REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do piątku trzeba złożyć druk PIT-6

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Z końcem listopada upływa termin złożenia deklaracji o rozmiarach i rodzajach działalności prowadzonej przez podatników osiągających dochody z działów specjalnych produkcji rolnej.

Działalność rolnicza nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z wyjątkiem tzw. działów specjalnych produkcji rolnej. Podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej mają do wyboru dwa sposoby rozliczenia podatku: na podstawie prowadzonej ewidencji w postaci ksiąg podatkowych lub w sposób ryczałtowo-szacunkowy. Podatnicy decydują się często na uproszczony sposób ustalenia dochodu przy zastosowaniu norm szacunkowych dla określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej. Bez względu jednak na to, która z metod została przyjęta przez podatnika, zaliczki na podatek dochodowy ustala w drodze decyzji urząd skarbowy. Dane liczbowe konieczne do ustalenia wysokości zaliczek podatnik ma obowiązek przekazać właściwemu urzędowi skarbowemu na formularzu PIT-6.

Autopromocja

W dniu 30 listopada upływa termin do składania deklaracji o rozmiarach i rodzajach prowadzonej działalności przez podatników, którzy osiągają dochody z działów specjalnych produkcji rolnej.

- Podatnik prowadzący taką działalność składa deklarację PIT-6, w której informuje organ podatkowy nie tylko o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji (część D), ale również o miejscu prowadzenia działalności (część C) i sposobie ustalania dochodu z tej działalności, który może być ustalany na podstawie norm szacunkowych albo na podstawie prowadzonej przez podatnika ewidencji księgowej - wyjaśnia Monika Skomska, prawnik, ekspert podatkowy, Kancela- ria Nowakowski i Wspólnicy, oddział w Toruniu.

Nasza rozmówczyni zwraca uwagę, że PIT-6 należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Jeżeli podatnik zdecyduje się na ustalanie dochodu na podstawie prowadzonych ksiąg, składa w tej sprawie oświadczenie, deklarując wysokość przewidywanego dochodu (część E PIT-6). Oświadczenie to wpływa na ustalenie należnych zaliczek na podatek dochodowy.

- Złożenie PIT-6 wszczyna postępowanie w sprawie wymiaru zaliczek. Warto dodać, iż znane są już normy szacunkowe dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, które będą obowiązywały w 2008 roku. Wszystkie normy wzrosną o kilka groszy - wskazuje Monika Skomska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku gdy zachodzą zmiany w rodzajach, czy też rozmiarach prowadzonej działalności w stosunku do danych zawartych w deklaracji PIT-6 lub gdy podatnik zaprzestaje w ciągu roku użytkowania obiektu umożliwiającego całoroczny cykl produkcji (np. ogrzewanej szklarni), ma obowiązek w ciągu siedniu dni poinformować o tym fakcie urząd skarbowy.

Ważne!

Działami specjalnymi produkcji rolnej są m.in. uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i grzybni, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, prowadzenie pasiek, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych oraz innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

30 listopada mija termin do złożenia deklaracji PIT-6 do wymiaru zaliczek od dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA