REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Większe zwroty VAT

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

W 2007 roku przybyło podatników VAT. W konsekwencji w urzędach skarbowych zaobserwowano wzrost zwrotów tego podatku. Jednocześnie zwiększają się wpływy z tytułu VAT.

Praktycznie we wszystkich urzędach skarbowych zaobserwowano wzrost liczby przedsiębiorców VAT w porównaniu z 2006 rokiem. To z kolei przekłada się na wysokość wpływów, a tym samym zwrotów tego podatku. Sprawdziliśmy w izbach skarbowych, jak wyglądają rozliczenia VAT.

Andrzej Pieczko z Izby Skarbowej w Zielonej Górze przedstawił te rozliczenia na przykładzie Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze.

- Od stycznia do sierpnia 2007 r. nastąpił wzrost zwrotów VAT - w stosunku do poprzedniego roku o 20,77 proc. Jednocześnie wpływy z VAT w 2007 roku zwiększyły się w tym urzędzie o 37,82 proc. Ponieważ wzrastają wpływy, muszą rosnąć również zwroty, gdyż firmy odpisują podatek naliczony - tłumaczył Andrzej Pieczko.

Rośnie kwota zwrotów

W niektórych rejonach kraju widać wzrost zwrotów z tytułu VAT. Najczęściej towarzyszy mu również wzrost wpływów.

- Z porównania danych dotyczących zwrotu VAT za okres styczeń - lipiec 2007 r. do tego okresu roku 2006 wynika, że wysokość tych zwrotów jest wyższa. Z drugiej strony także wysokość wpływów z VAT była w tym samym okresie o około 24 proc. wyższa. Wysokość zwrotów zależy m.in. od wielkość miejscowości, w której urząd jest zlokalizowany, a co za tym idzie rozwoju rożnych form działalności - wskazał Andrzej Kulmatycki z Izby Skarbowej w Warszawie.

Również Marta Szpakowska z Izby Skarbowej w Lublinie wyjaśniła, że na podstawie analizy dokonanych zwrotów VAT w okresie styczeń - lipiec 2006 r. i podobnego okresu roku 2007 można stwierdzić, że nastąpił wzrost w zwrotach VAT dla osób prowadzących działalność, ale nastąpił również wzrost wpływów.

Podobnie jest na Dolnym Śląsku. Iwona Sługocka z Izby Skarbowej we Wrocławiu wyjaśniła nam, że widoczny jest przyrost zwrotów dokonanych na rzecz podatników o 37,2 proc.

Z danych Marii Bojczuk z Izby Skarbowej w Kielcach wynika, że w 2007 roku nastąpił wzrost wpłat o 19 proc., a zwrotów o 16 proc. Dane te świadczą o zwiększeniu obrotów przez firmy działające na terenie województwa świętokrzyskiego. Taką tendencję można zaobserwować też w województwie wielkopolskim.

Nie wszędzie jest lepiej

Z sondy GP wynika jednak, że nie wszędzie zaobserwowano duży wzrost zwrotów i wpływów z VAT.

Radosław Hancewicz z Izby Skarbowej w Białymstoku wyjaśnił, że w większości urzędów skarbowych województwa podlaskiego nie zauważono zmian. Nadal kwoty VAT podlegające wpłacie przez podatników są zdecydowanie wyższe niż kwoty do zwrotu.

Według Agnieszki Pawlak z Izby Skarbowej w Łodzi w urzędach skarbowych województwa łódzkiego nie można stwierdzić, że nastąpił znaczny wzrost liczby wniosków o zwrot VAT.

- W niektórych urzędach zaobserwowano niewielki wzrost liczby podatników wykazujących zwroty podatku, co wiąże się z zakupami inwestycyjnymi, dostawami realizowanymi na eksport, wewnątrzwspólnotową dostawą towarów czy np. dostawami opodatkowanymi stawkami 3 i 7 proc. Zaobserwowany niewielki wzrost wartości zwrotów w urzędach związany jest również z sezonowością prac w budownictwie i rolnictwie. Nie można jednak mówić o rekordowej dynamice zwrotów w stosunku do wpływów - dodała nasza rozmówczyni z łódzkiej izby skarbowej.

Zwiększają się wpływy

Rosnąca liczba zwrotów z VAT to nie jedyna występująca tendencja. W niektórych urzędach rosną wpływy, a nie zwroty. Tak jest m.in. w województwie opolskim.

Barbara Szalińska z Izby Skarbowej w Gdańsku podkreśliła, że w złożonych w I półroczu 2007 r. deklaracjach VAT-7 kwoty zobowiązania podatkowego dwukrotnie przewyższają kwotę zwrotu podatku.

Także Renata Kostowska z Izby Skarbowej w Olsztynie wyjaśniła, że dynamika wpływów z VAT (wpłaty minus zwroty) w województwie warmińsko-mazurskim wyniosła 223,51 proc., co stanowi największy wzrost w skali kraju. Natomiast jeśli chodzi o kwotę zwrotu VAT, to odnotowano niewielki spadek tej kwoty.

Podobnie jest w województwie małopolskim.

- Przedsiębiorcy ponoszą więcej wydatków inwestycyjnych, stąd więcej zwrotów, ale przy wyższym poziomie wpływów - podsumowała Magdalena Kobos z Izby Skarbowej w Krakowie.

Ważne!

W przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA