| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Doradca zachowa uprawnienia

Doradca zachowa uprawnienia

Doradcy podatkowi będą mogli prowadzić ewidencje i księgi podatkowe. Będą też mieli prawo do wykonywania zawodu osobiście lub w spółkach osobowych.

 

Wszystko wskazuje na to, że do 5 grudnia zakończy się proces legislacyjny związany z nowelizacją ustawy o doradztwie podatkowym. Na wczorajszym posiedzeniu Senat przyjął nowelizację ustawy bez poprawek. Dla doradców podatkowych oraz osób uprawnionych do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych oznacza to, że bez przeszkód będą mogli prowadzić ewidencje i księgi podatkowe. Z ustawy nie zniknie także przepis uprawniający doradców podatkowych do wykonywania zawodu osobiście lub w spółkach osobowych.

Nowelizacja stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt K 42/05), który zakwestionował jedynie tryb wprowadzenia przepisów dotyczących sporządzania ewidencji podatkowych oraz wykonywania osobiście zawodu przez doradców. Trybunał Konstytucyjny dał ustawodawcy czas do 5 grudnia na wprowadzenie tych przepisów zgodnie z konstytucyjną procedurą legislacyjną. Jeśli jednak parlament i prezydent nie zdążyliby do tego czasu znowelizować ustawy o doradztwie podatkowym, przepisy zniknęłyby z ustawy. W konsekwencji istniało niebezpieczeństwo, że z czynności doradztwa podatkowego wyłączone zostanie prowadzenie ewidencji podatkowych. Zniknąłby też przepis umożliwiający wykonywanie zawodu doradcy osobiście.

Krajowa Rada Doradców Podatkowych uspokajała jednak, że nawet jeśli nie udałoby się znowelizować ustawy do 5 grudnia, doradcy mogliby prowadzić dotychczasową działalność, ponieważ korzystają z praw nabytych. Uzyskane uprawnienia doradcy podatkowego nie straciłyby więc obowiązującej mocy.

Nowelizacja trafi teraz do prezydenta.


Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »