reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek od podatku jest niedopuszczalny

Podatek od podatku jest niedopuszczalny

Za przychód ze sprzedaży nieruchomości nie można było uznać kwoty należnego VAT, którą podatnik musiał odprowadzić do urzędu skarbowego.


ORZECZENIE

Trybunał Konstytucyjny uznał wczoraj za niezgodny z konstytucją przepis ustawy o PIT obowiązujący do końca 2000 roku. Niekonstytucyjne było pominięcie w tym przepisie stwierdzenia, że przychód ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych jest pomniejszony o należny VAT. W praktyce brak tej regulacji mógł prowadzić do objęcia podatkiem dochodowym również VAT.

Zdaniem TK, sporny przepis był niejasny. A brak precyzyjnego określenia jednego z istotnych elementów przepisu prawnego, zdaniem TK, przesądza o jego niezgodności m.in. z zasadą państwa prawnego określoną w art. 2 konstytucji.

Uznany przez TK za niekonstytucyjny przepis w praktyce powodował konieczność zapłaty podatku od podatku. Tak stało się w sprawie podatnika, który wniósł skargę do TK. W 1997 roku sprzedał on nieruchomość. Wystawił fakturę VAT oraz wpłacił należny podatek. Ponieważ sprzedaż nastąpiła przed upływem pięciu lat od nabycia, była opodatkowana 10-proc. zryczałtowanym podatkiem od sprzedaży nieruchomości. Podatnik złożył jednak oświadczenie, że przeznaczy pieniądze ze sprzedaży na cele mieszkaniowe, co wiązało się ze zwolnieniem. Jednak części pieniędzy, którą odprowadził jako VAT, nie mógł spożytkować na cel mieszkaniowy. Organy podatkowe wskazały, że przychodem ze sprzedaży była ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży, pomniejszona o koszty sprzedaży. Kosztem tym nie był VAT, a ponieważ cena w umowie go obejmowała, fiskus opodatkował 10-proc. ryczałtem prawie 500 tys. zł odprowadzonych z tytułu VAT.

Wyrok jest ostateczny.

Sygn. akt SK39/06

Aleksandra Tarka

aleksandra.tarka@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama