reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Większe zwroty VAT

Większe zwroty VAT

W 2007 roku przybyło podatników VAT. W konsekwencji w urzędach skarbowych zaobserwowano wzrost zwrotów tego podatku. Jednocześnie zwiększają się wpływy z tytułu VAT.

Praktycznie we wszystkich urzędach skarbowych zaobserwowano wzrost liczby przedsiębiorców VAT w porównaniu z 2006 rokiem. To z kolei przekłada się na wysokość wpływów, a tym samym zwrotów tego podatku. Sprawdziliśmy w izbach skarbowych, jak wyglądają rozliczenia VAT.

Andrzej Pieczko z Izby Skarbowej w Zielonej Górze przedstawił te rozliczenia na przykładzie Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze.

- Od stycznia do sierpnia 2007 r. nastąpił wzrost zwrotów VAT - w stosunku do poprzedniego roku o 20,77 proc. Jednocześnie wpływy z VAT w 2007 roku zwiększyły się w tym urzędzie o 37,82 proc. Ponieważ wzrastają wpływy, muszą rosnąć również zwroty, gdyż firmy odpisują podatek naliczony - tłumaczył Andrzej Pieczko.

Rośnie kwota zwrotów

W niektórych rejonach kraju widać wzrost zwrotów z tytułu VAT. Najczęściej towarzyszy mu również wzrost wpływów.

- Z porównania danych dotyczących zwrotu VAT za okres styczeń - lipiec 2007 r. do tego okresu roku 2006 wynika, że wysokość tych zwrotów jest wyższa. Z drugiej strony także wysokość wpływów z VAT była w tym samym okresie o około 24 proc. wyższa. Wysokość zwrotów zależy m.in. od wielkość miejscowości, w której urząd jest zlokalizowany, a co za tym idzie rozwoju rożnych form działalności - wskazał Andrzej Kulmatycki z Izby Skarbowej w Warszawie.

Również Marta Szpakowska z Izby Skarbowej w Lublinie wyjaśniła, że na podstawie analizy dokonanych zwrotów VAT w okresie styczeń - lipiec 2006 r. i podobnego okresu roku 2007 można stwierdzić, że nastąpił wzrost w zwrotach VAT dla osób prowadzących działalność, ale nastąpił również wzrost wpływów.

Podobnie jest na Dolnym Śląsku. Iwona Sługocka z Izby Skarbowej we Wrocławiu wyjaśniła nam, że widoczny jest przyrost zwrotów dokonanych na rzecz podatników o 37,2 proc.

Z danych Marii Bojczuk z Izby Skarbowej w Kielcach wynika, że w 2007 roku nastąpił wzrost wpłat o 19 proc., a zwrotów o 16 proc. Dane te świadczą o zwiększeniu obrotów przez firmy działające na terenie województwa świętokrzyskiego. Taką tendencję można zaobserwować też w województwie wielkopolskim.

Nie wszędzie jest lepiej

Z sondy GP wynika jednak, że nie wszędzie zaobserwowano duży wzrost zwrotów i wpływów z VAT.

Radosław Hancewicz z Izby Skarbowej w Białymstoku wyjaśnił, że w większości urzędów skarbowych województwa podlaskiego nie zauważono zmian. Nadal kwoty VAT podlegające wpłacie przez podatników są zdecydowanie wyższe niż kwoty do zwrotu.

Według Agnieszki Pawlak z Izby Skarbowej w Łodzi w urzędach skarbowych województwa łódzkiego nie można stwierdzić, że nastąpił znaczny wzrost liczby wniosków o zwrot VAT.

- W niektórych urzędach zaobserwowano niewielki wzrost liczby podatników wykazujących zwroty podatku, co wiąże się z zakupami inwestycyjnymi, dostawami realizowanymi na eksport, wewnątrzwspólnotową dostawą towarów czy np. dostawami opodatkowanymi stawkami 3 i 7 proc. Zaobserwowany niewielki wzrost wartości zwrotów w urzędach związany jest również z sezonowością prac w budownictwie i rolnictwie. Nie można jednak mówić o rekordowej dynamice zwrotów w stosunku do wpływów - dodała nasza rozmówczyni z łódzkiej izby skarbowej.

Zwiększają się wpływy

Rosnąca liczba zwrotów z VAT to nie jedyna występująca tendencja. W niektórych urzędach rosną wpływy, a nie zwroty. Tak jest m.in. w województwie opolskim.

Barbara Szalińska z Izby Skarbowej w Gdańsku podkreśliła, że w złożonych w I półroczu 2007 r. deklaracjach VAT-7 kwoty zobowiązania podatkowego dwukrotnie przewyższają kwotę zwrotu podatku.

Także Renata Kostowska z Izby Skarbowej w Olsztynie wyjaśniła, że dynamika wpływów z VAT (wpłaty minus zwroty) w województwie warmińsko-mazurskim wyniosła 223,51 proc., co stanowi największy wzrost w skali kraju. Natomiast jeśli chodzi o kwotę zwrotu VAT, to odnotowano niewielki spadek tej kwoty.

Podobnie jest w województwie małopolskim.

- Przedsiębiorcy ponoszą więcej wydatków inwestycyjnych, stąd więcej zwrotów, ale przy wyższym poziomie wpływów - podsumowała Magdalena Kobos z Izby Skarbowej w Krakowie.

Ważne!

W przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ligęzowscy & Partnerzy. Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska.

Kompleksowa obsługa prawna na rzecz przedsiębiorców i klientów indywiduwalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama