| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Banki i ubezpieczyciele wybiorą VAT

Banki i ubezpieczyciele wybiorą VAT

Komisja Europejska pracuje nad ponownym określeniem katalogu usług finansowych i ubezpieczeniowych zwolnionych z VAT. Banki i ubezpieczyciele będą mogli zdecydować, czy opodatkowywać swoje usługi.


NOWOŚĆ

Komisja Europejska pracuje nad zmianami w Dyrektywie VAT w zakresie opodatkowania usług finansowych i ubezpieczeniowych. Zasadniczy cel, jaki postawiono projektowi, to uproszczenie oraz dostosowanie obecnych przepisów do warunków współczesności.

Katarzyna Bieńkowska, doradca podatkowy w Dewey & LeBoeuf, wyjaśniła, że obecne regulacje, co do zasady zwalniające usługi finansowe i ubezpieczeniowe z VAT, uznaje się za przestarzałe i w niedostateczny sposób dostosowane do złożonych i zróżnicowanych warunków współczesnego ryku usług finansowych i ubezpieczeniowych. Dodatkowo zwolnienie nie jest stosowane jednolicie.

- Proponowane jest przede wszystkim ponowne określenie zakresu usług podlegających zwolnieniu z VAT. Jednocześnie ma zostać przedłożony projekt rozporządzenia, które będzie zawierało m.in. rozszerzoną definicję usług zwolnionych z VAT. Rozporządzenie będzie miało bezpośrednie zastosowanie w krajach członkowskich. Banki będą miały wybór, czy opodatkowywać swoje usługi, przy czym - w odróżnieniu od obecnych uregulowań - opcja taka nie będzie miała charakteru arbitralnej decyzji państwa członkowskiego - tłumaczyła Katarzyna Bieńkowska.

Dodała, że w uzasadnieniu wskazuje się, że pozwoli to na ograniczenie kwot VAT naliczonego niepodlegającego odliczeniu w działalności instytucji finansowych. Powinno to wpłynąć na redukcję kosztów działalności i poprawę konkurencyjności tych podmiotów.

Bernard Łukomski, partner w Dewey & LeBoeuf, wyjaśnił w rozmowie z nami, że propozycja nowego rozporządzenia stwarza nadzieję na uniknięcie wielu problemów z kwalifikowaniem poszczególnych usług. Jak wiadomo rozporządzenia działają, co do zasady wprost bez konieczności ich wdrażania do krajowego porządku prawnego. Dzięki podaniu w treści rozporządzenia precyzyjnych definicji usług można będzie uniknąć konieczności odwoływania się do niejasnych i nieprecyzyjnych klasyfikacji statystycznych.

- Niestety, obecnie podatnicy muszą często zwracać się do urzędów statystycznych o dokonanie klasyfikacji danego towaru czy usługi, aby dowiedzieć się jaką stawkę VAT zastosować. Jednak w praktyce organy podatkowe często ignorują takie ustalenia. Z tego powodu podatnicy pozbawieni są elementarnego poczucia pewności prawa - argumentował Bernard Łukomski.

Według niego, możliwość wyboru opodatkowania usług finansowych i ubezpieczeniowych nie spowoduje wzrostu kosztów nabycia takich usług przez podmioty gospodarcze.

- Wątpliwości może budzić, czy usługi takie nie staną się droższe dla konsumentów, którzy nie będą mogli odzyskać (odliczyć) VAT zawartego w cenie nabywanych usług. Wiele będzie zależeć od tego, czy firmy finansowe zechcą podzielić się z nimi korzyściami, jakie odniosą w wyniku wprowadzenia zmian - podsumował Bernard Łukomski.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »