REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas taniego pieniądza przeminął. Rentowność obligacji będzie niszcząca dla rynku?

Czas taniego pieniądza przeminął. Rentowność obligacji będzie niszcząca dla rynku?
Tomohiro Ohsumi

REKLAMA

REKLAMA

Czas taniego pieniądza przeminął i zostaliśmy z problemem finansowania bardzo dużego zadłużenia poprzez emitowanie obligacji. Bardzo istotne okaże się na ile skutecznie banki centralne walczyły z inflacją, dotyczy to USA i także Polski.

EBC zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami utrzymał stopy na dotychczasowym poziomie, tym samym zakończył serię 10-ciu kolejnych podwyżek. Stopa depozytowa pozostała na rekordowo wysokim poziomie 4%. Bankierzy centralni nie stwierdzili jednoznacznie, że jest to koniec cyklu, co może dawać pewną furtkę do dalszych podwyżek. Niemniej komunikat był raczej gołębi, choć nie jest to tak mocne uderzenie pod względem zmiany narracji, jak ostatnio. Jeśli chodzi o reakcję rynkową, to ta była umiarkowana. Po wejściu na rynek inwestorów z USA wzrosty zostały wymazane.

Autopromocja

Kiepskie nastroje obserwujemy także na Wall Street, gdzie kontynuowana była przecena, choć wzrost gospodarczy w USA przyspieszył, co było wynikiem zwiększenia wydatków przez konsumentów. PKB wzrósł w trzecim kwartale w tempie 4,9% r/r, co jest najszybszym wzrostem od końca 2021 r.

Co stało za pogorszeniem nastrojów?Dlaczego główne indeksy przekroczyły ważne poziomy wsparcia, co otwiera drogę na niższe poziomy? Inwestorów szczególnie niepokoi rosnąca rentowność amerykańskich obligacji. Koszt pieniądza może być niszczący dla rynków.

Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji

Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji jest już na poziomie 5%. W 2018 r. koszty obsługi amerykańskiego długu mogą zrównać się z wydatkami na armię USA, a więc będą ogromne.

- Taka sytuacja może mieć miejsce nawet wcześniej, a to zależy od kilku zmiennych, takich jak dynamika PKB i poziom inflacji – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Trajektoria jest jednak ustalona, w tym sensie, że jest to bardzo prawdopodobny scenariusz wynikający z tego, że przez cztery dekady zadłużenie sektora publicznego w większości krajów rosło i nie tylko w USA długiem na wyjątkową skalę finansowano wzrost gospodarczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wzrostowi zadłużenia sprzyjał spadek stóp procentowych i rentowności długu. Sytuacja bardzo się zmieniła, gdy przy bardzo wysokim zadłużeniu wielu państw pojawiła się bardzo wysoka inflacja. Gdy banki centralne weszły w cykl podwyższania stóp procentowych koszty obsługi długu zaczęły niebezpiecznie rosnąć.

Koszty obsługi długu

Koszty obsługi długu są jak bomba działająca z opóźnionym zapłonem. Obsługiwane są teraz obligacje 10-letnie i 30-letnie emitowane, gdy stopy procentowe były na poziomie 1% (w niektórych krajach emitowano obligacje o ujemnej stopie, przykładem Niemcy). Z czasem coraz większa część długu będzie rolowana, a więc zamieniana na obligacje o wyższym oprocentowaniu. Niektóre kraje mogą mieć problem z rolowaniem długu, a to może prowadzić do kryzysu walutowego.

- Gdy banki centralne będą obniżać stopy procentowe nie od razu dojdzie do sytuacji, że koszty obsługi długu zaczną maleć i aby to się stało potrzebnych będzie kilka kolejnych lat – komentuje ekspert XTB. – Dlatego pojawia się zagrożenie, że rządy będą musiały ciąć wydatki, wprowadzając gospodarkę w spowolnienie.

Problem nie jest tylko amerykański, z zadłużeniem USA przy inflacji (za wrzesień 3,7%). W Polsce deficyt budżetowy w 2023 r. może wynieść 4.5-5,6% PKB, a może będzie wyższy i to przy inflacji 8,2% (też za wrzesień).

Świat taniego pieniądza przeminął

Świat taniego pieniądza przeminął i zostaliśmy z problemem finansowania bardzo dużego zadłużenia, który może pozostać na długo o ile warunki nie będą sprzyjały obniżaniu stóp procentowych. Teraz najważniejsze jest, aby walka z inflacją okazała się skuteczna.

- Inwestorzy bardzo liczą na to, że inflacja w USA wróci do celu inflacyjnego i będzie można obniżać stopy procentowe – podsumowuje P.Kwiecień z XTB.

 
Rentowność obligacji będzie niszcząca dla rynku?

Videotarget

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA