REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tusk o decyzji w sprawie składki rentowej

REKLAMA

Uchwalona przez poprzedni Sejm obniżka składki rentowej pozostanie najprawdopodobniej bez zmian - poinformował w sobotę w Sejmie podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk, przed rozpoczęciem pierwszego czytania ustawy budżetowej.

 

Autopromocja

"Pan minister Rostowski (minister finansów, Jacek Rostowski - PAP) także to potwierdzi, że dotychczasowe ustawowe rozstrzygnięcia utrzyma najprawdopodobniej w mocy. I to oczywiście stawia przed nami jeszcze większe wyzwania" - powiedział Tusk.

Od 1 lipca 2007 r. składka rentowa płacona przez pracowników została obniżona o 3 pkt. proc. Następnie od 1 stycznia 2008 r. składka ma być obniżona o kolejne 4 pkt. proc. - po 2 pkt. po stronie pracowników i pracodawców. Przed redukcją wynosiła ona 13 proc. Po całkowitej redukcji składka płacona przez pracowników wyniesie 1,5 proc., a przez pracodawców - 4,5 proc.

Pod koniec października br. PO zapowiadała, że możliwe jest rozważenie wycofania się z drugiego etapu obniżki składki rentowej. PO zamierzała zaoszczędzone w ten sposób środki (9-11 mld zł) przeznaczyć na podwyżki dla nauczycieli i obniżenie deficytu do 25 mld zł z 28,16 mld zł zaplanowanych przez ustępujący rząd. W sobotę premier Tusk zapowiedział zaś, że rząd chce obniżyć deficyt budżetowy do 27 mld zł.

Planowano też, że tylko w przypadku ludzi wchodzących na rynek pracy oraz osób z najniższymi zarobkami składka miała by spaść o 4 pkt. proc.

Prezes ZUS Paweł Wypych sygnalizował wówczas, że wycofanie się z obniżki składki rentowej dla wszystkich oznaczałaby konieczność poświęcenia dodatkowo pół roku na przygotowanie nowej wersji programu Płatnik, obsługującego płatności składek przyjmowanych przez ZUS.

PiS: obniżenie składki rentowej dotyczy 14 mln osób

Obniżenie składki rentowej w przyszłym roku oznacza wzrost wynagrodzeń netto dla około 14 mln podatników - powiedziała w sobotę w Sejmie Aleksandra Natalli-Świat (PiS).

W Sejmie trwa debata nad projektem budżetu na 2008 rok.

Po wyborach parlamentarnych nowy rząd przyjął projekt budżetu przygotowany przez poprzedni gabinet i ponownie przesłał do Sejmu. Izba nie mogła pracować nad "starym" projektem ze względu na tzw. zasadę dyskontynuacji.

Natalli-Świat powiedziała, że według prognoz na rok 2008 liczba bezrobotnych ma się zmniejszyć do około 1,5 mln osób, a bezrobocie wynosić będzie 9,9 proc. Inflacja pozostaje pod kontrolą, a w 2008 r. roczny wzrost cen usług konsumpcyjnych wyniesie 2,3 proc. W 2008 roku zakończy się likwidacja tzw. starego portfela w rentach i emeryturach.

Zdaniem przedstawicielki PiS, wzrost dochodów budżetu w 2008 roku w stosunku do 2007 wynika ze wzrostu dochodów pochodzących ze środków Unii Europejskiej oraz wzrostu dochodów podatkowych i niepodatkowych. Wśród dochodów podatkowych największe znacznie będzie miał wzrost podatku od towarów i usług i podatku dochodowego od osób prawnych.

Zwróciła uwagę, że wydatki na 2008 r. są wyższe od zaplanowanych na 2007 r., ale wynika to ze znacznego wzrostu wydatków na finansowanie projektów z udziałem środków Unii Europejskiej, które rosną z 24 mld zł do ponad 45 mld zł.

Natalli-Świat powiedziała również, że dług publiczny ma wynieść w roku 2007 i 2008 w odniesieniu do instytucji rządowych i samorządowych odpowiednio 47 proc. oraz 47,7 proc. PKB. Jej zdaniem, jest to wyraźnie poniżej zawartego w ustawie o finansach publicznych progu oszczędnościowego 60 proc., a także kryterium konwergencji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  REKLAMA