REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2650 zł brutto (2202,50 zł netto) 14. emerytury we wrześniu 2023 roku. Uwaga! Nie każdy emeryt i rencista tyle dostanie. Jakie kryterium dochodowe?

2650 zł brutto (2200 zł netto) 14. emerytury we wrześniu 2023 roku. Uwaga! Nie każdy emeryt tyle dostanie
2650 zł brutto (2200 zł netto) 14. emerytury we wrześniu 2023 roku. Uwaga! Nie każdy emeryt tyle dostanie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W bieżącym 2023 roku kwota czternastej emerytury wyniesie 2650 zł brutto (2202,50 zł netto). Wypłatę świadczeń przewidziano na wrzesień – tak wynika z podpisanych przez premiera Mateusza Morawieckiego 22 sierpnia 2023 r. dwóch rozporządzeń w sprawie wysokości i terminu wypłat czternastych emerytur. To dodatkowe świadczenie pieniężne zwane potocznie 14. emeryturą dostaną również renciści. 

Rozporządzenia w sprawie czternastych emerytur podpisane przez premiera Morawieckiego

W ustawie o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów (czyli w ustawie o tzw. czternastej emeryturze) przewidziano możliwość określenia wyższej kwoty czternastek niż minimalna emerytura. W regulacji zapisano, że Rada Ministrów może ją określić w drodze rozporządzenia, tak jak termin wypłaty czternastek.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano w poniedziałek 21 sierpnia 2023 r. informacje o dwóch projektach rozporządzeń przygotowanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. 

W dniu 22 sierpnia 2023 r. Premier Mateusz Morawiecki podpisał te dwa rozporządzenia - oddzielne w sprawie wysokości i oddzielne w sprawie terminu wypłat czternastych emerytur.

Chodzi o:
- rozporządzenie w sprawie określenia kwoty wyższej niż kwota najniższej emerytury stosowanej do ustalenia wysokości kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2023 r. i 
- rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2023 r., przedłożone przez minister rodziny i polityki społecznej.

Autopromocja

Najważniejsze rozwiązania przewidziane tymi rozporządzeniami:

 1. Wysokość 14. emerytury została podwyższona z kwoty ustawowej wynoszącej w 2023 r. 1588, 44 zł do kwoty 2650 zł brutto.
 2. W tym roku wysokość 14. emerytury zostanie zwiększona o 1061,56 zł brutto względem 2022 r.
 3. Dla osób, które pobierają emeryturę do 2900 brutto świadczenie to będzie  wynosić, w momencie wypłaty, 2202,50 zł netto czyli o ok. 838 zł netto więcej niż wynika to z ustawy.
 4. 14. emerytura w pełnej wysokości zostanie wypłacona osobom,  które pobierają świadczenia do 2900 zł brutto. Powyżej 2900 zł brutto działać będzie zasada „złotówka za złotówkę”.
 5. Do świadczenia będą uprawnione osoby, których suma świadczeń nie przekracza 5500 zł.
 6. W 2023 roku 14. emerytura wypłacana będzie we wrześniu
 7. Świadczenie będzie wypłacane przez ZUS z urzędu. Nie trzeba będzie składać wniosków o przyznanie dodatkowego wsparcia.
 8. Z kwoty tego świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.
 9. Kwota 14. emerytury nie będzie miała wpływu na uprawnienia osób, które ubiegają się o świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc lub wsparcie.
 10. Czternasta emerytura będzie wypłacona osobom pobiorerającym emerytury i renty: 
 • w systemie powszechnym
 • rolników,
 • służb mundurowych,
 • emerytur pomostowych,
 • świadczeń i zasiłków przedemerytalnych,
 • rent socjalnych
 • nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych
 • rodzicielskich świadczeń uzupełniających
 • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych
 • rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Kto nie dostanie 2650 zł brutto (2202,50 zł netto) czternastej emerytury w 2023 roku?

Zgodnie z tymi rozporządzeniami czternaste emerytury zostaną wypłacone w 2023 r. we wrześniu, a ich wysokość wyniesie 2650 zł brutto (2202,50 zł netto). Czternastkę w pełnej wysokości otrzymają emeryci i renciści, których świadczenie wynosi do 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty będzie obowiązywała zasada – złotówka za złotówkę, czyli czternasta emerytura będzie proporcjonalnie pomniejszana.

Czternastki nie otrzymają w 2023 roku osoby, których suma świadczeń (emerytury lub renty) przekracza 5500 zł brutto.

Czternasta emerytura co roku

Czternaste emerytury zostały po raz pierwszy wypłacone w 2021 r. 19 lipca 2023 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą mają one przysługiwać już na stałe.

Świadczenie zostanie wypłacone w tych samych terminach co renty i emerytury. Aby otrzymać czternastkę, nie trzeba będzie składać żadnych wniosków.
O tym, że czternasta emerytura w 2023 r. wyniesie nie mniej niż 2200 zł netto poinformował w niedzielę podczas wojewódzkich dożynek w Paradyżu prezes PiS Jarosław Kaczyński.(PAP)
Autorka: Karolina Kropiwiec
kkr/ joz/

Marlena Maląg: 22 sierpnia zapadnie decyzja o czternastkach dla emerytów

Dzisiaj rozpatrywane będą dwa rozporządzenia Rady Ministrów. Zależy nam na tym, żeby czternastą emeryturę wypłacać od września w kwocie 2200 zł netto – powiedziała we wtorek 22 sierpnia 2023 r. rano w TVP 1 minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dziś rząd rozpatrzy projekty rozporządzeń w sprawie określenia wysokości czternastej emerytury i miesiąca wypłaty świadczenia. Projekty zakładają, że w tym roku kwota czternastej emerytury wyniesie 2650 zł brutto, czyli 2200 zł netto.

"Dzisiaj mamy dwa rozporządzenia Rady Ministrów, które będziemy rozpatrywać. Zależy nam na tym, żeby 14. emeryturę wypłacać od września" – wskazała Maląg.

Podkreśliła, że ustawa o 14. emeryturze zakłada elastyczność. "Z jednej strony gwarantuje seniorom, że będzie ona na poziomie minimalnej emerytury – to znaczyłoby, że w tym roku byłoby to 1588 zł, ale Rada Ministrów może przyjąć rozporządzenie, gdzie podwyższa kwotę tego świadczenia, a także ustala termin. Nasza propozycja jest taka, żeby 14. emerytura była wypłacana przez miesiąc wrzesień i wynosiła 2650 zł brutto" – wyjaśniła.

Minister dodała, że ustawa zakłada próg dochodowy, ponieważ założeniem świadczenia jest wsparcie emerytów, którzy mają najniższą emeryturę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kryterium dochodowe (próg dochodowy) przy 14. emeryturze

"Próg dochodowy zapisany w ustawie wynosi 2900 zł, ale nie ma odcięcia przy tej kwocie, tylko zastosowany jest mechanizm złotówka za złotówkę. To oznacza, że jeżeli mamy emeryturę w wysokości np. 3 tys. zł brutto, wtedy czternasta emerytura będzie proporcjonalnie pomniejszana i oczywiście będą odprowadzane składki takie jak przy każdym świadczeniu" – powiedziała.

"Jeżeli Prawo i Sprawiedliwość wygra te wybory, będziemy na pewno swoją politykę kontynuować" – zapewniła Maląg. "Co zrobiłaby opozycja, jeżeli zwycięży wybory? Szczerze mówiąc, wszystkiego należy się spodziewać. Parlament może zmienić ustawę, jeżeli większość tak zdecyduje. Jeśli tych świadczeń nie będzie, to poczucie bezpieczeństwa zarówno rodzin z dziećmi jak i seniorów zostanie zakłócone" – zaznaczyła.

Autorka: Delfina Al Shehabi

del/ joz/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

REKLAMA