Zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących (kas fiskalnych) w 2024 roku – projekt rozporządzenia
REKLAMA
REKLAMA
- Zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych w 2024 roku. Kogo dotyczą przepisy rozporządzenia?
- Przedłużenie zwolnień o rok. Co jeszcze w rozporządzeniu?
- Jakie zmiany wprowadza projekt?
- Termin wejścia w życie
Zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych w 2024 roku. Kogo dotyczą przepisy rozporządzenia?
Projekt rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku stosowania kas dotyczy podatników stosujących:
REKLAMA
- kasy rejestrujące online, w tym kasy mające postać oprogramowania oraz
- kasy rejestrujące z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii.
Zwolnienia, z obowiązku ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących określone w projekcie rozporządzenia dotyczą zatem wszystkich rodzajów kas rejestrujących.
Minister Finansów uznał za niecelowe wydanie dwóch odrębnych rozporządzeń o tych samych zapisach dotyczących różnych rodzajów kas rejestrujących.
W latach 2022-2023 zakres zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących został wyznaczony rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. poz. 2442, z późn. zm.), zwanym dalej „rozporządzeniem 2021”. Zgodnie z tym rozporządzeniem zwolnienia, co do zasady, przestają obowiązywać z dniem 1 stycznia 2024 r. Brak publikacji nowego aktu skutkowałby objęciem z dniem 1 stycznia 2024 r. obowiązkiem stosowania kas rejestrujących wszystkich podatników korzystających dotychczas ze zwolnień z prowadzenia ewidencji w tej formie.
Rozporządzenie zawiera unormowania dotyczące zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących na okres jednego - 2024 roku.
Przedłużenie zwolnień o rok. Co jeszcze w rozporządzeniu?
Projekt rozporządzenia, co do zasady, przedłuża termin obowiązywania dotychczasowych zwolnień określonych w ww. rozporządzeniu 2021.
W rozporządzeniu przewiduje się:
- kontynuację zwolnień przedmiotowych, podmiotowych oraz przedmiotowo-podmiotowych na analogicznych zasadach jak obowiązujące w latach 2022-2023,
- utrzymanie dotychczasowych kryteriów wartości sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania, tj. 20 000 zł dla podmiotów kontynuujących, jak i dla rozpoczynających działalność gospodarczą (dla tych ostatnich liczone w proporcji do okresu wykonywania czynności dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych w danym roku podatkowym).
- utrzymanie systemu zwolnień u podatników, u których udział wartości dostaw towarów i świadczonych usług wymienionych w części I załącznika do rozporządzenia w wartości sprzedaży z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy jest większy niż 80%.
- utrzymanie tytułu zwolnieniowego dla jednostek samorządu terytorialnego w zakresie czynności wykonywanych przez ich jednostki organizacyjne, o których mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 280), które na dzień 31 grudnia 2016 r. korzystały ze zwolnienia, o którym mowa w art. 8 ust. 2 tej ustawy, a także dla jednostek samorządu terytorialnego, jeżeli ich jednostki organizacyjne na dzień 31 grudnia 2016 r. korzystały ze zwolnienia z takiego obowiązku;
- utrzymanie regulacji wyłączającej ze sprzedaży, o której mowa w § 3 ust. 1 rozporządzenia, czynności dostawy nieruchomości oraz dostawy towarów i świadczenia usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji – bez tego zapisu podatnik dokonujący zbycia np. nieruchomości „skonsumowałby” całą wartość sprzedaży uprawniającą go do korzystania ze zwolnienia
- utrzymanie nadal zasady wyłączenia ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących czynności, które były wymienione w § 4 rozporządzenia 2021.
- utrzymanie przepisów określających moment utraty zwolnienia.
Jakie zmiany wprowadza projekt?
Zmiany wprowadzone w projekcie polegają na:
- aktualizacji zapisów niektórych pozycji w celu uzgodnienia ich z uregulowaniami wynikającymi z ustawy lub innych aktów.
- wprowadzeniu przepisy uściślającego wskazującego, że na potrzeby korzystania ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, przy obliczaniu wartości sprzedaży nie uwzględnia się należnego podatku od towarów i usług. Wyłączenia ze zwolnień przedmiotowych i podmiotowych
Termin wejścia w życie
Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2024 r.
Źródło: Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (nr z wykazu 794) – opubl. 24 października 2023 r. na www.legislacja.gov.pl.
Ewa Sławińska, prawnik, redaktor naczelna „MONITORA księgowego”
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat