliwość zaliczenia w kosztach uzyskania przychodu wydatków na zakup i utrzymanie psa, który służył jako reklama promująca ofertę spółki.

Od 300 do 1200 zł miesięcznie składki będzie musiał zapłacić przedsiębiorca? Zryczałtowana składka zdrowotna być może stanie się faktem

Od 300 do 1200 zł miesięcznie składki będzie musiał zapłacić przedsiębiorca? zryczałtowana składka zdrowotna być może stanie się faktem. Konfederacja Lewiatan postuluje za obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i uproszczenie sposobu jej opłacania poprzez wprowadzenie zryczałtowanych stawek

MF: od 1 października przez infolinię KAS podatnik dostanie indywidualną informację o swoich sprawach

Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 października 2024 r. pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) będą udzielać odpowiedzi na pytania podatników na jednej ogólnopolskiej infolinii KAS pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak do te pory podatnicy uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Istotną nowością będzie możliwość uzyskania na tej infolinii informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.

Doradca podatkowy w todze i z większymi kompetencjami. Od 2025 roku? Założenia nowelizacji

Minister Finansów chce zmienić szereg przepisów ustawy o doradztwie podatkowym. W dniu 16 września 2024 r. opublikowano założenia projektu nowelizacji, zgodnie z którymi m.in. doradcy podatkowi w sądzie mieliby nosić togi, tak jak inne zawody prawnicze (adwokaci, radcowie prawni, prokuratorzy). Rozszerzony ma zostać zakres spraw, w których doradcy podatkowi będą mogli wydawać opinie. Ponadto zmiany zajdą w zasadach egzaminu na doradcę podatkowego i w kompetencjach organów KIDP.

REKLAMA

Grecja sięga do kieszeni turystów! 20 euro podatku zapłaci każdy pasażer wysiadający na Mykonos i Santorini

Grecja wprowadza podatek dla turystów. Każdy pasażer wycieczkowca wysiadający na greckiej wyspie Mykonos i Santorini będzie musiał zapłacić podatek w wysokości 20 euro w szczytowym sezonie turystycznym. Tak ogłosiła minister turystyki Grecji Olga Kefalogianni. W innych portach opłata wyniesie 5 euro.

Minimalne wynagrodzenie zaczyna przewyższać możliwości firm. „4666 zł to obiektywnie wysoka płaca minimalna”

Wysoki i niekonsultowany z przedsiębiorcami – taki jest wzrost płacy minimalnej według członków Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Po kaskadowych wzrostach płacy minimalnej liczyliśmy na zmianę standardów dyskusji o tym, jaka powinna ona być, kiedy rosnąć i jakie wartości są możliwe do agregacji przez przedsiębiorców. Obecnie wzrost znów będzie powodować, że sektory działające na niższych marżach jak np. usługi, handel czy turystyka będą zmuszone do podnoszenia cen lub optymalizacji w miejscach pracy. To zła wiadomość także dla samorządów, bo rozwarstwienie w siatce płac będzie nadal rosnąć – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. 

REKLAMA