reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Do piątku trzeba złożyć druk PIT-6

Do piątku trzeba złożyć druk PIT-6

Z końcem listopada upływa termin złożenia deklaracji o rozmiarach i rodzajach działalności prowadzonej przez podatników osiągających dochody z działów specjalnych produkcji rolnej.


Działalność rolnicza nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z wyjątkiem tzw. działów specjalnych produkcji rolnej. Podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej mają do wyboru dwa sposoby rozliczenia podatku: na podstawie prowadzonej ewidencji w postaci ksiąg podatkowych lub w sposób ryczałtowo-szacunkowy. Podatnicy decydują się często na uproszczony sposób ustalenia dochodu przy zastosowaniu norm szacunkowych dla określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej. Bez względu jednak na to, która z metod została przyjęta przez podatnika, zaliczki na podatek dochodowy ustala w drodze decyzji urząd skarbowy. Dane liczbowe konieczne do ustalenia wysokości zaliczek podatnik ma obowiązek przekazać właściwemu urzędowi skarbowemu na formularzu PIT-6.

W dniu 30 listopada upływa termin do składania deklaracji o rozmiarach i rodzajach prowadzonej działalności przez podatników, którzy osiągają dochody z działów specjalnych produkcji rolnej.

- Podatnik prowadzący taką działalność składa deklarację PIT-6, w której informuje organ podatkowy nie tylko o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji (część D), ale również o miejscu prowadzenia działalności (część C) i sposobie ustalania dochodu z tej działalności, który może być ustalany na podstawie norm szacunkowych albo na podstawie prowadzonej przez podatnika ewidencji księgowej - wyjaśnia Monika Skomska, prawnik, ekspert podatkowy, Kancela- ria Nowakowski i Wspólnicy, oddział w Toruniu.

Nasza rozmówczyni zwraca uwagę, że PIT-6 należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Jeżeli podatnik zdecyduje się na ustalanie dochodu na podstawie prowadzonych ksiąg, składa w tej sprawie oświadczenie, deklarując wysokość przewidywanego dochodu (część E PIT-6). Oświadczenie to wpływa na ustalenie należnych zaliczek na podatek dochodowy.

- Złożenie PIT-6 wszczyna postępowanie w sprawie wymiaru zaliczek. Warto dodać, iż znane są już normy szacunkowe dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, które będą obowiązywały w 2008 roku. Wszystkie normy wzrosną o kilka groszy - wskazuje Monika Skomska.

W przypadku gdy zachodzą zmiany w rodzajach, czy też rozmiarach prowadzonej działalności w stosunku do danych zawartych w deklaracji PIT-6 lub gdy podatnik zaprzestaje w ciągu roku użytkowania obiektu umożliwiającego całoroczny cykl produkcji (np. ogrzewanej szklarni), ma obowiązek w ciągu siedniu dni poinformować o tym fakcie urząd skarbowy.

Ważne!

Działami specjalnymi produkcji rolnej są m.in. uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i grzybni, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, prowadzenie pasiek, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych oraz innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

30 listopada mija termin do złożenia deklaracji PIT-6 do wymiaru zaliczek od dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama