REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile pieniędzy wysyłają Ukraińcy przebywający w Polsce do Ukrainy?

EWL Group
Zmieniamy europejski rynek pracy dla Ciebie
Jaką kwotę obywatel Ukrainy przebywający w Polsce wysyła miesięcznie na Ukrainę?
Jaką kwotę obywatel Ukrainy przebywający w Polsce wysyła miesięcznie na Ukrainę?
Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce wysyłają do swojego kraju średnio około 771 złotych miesięcznie. Świadczą o tym wyniki badania „Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy” przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL, Fundację EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.    

Ilu obywateli Ukrainy przebywających w Polsce wysyła pieniądze na Ukrainę?

Badanie pokazało, że ponad połowa przebywających w Polsce ukraińskich obywateli deklaruje, że wysyła środki pieniężne do Ukrainy (56%), a 6% otrzymuje pieniądze z Ukrainy.

Autopromocja
Czy obywatel Ukrainy przebywający w Polsce wysyła pieniądze na Ukrainę?

 

 

Materiały prasowe

Zdaniem ekspertów fakt ten świadczy o tym, że zarówno migranci, którzy przybyli do Polski przed wojną, jak i w jej trakcie oraz uchodźcy wojenni, znaleźli pracę lub inne źródło dochodu, które im na to pozwala. 

„Nasze badanie pokazało, że ponad połowa przebywających w Polsce obywateli Ukrainy deklaruje, że wspiera ojczyznę poprzez regularne przekazywanie pieniędzy. To jeden z tych przykładów, gdy aktywizacja zawodowa obywateli Ukrainy w Polsce w istotny sposób przyczynia się do nieocenionego wsparcia współobywateli pozostających w ojczyźnie w obliczu rosyjskiej agresji” – komentuje wyniki badań Andrzej Korkus, prezes Platformy Migracyjnej EWL. 

Jaką kwotę obywatel Ukrainy przebywający w Polsce wysyła miesięcznie na Ukrainę?

Jak pokazało badanie, ukraińscy obywatele przesyłają do swojej ojczyzny średnio około 771 złotych miesięcznie. W przypadku migrantów przedwojennych kwota ta wynosi średnio około 899 złotych miesięcznie, a w przypadku uchodźców wojennych jest o 1/3 mniejsza (około 578 złotych).

Jaką kwotę obywatel Ukrainy przebywający w Polsce wysyła miesięcznie na Ukrainę?

 

Jaką kwotę obywatel Ukrainy przebywający w Polsce wysyła miesięcznie na Ukrainę?

Materiały prasowe

Najwięcej obywateli Ukrainy (30%) znajdujących się w Polsce deklaruje, że przesyła do Ukrainy kwotę między 501 a 1000 złotych miesięcznie. Blisko połowa (49%) migrantów przedwojennych deklaruje, że wysyła miesięcznie kwoty między 301 a 1000 złotych miesięcznie. Z kolei uchodźcy wojenni najczęściej przekazują kwotę do 300 złotych miesięcznie (39%). 

Zdaniem autorów badania może to świadczyć o tym, że większość środków uchodźcy z Ukrainy przeznaczają na utrzymanie członków swoich rodzin, w tym dzieci, które przyjechały wraz z nimi.

Jak oceniają swoją sytuację materialną obywatele Ukrainy przebywający w Polsce

Ponad połowa Ukraińców (55%) mieszkających w Polsce oceniaj swoją sytuację materialną jako przeciętną. Warto zauważyć, że na raczej dobrą sytuację materialną częściej wskazują uchodźcy wojenni (22%) niż migranci przedwojenni (14%). Fakt ten może sugerować, że wskutek wojny do Polski przyjechali ukraińscy obywatele o zróżnicowanym poziomie zamożności. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Jak oceniają swoją sytuację materialną obywatele Ukrainy przebywający w Polsce

 

Jak oceniają swoją sytuację materialną obywatele Ukrainy przebywający w Polsce

Materiały prasowe

Blisko 1/5 obywateli Ukrainy przebywających w Polsce deklaruje, że po miesięcznym opłaceniu wszystkich wydatków na utrzymanie się w naszym kraju zostaje im 501-1000 złotych. Odsetek ten jest zdecydowanie niższy w przypadku uchodźców wojennych (13%), w porównaniu z migrantami przedwojennymi (24%). Obywatelom Ukrainy zostaje średnio około 961 złotych miesięcznie po opłaceniu wszystkich wydatków związanych z pobytem w Polsce. W przypadku migrantów przedwojennych kwota ta wynosi około 1052 złote, a w przypadku uchodźców wojennych jest o 1/4 mniejsza (około 826 złotych).

Ile pieniędzy miesięcznie zostaje obywatelowi Ukrainy przebywającemu w Polsce po opłaceniu wydatków związanych z pobytem?

 

Ile pieniędzy miesięcznie zostaje obywatelowi Ukrainy przebywającemu w Polsce po opłaceniu wydatków związanych z pobytem

Materiały prasowe

Badanie z obywatelami Ukrainy przebywającymi w Polsce zostało przeprowadzone w dniach 4–13 marca 2023 roku za pomocą wywiadów bezpośrednich F2F w kilkunastu miejscowościach Polski na próbie liczącej łącznie N=500 dorosłych obywateli Ukrainy, zarówno migrantów przedwojennych, jak i uchodźców wojennych z Ukrainy. Kwestionariusz badania został opracowany przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej UW z wykorzystaniem części pytań zgłoszonych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Urząd do Spraw Cudzoziemców i Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA